Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

 

Πχ. Έστω ότι έχω οικογένεια με 2 παιδιά σε κατοικία Τα 44μ2 θα πάρουν τον μειωτικό συντελεστή;

Συμφωνώ με Δημήτρη (με τις καλησπέρες μου και +1)  με τις προϋποθέσεις που θέτει. 1 φκ με 44 και μειωτικό. Δεύτερο ΦΚ με 30 τμ χωρίς μειωτικό

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έτσι θα αντιμετωπίσω.

 

Στην περίπτωση που έχω ακίνήτο που προέρχεται από κληρονομιά '' Διαθήκη '' και οι κληρονομούμενοι είναι Τρείς. Ο ένας θα κρατήσει το ακίνητο μέσω Δωρεάς (νομίζω). Στο σύστημα θα μπουν και οι τρείς αλλά θα πρέπει να δω ποιός εχει το δικαίωμα για έκπωση της Κυριας κ μοναδικής; Εδω τα έχω λίγο χαμένα

 

Περισσότερες ερωτήσεις μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πάρεις στα χέρια σου τον τίτλο αποδοχής κληρονομιάς ώστε να έχεις εντολέα στο ακίνητο. Ταυτόχρονα όμως μπορείς να παραδώσεις τα σχετικά σχέδια, τοπογραφικά κλπ ώστε να γίνει στη συνέχεια όποια πράξη επιθυμούν (π.χ σύσταση, τακτοποίηση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα και καλή χρονιά ... γνωρίζει κάποιος αν σε μεταφορά από 4014 σε 4178 που χάνεται η κύρια και μοναδική κατοικία τι γίνεται με το πρόστιμο. η δήλωση σε 4014 ειναι εξοφλημένη και οριστική και θα χρειαστεί η μεταφορά σε 4178 οπού ο ιδιοκτήτης δεν έχει πλεον το δικαίωμα της κύριας και μοναδικής κατοικίας. οι παραβάσεις παραμένουν ίδιες και δεν αλλάζουν συντελεστές και μέτρα  

Link to comment
Share on other sites

Στα εγχειρίδια χρήσης του τεε αναγράφεται ότι το πρόστιμο σε δηλώσεις από μεταφορά αλλάζει μόνο εάν διαφοροποιηθούν οι επιφάνειες των ΒΧ σε ΚΧ ή αυξηθεί το πλήθος των λοιπών παραβάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο και καλή χρονιά.

 

Πρέπει να ισχύουν αθροιστικά τα παρακάτω:

ΒΧ4014>=ΒΧ4178

ΚΧ4014>=ΚΧ4178

ΛΠ4014>=ΛΠ4178

για να ΜΗΝ αλλάξει το πρόστιμο.

 

Οποιαδήποτε αλλαγή σε συντελεστή ΔΕΝ αλλάζει το πρόστιμο.

 

Σε περίπτωση πισίνας αν τα κυβικά (4178) είναι περισσότερα από το γινόμενο επιφάνεια(4014)*1,6,

τότε τηλεφωνείς στο ΤΕΕ και νομίζω ότι παρά τα αυξημένα κυβικά δεν επανυπολογίζεται το πρόστιμο.

 

 

 

Είχαν υποσχεθεί ότι θα το έκαναν:

ΚΧ4014 + ΒΧ4014 >= ΚΧ4178 + ΒΧ4178

που είναι και το δικαιότερο, αλλά δεν...

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ , η μόνη διαφορά που έχω είναι πως μειώνονται οι παραβάσεις αναλυτικού από 2 σε 1 , βέβαια όπως τα λέτε δεν θα το πειράξω και θα τις αφήσω 2....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ , η μόνη διαφορά που έχω είναι πως μειώνονται οι παραβάσεις αναλυτικού από 2 σε 1 , βέβαια όπως τα λέτε δεν θα το πειράξω και θα τις αφήσω 2....

Η μείωση από τον 4014 στον 4178 ΔΕΝ επηρεάζει το πρόστιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω εντάξει στον 4178 ένα ακίνητο το οποίο το προχώρησα σε έκδοση Οικ. άδεια. Λόγο μη γνώσης του νόμου επιλέχτηκε '' κύρια κ μοναδική κατοικία ''. Που όπως φαίνεται τώρα ήταν λάθος που χρησιμοποιήθηκε ο συντελεστής. Το παράβολο ήταν 1000€ το οποίο και πληρώθηκε. Σήμερα κατάλαβα το λάθος νομίζω ότι αν βάλω άλλη κατοικία το παράβολο θα πάει στα 2000€. Εντος του μηνός ο ιδιοκτήτης θέλει να φωνάξουμε ελεγκτή δόμησης (η άδεια είχε κ προσθήκη).

Ο Ε.Δ. θα δεί κ την δήλωση;

 

Έχετε κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.