Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Επειδή με μπερδέψατε με όλα τα παραπάνω και δεν έχω διαβάσει ακόμα τον 4178, να ρωτήσω :

Κύρια κατοικία 75τ.μ.(+8τ.μ. από αναλογία κοινοχρήστων) που βρίσκονται εντός σχεδίου πόλης, χωρίς άλλες ιδιοκτησίες στο Ε9 εκτός από 3-4 αδόμητα γήπεδα εκτός σχεδίου, λαμβάνει τον μειωτικό συντελεστή???

 

ναι,  λαμβανει

Link to comment
Share on other sites

ναι,  λαμβανει

Φυσικά και δεν λαμβάνει!!!

Αμά διαβάσεις προσεκτικά το νόμο θα το καταλάβεις!!!

 

Αφού δεν έχει άλλες κατοικίες => οι άλλες κατοικίες του είναι 0μ2 => δεν υπερβαίνουν τα 70 μ2 => πληρούνται οι στεγαστικές του ανάγκες => δεν δικαιούται τον συντελεστή. Έτσι λέει στο αρ19, παρ3.

 

Προφανώς και αστειεύομαι...

ή μήπως όχι;

 

Δημήτρη να σε ρωτήσω μιας και σε βρήκα.

Εγώ ένας απλός και ταπεινός μηχανικάκος, μπορώ να προβώ στη διαπίστωση ότι το παραπάνω "δεν", έχει περιληφθεί στο νόμο παροραμικά και να εφαρμόσω το νόμο με βάση τη λογική, αλλά αντίθετα από το κείμενό του;;;

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το θεμα σου ...

και φυσικα εχεις δικηο...

ηδη δε,  μερικα # πιο πανω,  ειχα αναφερθει οτι αυτη "αρνητικη εκφανση" δημιουργει "χρησμο"

 

αλλα πιστευω  οτι  θα κανουν καποια διευκρινηση οτι ...αυτο...αναφερεται στο άλλο και οχι  στο παράλλο...

 

Αλλά ετσι οπως ειναι γραμμενο...

δημιουργει πολλα ερωτηματικά..

 

υγ

συμφωνω  απολυτως οτι

 δεν εχει καμμια δουλεια να "ερμηνευει" ο μηχανικος το νομο ...

 

οπως και οι ΥΔΟΜΙΤΕΣ αρνουνται να εφαρμοσουν το 25 παρ. 5 λογω παραπομπης σε λαθος αρθρο και νομο..

 

και οπως θα κληθειτε να εφαρμοσετε το παραρτημα Α' παρ. 6 και 7

που παραπεμπουν σε λαθος αρθρα.

 

τις καλησπερες μου

.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι κάνουμε; Περιμένουμε διευκρίνιση και έχει ο Θεός;

Στον άνθρωπο που περιμένει τι να πούμε;

 

Στον αντίποδα, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις που κανονικά δεν, αλλά τώρα "δικαιούνται" το συντελεστή, μήπως να τις τρέξουμε για να επωφεληθούμε της βλακείας τους?

 

Τα σέβη μου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς περιμένουμε να περάσει η επιρροή από το πολύ ...."μάσημα των φύλλων της δάφνης" και βλέπουμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με το επίμαχο "δεν" σπάω το κεφάλι μου, διαβάζω ξαναδιαβάζω και λέω όχι δε μπορεί, δε βγαίνει νόημα! Μετά βλέπω πως ήταν διατυπωμένο στον 4014...

 

4178: "εφόσον το άθροισμα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί δεν υπερβαίνει τα εβδομήντα (70) τ.μ."

4014: "εφόσον το άθροισµα της συνολικής επιφάνειας που τους αντιστοιχεί υπερβαίνει τα εβδοµήντα (70) τ.µ."

 

Χμμμ, μάλιστα.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περίπτωση κατοίκου εξωτερικού σκέφτομαι να συμπεριλάβω το μειωτικό συντελεστή εφόσον από το Ε9 δεν προκύπτει άλλη ιδιοκτησία. Όταν έρχεται εδώ θεωρητικά μπορούμε να πούμε ότι είναι η μοναδική κατοικία και κύρια - όταν έρχεται σε αυτήν μένει επομένως είναι κύρια για την Ελλάδα, όσο λείπει και όσο δε λείπει τον έχει γραμμένο η χώρα. Εδώ άλλοι τη βγάζουν με 15%. Φορολογικά άλλωστε μόνο σε ταλαιπωρία υπόκεινται όλοι αυτοί, επειδή αγόρασαν ή εφτιαξαν ένα σπίτι εδώ και πληρώνουν και πρόστιμα μη υποβολής φορολογικής δήλωσης(αφού δεν αποκτούν εδώ εισόδημα τι τους υποχρεώνουν?). Τέλος . Δεν θα φιλτραριστεί και αυτό από την ταυτότητα κτιρίου :)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

χμ...

εχεις εξουσιοδοτηση ή  πληρεξουσιο που λεει ..."κατοικος εξωτερικου"

εχεις Ε1 ...που λεει "ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου" - "ΔΟΥ αντικλήτου"
το δηλωνει στο Ε1 σαν δευτερευουσα...ή εξοχικη  ...

ή το δηλωνει "κενο"

 

επομενως...

 

υγ

και τι αυθαιρεσια εχει τόσο μεγαλη ωστε να  πρεπει να μπει "κυρια και μοναδικη'???

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού δεν έχουν "κύρια" κατοικία στην Ελλάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε περίπτωση που το κτίσμα είναι στο όνομα ανήλικου τέκνου, μπορεί να θεωρηθεί ως κύρια και μοναδική κατοικία;Δεν έχει άλλο περιουσιακό στοιχείο. Οι γονείς έχουν. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.