Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α19] Κύρια και μοναδική κατοικία


Recommended Posts

Θα πάρει παράταση μέχρι τέλος του 2015, που θα είναι έτοιμοι για την εφαρμογή της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση που ιδιοκτήτης έχει μόνο 2η φάση δήλωση του Νόμου 1337/83 για ισόγειο κατάστημα (εντός σχεδίου).

Πάνω από το κτίσμα αυτό πρόσθεσε αυθαίρετα 2 επιπλέον ορόφους με δωμάτια τα οποία τα νοικιάζει (έχει άδεια - κλειδιά από τον ΕΟΤ)

Στο Ε9 του μου είπε προφορικά πως τα δηλώνει σαν τουριστική επιχείρηση.

Το θέμα είναι στο έντυπο υπολογισμού του 4178/13 το δηλώνω σαν είδος χρήσης:

 

3β Άλλη κατοικία

(.......καθώς και για κτίρια κατοικίας βάση της οικοδομικής άδειας, τα οποία λειτουργούν ως τουριστικές εγκαταστάσεις.)

 

ή

 

3γ Τουρισμός

(Τουριστικές εγκαταστάσεις βάση οικοδομικής αδείας........)

 

Το θέμα είναι πως δεν έχω καθόλου οικοδομική άδεια και οι 2 συντελεστές υπολογισμού

(0,5 για άλλη κατοικία με τιμής ζώνης <1000 και 0,6 για τουρισμό)

βγάζουν μια καλή διαφορά στο πρόστιμο.

Βασίζομαι στο Ε9 του ή το βλέπω σαν μικρές ανεξάρτητες "άλλες" κατοικίες του ιδιοκτήτη?

 

(Συνάδελφοι δεν βρήκα άλλο σχετικό post να το αναρτήσω και το έβαλα εδώ.)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν πιο σωστή η επιλογή  3δ=0.6..."όλες οι χρήσεις που δεν συμπεριλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες".

Ο συντελεστής 3β και 3γ αναφέρονται σε χρήση τουριστικών εγκαταστάσεων βάσει άδειας. Στο ακίνητο από ότι μας αναφέρεις δεν υπάρχει άδεια.

 

Και μια ερώτηση πάνω στο θέμα σου. Ο ΕΟΤ χορηγεί άδεια λειτουργίας-κλειδιά χωρίς οικοδομική άδεια? Πως πήραν κλειδιά τα εν λόγω ενοικιαζόμενα?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση πάνω στο θέμα σου. Ο ΕΟΤ χορηγεί άδεια λειτουργίας-κλειδιά χωρίς οικοδομική άδεια? Πως πήραν κλειδιά τα εν λόγω ενοικιαζόμενα?

 

Αυτή την απορία Παύλο την έχω και εγώ.

Υποθέτω πως την έγκριση από τον ΕΟΤ την έχει εδώ και πολλά χρόνια.

 

Προσπαθώ να βρω μήπως μπορώ να τα δηλώσω σαν άλλες κατοικίες,

για να βγει ποιο οικονομική η λύση, (με τη λογική πως αποτελούν

"άλλες" κατοικίες του που τις μισθώνει ίσως)

Πιθανώς να είναι και στην κατηγορία 3δ όλες οι χρήσεις που δεν συμπεριλαμβάνονται στις προηγούμενες κατηγορίες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΕΟΤ κάπου "μπάζει"!!!

Ο ΕΟΤ μπορεί να έδινε άδεια σε κτήρια που είχαν μικροαυθαιρεσίες (η/χ κλπ) αλλά σε παντελώς αυθαίρετα μου φαίνεται ΔΥΣΚΟΛΟ έως ΑΔΥΝΑΤΟ !!!

 

Εάν τακτοποιείς μόνο τον όροφο με τις κατοικίες, ίσως θα μπορούσες να το δεις και ως ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..............εχω εναν ιδιοκτητη που εχει στην ιδιοκτησια του μια δυοροφη οικοδομη με υπογειο...............υπαρχουν υπερβασεισ σε ολη την οικοδομη................στο Ε9 δηλωνη σαν πρωτη κατοικια τον Α οροφο........για να τα ενταξω στο συστημα με το ν.4178/2013 θα δηλωσω οτι ειναι κυρια κατοικια ολες οι αυθαιρεσιεσ ολων των οροφων;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον ΕΟΤ κάπου "μπάζει"!!!

Ο ΕΟΤ μπορεί να έδινε άδεια σε κτήρια που είχαν μικροαυθαιρεσίες (η/χ κλπ) αλλά σε παντελώς αυθαίρετα μου φαίνεται ΔΥΣΚΟΛΟ έως ΑΔΥΝΑΤΟ !!!

 

Εάν τακτοποιείς μόνο τον όροφο με τις κατοικίες, ίσως θα μπορούσες να το δεις και ως ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

 

Με τον ΕΟΤ δεν το έχω ψάξει καθόλου και μόνο προφορικά μου έχει αναφέρει ότι έχει άδεια.

 

Για το είδος της χρήσης δε θα πρέπει να ταυτίζονται όμως το Ε9 με το είδος χρήσης που δηλώνεται στο 4178/13?

Θα πρέπει να διορθώσει το Ε9 του (πριν ή μετά τη δήλωση του 4178) και να είναι δηλωμένες σαν άλλες κατοικίες

για να το στείλω μελλοντικά στο ΥΠΕΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κοιτάς την ο.α. ή αλλιώς την πραγματική του χρήση, εφόσον δεν έχει ο.α.. Το Ε9 για τη χρήση, μας βοηθάει για παλαιότητες κλπ.

Εσύ έχεις ο.α. για το ισόγειο και οι όροφοι είναι αυθαίρετοι. Οπότε, ή θα πας με τη χρήση της ο.α. του ισογείου ή θα πας με τη χρήση των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια δεν έχω στο ισόγειο architect_duth (είναι 2η φάση του Ν. Τρίτση σε εντός σχεδίου ακίνητο).

Απλώς επειδή είναι δηλωμένο στο Ε9 σαν τουριστική εγκατάσταση και είναι κατασκευασμένο μεταξύ

1983-2003, αν το δηλώσω σαν "άλλη κατοικία" δεν ξέρω αν θα μπορώ να βάλω και το μειωτικό

συντελεστή (0,80) του χρόνου κατασκευής.

Αυτό που με μπερδεύει  είναι πως υπάρχει η επιλογή στο είδος χρήσης

3β Άλλη κατοικία

(.......καθώς και για κτίρια κατοικίας βάση της οικοδομικής άδειας, τα οποία λειτουργούν ως τουριστικές εγκαταστάσεις.)

3γ Τουρισμός

(Τουριστικές εγκαταστάσεις βάση οικοδομικής αδείας........)

 

ενώ εγώ δεν έχω ουσιαστικά οικοδομική άδεια και λειτουργώ σαν τουριστική εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..............εχω εναν ιδιοκτητη που εχει στην ιδιοκτησια του μια δυοροφη οικοδομη με υπογειο...............υπαρχουν υπερβασεισ σε ολη την οικοδομη................στο Ε9 δηλωνη σαν πρωτη κατοικια τον Α οροφο........για να τα ενταξω στο συστημα με το ν.4178/2013 θα δηλωσω οτι ειναι κυρια κατοικια ολες οι αυθαιρεσιεσ ολων των οροφων;;;;;;;;;;;;

μηπωσ γνωριζει καποιος;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.