Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1. για την σοφίτα άσε λίγο να το δούμε και να καταλήξουμε

2. από τη στιγμή που είναι η κύρια του κατοικία θα πάρει την έκπτωση του μόνιμου κατοίκου Θράκης.

Link to comment
Share on other sites

Το παραθετω ξανα...

Σε κατοικια τελευταιου οροφου η οποια ειναι κυρια και εχει εμβαδον 90 τμ, ο ιδιοκτητης που κανει και τη φορολ. δηλωση και βαρυνεται με ενα τεκνο εχει κατασκευασει σοφιτα οσο και η κατοικια.

 

Η σοφιτα παιρνει:

1} 0,5 λογω σοφιτας?...μαλλον ναι (edit σταυρο δεν περιμενω τιποτα. Τι θα αλλαξει...? Μας εκτοπισαν τις ισ. αποθηκες απο το 0,5 δεν θα χασουμε και τις σοφιτες. μαχη μεχρι τελευταιας ρανιδος!)

2} (και) εκπτωση 80% επειδη ειναι μονιμος κατοικος Θράκης?

3} επειδη εχει και αλλο σπιτι δεν παιρνει το 0,4, αλλα με 0,5 -αλλη κατοικια.

 

επειδη στις ε/α λεει για τις ευνοικες ρυθμισεις ειδικων ομαδων οτι αν το αυθαιρετο τμημα που ειναι υπερ των 70 τμ συνολικα, θα υπολογιστει χωρις τον συντελεστη σε αλλο φκ. Μεσα στο νομο δεν αναφερεται ρητα αν η σοφιτα μπορει να θεωρηθει μερος της κυριας κατοικιας, ετσι σφυριζω αδιαφορα και να τη δωσω την εκπτωση?

 

Σε αντιστοιχια ενα καταστημα ειτε με παταρι απο πανω, ειτε με υπογειο απο κατω, οταν θελουμε να υπολογισουμε τα τμ ΚΧ (και το υπογειο/παταρι δεν ικανοποιει τις απαιτησεις για ελευθ. υψη, αερισμο, φωτισμο) δεν τα προσμετραμε.

 

Τι λετε?  

Edited by thankafe
Link to comment
Share on other sites

τα τ.μ για να επαρκουν ειΝΑΙ   ΜΕ τα αυθαιρετα σωστα?

 

πχ οικογενεια με 1 παιδι και χωρις αλλα ακινητα

κανονικα 70+15  = 85 τ.μ

 

αν εχει  85 με σ.δ και  25 τ.μ με αυθαιρετα  και τα 25 τ.μ ΔΕΝ περνουν μειωτικο

αν ειχε 70 με σ.δ  και  25 τ.μ αυθαιρετα τοτε  τα  15 τ./μ θα πηγαιναν με μειτικο και τα υπολοιπα 10 ΧΩΡΙΣ !!

 

σωστα?

 

αν και θα πρεπει κανονικα να δουμε τι τους αντιστοιχει με ΧΙΛΙΟΣΤΑ θεωρω επι του οικοπεδου 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χωρίς να εχω διαβάσει όλο το post, βλεποντας την κωμικη εγκυκλιο καταλαβα ότι:

Αν μια οικογένεια έχει 2 παιδια και το μοναδικο ακινητο των γονιων ειναι μια κατοικια 120τμ (>100τμ) εκ των οποίων νόμιμα τα 110τμ και αυθαιρετα τα 10τμ, τότε από τη στιγμη που το αρχικο (και νομιμο) ακινητο κάλυπτε τις στεγαστικες αναγκες τους (οπως αυτοι ορίζουν....) δεν δικαιουνται το μειωτικο συντελεστή για τη ρυθμιση των αυθαιρετων 10τμ.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κύριας και μοναδικής κατοικίας, το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές και εδώ και στον 4014.

Γιατί εγώ συνεχίζω να μην μπορώ να το δω έτσι όπως το θέτετε το θέμα.

 

Η δική μου ερμηνεία (με βάση τη λογική, όπως είπαν στο σεμινάριο) είναι η εξής:

 

Κύρια κατοικία = η κατοικία  που μένεις

Μοναδική = η κατοικία που καλύπτει τις στεγαστικές σου ανάγκες, ήτοι 70 μ2 για έγγαμο + 15μ2 για κάθε παιδί, και δεν έχεις στην ιδιοκτησία σου  και άλλη κατοικία, με τις ίδιες προδιαγραφές, δηλαδή να είναι 70 + ν Χ 15μ2.

 

Αυτή η κατοικία είτε είναι 70 + ν Χ 15μ2, είτε είναι 500 + ν Χ 15 μ2 παίρνει μειωτικό συντελεστή!

Ειναι κύρια και μοναδική και καλύπτει τη στοιχειώδη στεγαστική σου ανάγκη.

Που το παράλογο, δεν καταλαβαίνω με βάση τη λογική μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και αυτό θα ήταν το λογικό , δεν μου έφταναν τα μέτρα που είχα γιαυτό πήγα και έκτισα ενα μεγαλύτερο. Έλα που όμως στην εγκύκλιο με την παράγραφο που λέει ότι στο υπό τακτοποίηση τα πρώτα 70 παίρνουν μόνο έκπτωση άρα αυτό αποκλείει το ενδεχόμενο να έχεις και άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος συνεχίζω να λέω ότι είναι εκτός τόπου και νόμου!.

Εγώ το νόμο ερμηνεύω και όχι την εγκύκλιο και κάθε άλλη παπαρολογία από τον κάθε άσχετο εισηγητή σε σεμινάριο!

Link to comment
Share on other sites

μια εγκυκλιο που αναρταται στο site του υπεκα δεν την αγνοουμε.Απο εκει και περα μαλλον εχεις δικιο.......

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

παναγιωτη και εγω συμφωνω μαζι σου, μην φωνασκεις αλλο. Πολυ σεβαστη η γνωμη σου, αλλα τι τα λες σε μας οταν και η διευκρινηση 56 και η ε/α 15 λενε το αντιθετο? 

 

Εγω τωρα τι στον κορακα να κανω με την κωλοσοφιτα?

Δικαιουται εκπτωση 80% λογω οτι η σοφιτα ειναι παρακολουθημα της κυριας??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.