Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

στα εκτος που οι οροι δομησης ειναι καλυτεροι για γραφεια η αλλαγη σε οικια βγαζει συντελεστη και δεν παει με αναλυτικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά είμαι νέα μηχανικός και έχω μπερδευτεί. Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου χωρίς Ο.Α. που υπάρχει συμβόλαιο του '80 όπου αναφέρεται το κτίσμα σαν σταύλος αλλά σήμερα έχει αλλάξει χρήση χωρίς όμως να υπάρχει κάποιο έγγραφο ούτε φαίνεται στο Ε9. Η νέα χρήση επιτρέπεται στην περιοχή.

Αφού δεν έχει Ο.Α. άρα δεν εμπίπτει στο 19.5 πως υπολογίζεται το πρόστιμο? Θα πρέπει να κάνω ένα φύλλο για το κτίσμα προ του '83 και ένα δεύτερο φύλλο για την αλλαγή χρήσης για 2004-11 χωρίς δικαιολογητικά? 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι ανάλογο αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν υπάρχει εγκεκριμένη χρήση δεν έχει νόημα η "αλλαγή" χρήσης. 

Στο Ε9 αρκεί να αναγράφεται το ακίνητο χωρίς απαραίτητα να έχει καταχωρηθεί και το κτίσμα. Υπάρχει ακόμη προθεσμία για τροποποίηση του Ε9, αν ο ιδιοκτήτης δεν το έχει δηλώσει. 

 

Υ.Δ Κ.Χ με έλεγχο για το ύψος του κτίσματος για το αν υπερβαίνει το μέγιστο της περιοχής του ακινήτου.

 

το θέμα είναι αν σε καλύπτει το συμβόλαιο για την παλαιότητα. Νομίζω πως θα πρέπει να αναζητήσεις αεροφωτογραφία. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια απορία.

 

σε ακίνητο με Οικ Άδεια εντός σχεδίου, έχω αλλαγή χρήσης σε υπόγειο κατοικίας από αποθήκη σε κατοικία. Στο ΦΚ βάζω κατ.4, χρήση άλλη κατοικία, αλλαγή χρήσης όχι, υπέρβαση δόμησης χωρίς υπέρβαση, ΥΔ χώρων μειωτ. συντελεστή 312τμ., υπέρβαση ύψους <20%, 30εκ, και προκύπτει πρόστιμο 9006,€, ενώ αν αφαιρέσω την υπέρβαση ύψους εντελώς, το πρόστιμο γίνεται 45.034€. Τι κάνω λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

η αποθήκη σου είναι 312 τ.μ??

αν δεν την έχεις μετρήσει στο συνολικό συντελεστή δόμησης (το πιθανότερο) ,πρέπει να βάλεις ότι έχεις υπέρβαση δόμησης,αφού κάνεις αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ goliath. ναι αυτό είναι το λάθος μου. πρεπει να βάλω υπέρβαση δόμησης <50%.

 

Το 312 τμ είναι μεγάλο, και είναι μεγαλύτερο από το 40% της δόμησης. Για αλλαγή χρήσης πάμε σε κατ.5 ή κατ.4?

Μήπως κατ.5 είναι μόνο για υπέρβαση δόμησης και όχι για αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω μια περίπλοκη περίπτωση: κτίσμα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου με Οικ. Αδ. του '94 για εμπορική αποθήκη (100 τ.μ. ισόγειο, 90 τ.μ. Α' όροφος - με συντελεστή δόμησης - και υπόγειο 100 τ.μ. υπόγειο εκτός συντελεστή δόμησης). 

Για κατοικία το οικόπεδο δικαιούταν 40 τ.μ. σύνολο.

Ολοκληρώθηκε το 2000, εξαρχής σαν κατοικία (όλοι οι όροφοι). Στα Ε9 φαίνονται ως αποθήκες. 

Υπολογίζω τα 40 τ.μ. αλλαγή χρήσης με αναλυτικό,

τα 150 τ.μ. εντός όγκου αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση (1,4)

και τα 100 τ.μ. του υπογείου με υπέρβαση δόμησης (και 0,5 υπογείου) λόγω αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια (1,9)?

Με την απόδειξη της παλαιότητας τί γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.