Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Εκτός από τις θέσεις στάθμευσης όπως πολύ σωστά ανεφέρθησαν είναι σίγουρο ότι για τέτοιου είδους αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ χρειάζεται άδεια δόμησης.Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση και μου ζητήθηκε από την πολεοδομία κανονικά να βγάλω άδεια δόμησης δείχνοντας στις κατόψεις τους χώρους που είχαν ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω αλλαγη χρησεως απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (Κυρια χρηση, εχει μετρησει στον Σ.Δ.) σε ΓΡΑΦΕΙΑ (Κυρια χρηση)

Συμφωνα με το αρθ. 18 = ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ.

 

Στο φυλλο καταγραφης πως θα το βαλω?

Αν το βαλω απλα ως μια λοιπη παραβαση, θα βγαλει προστιμο 500ευρω (με την προυποθεση οτι ο αναλυτικος <15.000 κλπ)

Ετσι ομως δεν θα λαβει υποψιν του το συστημα τα μ2 στα οποια εγινε η αλλαγη χρησης για να πληρωθει και το αναλογο ΠΑΡΑΒΟΛΟ...........

Πχ. το ιδιο προστιμο θα πληρωσω αν τα μ2 ειναι 10 ή 1.000?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω. Δεν προσεξα οτι ελεγε "ΠΑΡΑΒΟΛΟ".....

Κανω και μια επιπλεον ερωτηση:

 

ΜΑΖΙ με αυτη την ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ που παει με αναλυτικο προυπολογισμο εχω και ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ, τα οποια ομως δεν εμπιπτουν στους περιορισμους διαστασεων της Κατηγοριας 3.

Μπορω την ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ να την ομαδοποιησω με την ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ και εφ'οσον ειμαι κατω απο τα 15.000ευρω αναλυτικο προυπολογισμο, να πληρωσω το παραβολο των 500?

Ρωταω (για τσεκαρισμα) γιατι στην εγκυκλιο αρθ.18) λεει οτι πληρωνονται ξεχωριστα τα παραβολα της Κατηγοριας 3, αλλα εκ των πραγματων δεν εμπιπτω στην Κατηγορια 3........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο αναλυτικός προυπολογισμός για την αλλαγή χρήσης είναι ο προυπολογισμός εργασιών για την μετατροπή των δομικών στοιχείων της χρήσης επαγγελματικού εργαστηρίου (εγκεκριμένη χρήση) σε χρήση γραφείων (αυθαίρετη χρήση). Μέσα στις εργασίες αυτές περιλαμβάνονται και οι αλλαγές κουφωμάτων. 

Εννοείται ότι δεν θα τις υπάγεις στην κατηγορία 3. Αν ο προυπολογισμός βγει μικρότερος των 15.000 ευρώ καθάρισες με 500 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Είναι σαφές ότι δεν μπορώ να βάλω στην κατηγορία 2 (προ του 83) χώρους όταν σε αυτούς υπάρχει μεταγενέστερη του 83 αλλαγή χρήσης.

Όταν όμως η μεταγενέστερη αλλαγή χρήσης είναι π.χ. από βοηθητικό χώρο σε βοηθητικό χώρο, δηλαδή του αρθρ.18, παρ.5;

Έχω ένα θέμα όπου σε ημιυπόγειο πολυκατοικίας του 1971 με χρήση αποθήκης υπάρχει αυθαίρετη επέκταση περίπου 30τμ (κάτω από τον νόμιμο όγκο του κτιρίου) η οποία φαίνεται ήδη από τη σύσταση του 1972 (προφανώς προ του 83). Χρησιμοποιείται ως χώρος στάθμευσης και μάλιστα μισθώνεται ως τέτοιος τουλάχιστον από το 2000 (υπάρχουν σχετικά θεωρημένα μισθωτήρια, έχει διαμορφωθεί ράμπα κλπ.).

Έχω κολλήσει λίγο, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά εκ κατασκευής έγινε και αυθαίρετο τμήμα υπογείου κάτω από το ημιυπόγειο επιφάνειας 30 τ.μ.

Η σύσταση  του 1972 το δείχνει, άρα έχεις ένα άριστο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας της κατασκευής. Ως πλήρως αυθαίρετος χώρος δεν έχει εγκεκριμένη χρήση για να έχεις αλλαγή χρήσης. Θα τον δηλώσεις ως προ 83 (προ 75 κατ1 δε γίνεται διότι δεν έχεις αποκλειστική χρήση κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο αναλυτικός προυπολογισμός για την αλλαγή χρήσης είναι ο προυπολογισμός εργασιών για την μετατροπή των δομικών στοιχείων της χρήσης επαγγελματικού εργαστηρίου (εγκεκριμένη χρήση) σε χρήση γραφείων (αυθαίρετη χρήση). Μέσα στις εργασίες αυτές περιλαμβάνονται και οι αλλαγές κουφωμάτων. 

Εννοείται ότι δεν θα τις υπάγεις στην κατηγορία 3. Αν ο προυπολογισμός βγει μικρότερος των 15.000 ευρώ καθάρισες με 500 ευρώ. 

 

 

Οκ, ευχαριστω.

Μια ακομη ερωτηση:  Πρεπει υποχρεωτικα να δηλωσω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ αυθαιρεσιων, εστω και αν δεν υπαρχει αλλη αυθαιρεσια πλην της αλλαγης χρησεως που στην περιπτωση μου λογιζεται ως "ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ", σωστα?

Θα διαλεξω Κατηγορια 4 (αφου ειμαι μετα το 1983) και στην ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ θα γραψω τον συγκεκριμενο αριθμο μ2 που αλλαξαν χρηση. 

Ταυτοχρονα πρεπει να υποβαλω τα δικαιλογητικα που οριζει η συκγκεριμενη κατηγορια. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. 

Για τα απαραίτητα δικαιολογητικά τηρώ μια επιφύλαξη μήπως και δεν απαιτηθούν σχέδια (όταν θα μας πουν τα σχετικά για το ανέβασμα των αρχείων) όταν μοναδική παράβαση είναι μια λοιπή παράβαση. 

Με βάση το γράμμα του νόμου απαιτούνται όπως σωστά αναφέρεις τα δικαιολογητικά της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.