Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

πολυ σωστος....

 

αυτο το " χωρίον".....[...που λεγαμε εμεις οι ...πιο μεγαλοι πριν....πού να θυμαμαι...πόσα χρονια...... :smile:  :smile:  :smile:  ..]

 

 

ειναι απο αλλού...

 

πώς ξεπεσε εκει... ουτε οι ιδιοι το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ΗΤΑΝ στο σχέδιο που είχε δοθεί αρχικά. ΤΩΡΑ ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η κύρια κ μοναδική, κ ας είναι και 1000 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ΗΤΑΝ στο σχέδιο που είχε δοθεί αρχικά. ΤΩΡΑ ΔΕΝ μας ενδιαφέρει η κύρια κ μοναδική, κ ας είναι και 1000 τμ.

Αν μπορείς εξήγησε το αυτό γιατί μετά από 6 σελίδες ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου..(αν και αυτό που λέει ο συνάδελφος sagiasd φαίνεται σωστό) ...

Βλέπω να καταλήγω στο "δεν" στο τέλος !

Link to comment
Share on other sites

To χωρίο αυτό του 19.3 αναφέρεται αποκλειστικά στο αρ 17, δηλ στις κύριες κατοικίες των ειδικών ομάδων.

 

Για τον χαρακτηρισμό του ρυθμιζόμενου αυθαιρέτου ως ΚκΜ δεν εξετάζουμε καθόλου το ίδιο το αυθαίρετο, μόνο τις υπόλοιπες κατοικίες/οικόπεδα

 

Ορθότατη παρατήρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς εξήγησε το αυτό γιατί μετά από 6 σελίδες ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου..(αν και αυτό που λέει ο συνάδελφος sagiasd φαίνεται σωστό) ...

Βλέπω να καταλήγω στο "δεν" στο τέλος !

Στη λογική του νόμου, αυτό το "δεν" που εντόπισε ο συνάδερφος, θα πρέπει να αλλάξει. Η λογική λέει ότι εάν η κατοικία που τακτοποιούμε είναι ΚκΜ, τότε δεν μας απασχολεί εάν ΑΥΤΗ είναι πάνω από 70τμ, εκτός και αν έχουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ κατηγορία του άρθρου 17.

 

Απλά το γράφουν τελείως ΗΛΙΘΙΑ και μας μπερδεύουν με το "δεν". Προφανώς θέλει και αυτό "άλλαγμα" !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εχω μια υπαγωγή που αφορά 130 τ.μ. στο ακινητο αυτο υπάρχει συγκυριότητα. τα δυο αδερφια που θελουν  να κάνουν τακτοποιήση στο συγκεκριμένο ακίνητο εχουν ο καθένασ απο ενα διαμέρισμα. ο ένασ εχει 60 τ.μ. και ο άλλοσ 50 τ.μ. , δηλαδή κάτω από 70 τ.μ.. Στο ακίνητο που θα κανω υπαγωγή θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικια??

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε η λογική λέει πως ναι,

 

αλλά ο νόμος λέει άλλα:


"Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον... δεν υπερβαίνει τα 70 μ2"

<=>

Θεωρείται ότι δεν πληρούνται, εφόσον υπερβαίνει τα 70 !!!

 

Τελικά κάποιος για να δικαιούται τον συντ ΚκΜ, πρέπει να μην έχει άλλη κατοικία που να πληροί τις στεγαστικές ανάγκες.

Άρα αν εκτός του αυθαιρέτου έχει και μία βιλάρα 500 μ2 η οποία υπερβαίνει τα 70μ2, τότε δεν πληρούνται οι στεγ ανάγκες, άρα παίρνει τον μειωτ συντ.

Αν όμως έχει μία γκαρσονιέρα ή δεν έχει στον ήλιο μοίρα, δεν υπερβαίνει δηλ τα 70μ2, τότε πληρούνται οι στεγ ανάγκες άρα δεν παίρνει τον συντ.

 

Σας προτρέπω να κάνετε και μία επανάληψη στον 4014 όπου και αναφέρεται ορθά και λογικά ότι "πληρούνται... εφόσον υπερβαίνει".

 

Αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνουμε εμείς. Εφαρμόζουμε το νόμο κατά γράμμα ή εργαζόμαστε με βάση τη λογική αλλά "παρανόμως";;;

 

Θα μας τρελάνουν πάλι!!! :shock: :blink:

 

Στην περίπτωσή σου ισχύει 50 , 60μ2 < 70μ2 => πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες => ΔΕΝ παίρνει συντ ΚκΜ.

Βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

παίδες το κοιτάμε κοινωνικά και και είναι λάθος. Το όριο είναι το 70...για το αν είμαστε μέσα στην κατηγορία δεν πρέπει να ξεπερνάμε τα 70...αν τα ξεπεράσουμε δεν είναι κύρια και μοναδική.

 

δεν είναι θέμα λογικής αλλά αυτό διαβάζω εγώ προσωπικά από το άρθρο.

 

 

"Θεωρείται ότι πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες, εφόσον... δεν υπερβαίνει τα 70 μ2"

<=>

Θεωρείται ότι δεν πληρούνται, εφόσον υπερβαίνει τα 70 !!!

 

αυτό δεν είναι σωστό και νομίζω ότι έχει να κάνει με την πολύ κακή διατύπωση του νόμου.

 

ουσιαστικά σου λέει ότι αν υπερβαίνει είσαι εκτός έκπτωσης και όχι ότι δεν πληρούνται οι ανάγκες.

 

εγώ προσωπικά αυτό θα κάνω...70 ή με τις αυξήσεις ανάλογα τα παιδιά...over - under που λένε και στον οπαπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.