Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Περιμενε.

Η επιλογη κατηγοριας γινεται συγκρινοντας τα αυθαιρετα μ2 με αυτα που θα επρεπε να υπαρχουν βασει οικοδομικης αδειας.

Συγκεκριμενα ελεγχουμε αν ειμαστε πανω η κατω απο το 40-40-20  δομηση-καλυψη-υψος.

Εγω δεν εχω υπερβαση δομησης, καλυψης, υψους.

Αρα τα ποσοστα μου ειναι 0-0-0%

 

Απλα επειδη δεν εμπιπτω στις κατηγοριες 1,2,3,5, προφανως μπαινω στην 4, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Clemenza πρεπει να λαβεις υποψη σου αν υπαρχουν και αλλες τακτοποιησεις στο ακινητο που εξεταζεις, δηλαδη 3843 ή αλλοι ρυθμισμενοι χωροι, γιατι συνυπολογιζονται και αυτοι για την κατηγορια 4.

 

Αν δεν υπαρχουν ή αν τα ποσοστά τους δεννξεπερνουν τα οριζομενα, τοτε εισαι οντως στην 4.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου. 

καλά ρε παιδιά (συμφωνώ μεν ότι είναι βλακεία)

αλλά δεν αθροίζονται όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης;;

Επομένως 

είχες 100τ.μ  στη ο.α και έκανες  αλλαγή χρήσης και στα 100τ.μ

άρα έχεις υπέρβαση 100%

Ν 4178

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Clemenza πρεπει να λαβεις υποψη σου αν υπαρχουν και αλλες τακτοποιησεις στο ακινητο που εξεταζεις, δηλαδη 3843 ή αλλοι ρυθμισμενοι χωροι, γιατι συνυπολογιζονται και αυτοι για την κατηγορια 4.

 

Αν δεν υπαρχουν ή αν τα ποσοστά τους δεννξεπερνουν τα οριζομενα, τοτε εισαι οντως στην 4.

 

 

Ναι, το ξερω. 

Απλα εδω ξαναγυρναμε στο γνωστο προβλημα...

ΠΩΣ εγω θα ελεγξω ολες τις αυθαιρεσιες του κτηριου, οταν εχω εξουσιοδοτηση για υπαγωγη στις διαταξεις του ν.4178 μονο μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας?.....

 

υ.γ. Στην περιπτωση μου ΤΥΧΑΙΝΕΙ ο ιδιοκτητης να ειναι ουσιαστικα ενας (ειναι οικογενειακο κτηριο), οποτε μπορω να βγαλω ακρη...

 

 

@ΚΑΝΑ

Ναι, εχουμε  αλλαγη χρησης, αλλα παρακατω, στην ιδια προταση, σου λεω τι να ελεγξεις ΑΚΡΙΒΩΣ:   Δομηση, Καλυψη, Υψος

Δεν εχω υπερβαση κανενος απο τα 3 πολεοδομικα μεγεθη........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξερω. 

Απλα εδω ξαναγυρναμε στο γνωστο προβλημα...

ΠΩΣ εγω θα ελεγξω ολες τις αυθαιρεσιες του κτηριου, οταν εχω εξουσιοδοτηση για υπαγωγη στις διαταξεις του ν.4178 μονο μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας?.....

 

υ.γ. Στην περιπτωση μου ΤΥΧΑΙΝΕΙ ο ιδιοκτητης να ειναι ουσιαστικα ενας (ειναι οικογενειακο κτηριο), οποτε μπορω να βγαλω ακρη....

 

Το συγκεκριμένο έχει διευκρινιστεί (και) με την εγκύκλιο: εξετάζεις μόνο τις τακτοποιήσεις και τις ρυθμίσεις της οριζόντιας ιδιοκτησίας που ρυθμίζεις και όχι ολόκληρου του κτηρίου.

Δεν έχει σχέση με το τι έχει γίνει στο υπόλοιπο κτίσμα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά (συμφωνώ μεν ότι είναι βλακεία)

αλλά δεν αθροίζονται όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης;;

Επομένως 

είχες 100τ.μ  στη ο.α και έκανες  αλλαγή χρήσης και στα 100τ.μ

άρα έχεις υπέρβαση 100%

Ν 4178

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια.

 

 

Έχεις δίκιο.

 

Δυστυχώς είναι τόσο γελοίοι που αντί να κάνουν ένα σύστημα, οπου δηλώνεις τα τμ της αυθαιρεσίας σου και από εκεί και πέρα να συμπληρω΄νεις συντελεστές ανάλογα με τα τμ κάθε αυθαιρεσίας, χωρίς να σπας ΦΚ και χωρίς κάθε τμ που προσθέτεις να "επεξηγείται" ως υπέρβαση δόμησης, αυτοί κάναν αυτό το πράγμα.

 

Δυστυχώς συνδέσαμε τα τμ αυθαιρεσίας με υπέρβαση δόμησης εξ' αρχής και είναιθ ένα ακόμα θέμα από το οποίο προκύπτουν  προβλήματα.

Λογισμικό για ...

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ΔΕΝ είμαι απολύτως βέβαιος ότι, αυτοί ΔΕΝ θέλουν να συμπεριλαμβάνονται και τα τ.μ. της αλλαγής χρήσης στον υπολογισμό του <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψος........ Σηκώνω τα χέρια ψηλά......

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά (συμφωνώ μεν ότι είναι βλακεία)

αλλά δεν αθροίζονται όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης;;

Επομένως 

είχες 100τ.μ  στη ο.α και έκανες  αλλαγή χρήσης και στα 100τ.μ

άρα έχεις υπέρβαση 100%

Ν 4178

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια.

Η κακή διατύπωση του νόμου μας δίνει τροφή για συζήτηση.

Εικάζω ότι με τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης ήθελαν να συμπεριλάβουν τις περιπτώσεις κατά τις οποίες η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης οδήγησε σε αύξηση συντελεστή δόμησης. Το κλασσικό παράδειγμα σε εκτός σχεδίου άδεια κτιρίου γραφείων 600 τ.μ το οποίο άλλαξε αυθαίρετα χρήση σε κατοικιών. Εξαιτίας της αλλαγής χρήσης υπάρχει υπέρβαση Σ.Δ 400 τ.μ.  Σε περίπτωση που δεν αλλάζει ο Σ.Δ εξαιτίας της αυθαίρετης χρήσης έχω τη γνώμη ότι υπάγονται κατ. 4.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.