Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Για μετατροπή από υπόγειο σε ισόγειο και αλλαγή χρήσης από βοηθητική (αποθήκη-γκαράζ) σε κύρια χρήση κατοικίας χρειάζεται άδεια δόμησης?

Μπορώ να κάνω αναθεώρηση της παλιάς άδειας με νέα σχέδια (διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις-τομές κλπ)?

Τα πραγματοποιούμενα στοιχεία κάλυψης, δόμησης και ύψους δεν ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1.εκτος σχεδιου  αποθηκη με ΟΑ εγινε κατοικια ,κ εντος περιγραμματος υπογειο

  στο κουτακι <<ειδος χρησης>> τι επιλεγω  

   α)αλλη κατοικια που ειναι σημερα η  β)υπηρεσιες που ηταν στη ΟΑ

2.Στο αυθαιρετο υπογειο λογικα βαζω αλλη κατοικια

3.στο επικρατουσα χρηση τι επιλεγω αν υποθεσουμε οτι 2 χρησεις σε ενα κτιριο ειναι ανα 50%

 

τελος αν κανω μεταφορα αγροτ. αποθηκης (μοναδικο κτισμα)που ηταν ΒΧ στο 4014 πρεπει υποχρωτικα πλεον να την βαλω

ΚΧ.....τοτε το προστιμο διπλασιαζεται κ σαφως ειμαι υποχρωμενος να το πληρωσω...ΤΙ κανω?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καποια βοηθεια για το 1,2,3 πιο πανω?

νομίζω βάζουμε την πραγματική χρήση τη στιγμή της δήλωσης,

και στην επικρατούσα αυτή που έχει "πλειοψηφία"

Αλλά για σένα νομίζω είναι μονόδρομος, αφού δεν έχεις άλλη χρήση από της κατοικίας.

Μήπως χρειάζεσαι και 1,4 λόγω αλλαγής όρων δόμησης από τη μία κατηγορία στην άλλη;

Μήπως δεν επιτρέπονταν η χρήση της κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Για μετατροπή από υπόγειο σε ισόγειο και αλλαγή χρήσης από βοηθητική (αποθήκη-γκαράζ) σε κύρια χρήση κατοικίας χρειάζεται άδεια δόμησης?

Μπορώ να κάνω αναθεώρηση της παλιάς άδειας με νέα σχέδια (διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις-τομές κλπ)?

Τα πραγματοποιούμενα στοιχεία κάλυψης, δόμησης και ύψους δεν ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

αφού το κτίριο είναι υφιστάμενο, μπορεί να πάει με αναθεώρηση;

δεν χρειάζεται νομιμοποίηση; νέα θέση στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

βέβαια οι πονηροί στην αρχή ήθελαν να τσιμπήσουν το χρήμα και έβαλαν συντελεστές σύμφωνα με τα χιλιοστά των διαμερισμάτων. Στον 4014 συγκρίναμε με το ΣΔ του οικοπέδου και τελείωνε το θέμα.Σωστό ή λάθος δεν το  κρίνω.Ήταν ξεκάθαρο τουλάχιστον.

Πρακτικά θα μπορούσαν να γράψουν ότι, όταν το γινόμενο χιλιοστά διαμερίσματος επί σημερινό Σ.Δ, δίνει διαφορετική επιφάνεια από αυτή του διαμερίσματος να χρησιμοποιείται αυτή του διαμερίσματος χωρίς όλες αυτές τις ιστορίες που γράφουν.

Πάντως με το γράμμα του νόμου ότι ανέφερε ο συνάδελφος ισχύει με το πρόστιμο να μοιράζει απλόχερα..."εγκεφαλικά" 

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την βοηθεια!

 

Ας υποθεσουμε οτι παμε με ΣΔ>200.

 

Ενω το ακινητο το οποιο συζηταμε κατασκευαστηκε αποδεδειγμενα προ 83, η αγορα του και ταυτοχρονα αλλαγη χρησης του εγινε το 1991. Ως παλαιοτητα τι βαζω?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω βάζουμε την πραγματική χρήση τη στιγμή της δήλωσης,

και στην επικρατούσα αυτή που έχει "πλειοψηφία"

Αλλά για σένα νομίζω είναι μονόδρομος, αφού δεν έχεις άλλη χρήση από της κατοικίας.

Μήπως χρειάζεσαι και 1,4 λόγω αλλαγής όρων δόμησης από τη μία κατηγορία στην άλλη;

Μήπως δεν επιτρέπονταν η χρήση της κατοικίας;

κατ αρχας  ευχαριστω για την απαντηση, η αλλη κατοικια σιγουρα θα μπει στο ΦΚ με το αυθαιρετο τμημα  κ βεβαια με συμφερει.. :smile: . ,ενω λεω εγω τωρα.....οτι στο ΦΚ που αφορα το τμημα με αδεια θα μπει υπηρεσιες(ηταν αποθηκη στην ΟΑ)

Στο επικρατουσα το ερωτημα ειναι τι γινεται αν ειναι ακριβως 50%-50% :confused:

Στο παραρτημα λεει οτι μπαινει η υφισταμενη χρηση η της ΟΑ

Αλλο ενα θολο σημειο...στο απλουστερο πραγμα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση σε ποια κατηγορία  βάζω τις παράβασεις που υπολογίζονται με αναλυτικό προυπολογισμό? από το 1 ως 5 

 

Ξέρω ότι πληρώνω με αναλυτικό αλλά επείδή έχω δύο παραβάσεις μια αλλαγή χρήσης και μια συνένωση θα βάλω δύο φύλλα καταγραφής ή ένα?

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας  ευχαριστω για την απαντηση, η αλλη κατοικια σιγουρα θα μπει στο ΦΚ με το αυθαιρετο τμημα  κ βεβαια με συμφερει.. :smile: . ,ενω λεω εγω τωρα.....οτι στο ΦΚ που αφορα το τμημα με αδεια θα μπει υπηρεσιες(ηταν αποθηκη στην ΟΑ)

Στο επικρατουσα το ερωτημα ειναι τι γινεται αν ειναι ακριβως 50%-50% :confused:

Στο παραρτημα λεει οτι μπαινει η υφισταμενη χρηση η της ΟΑ

Αλλο ενα θολο σημειο...στο απλουστερο πραγμα

Αυτό ακριβώς λέω.

αφού είναι κατοικία και δηλώνεται κατοικία, θα βάλεις κατοικία, ανεξάρτητα από την ΟΑ

ΑΝ ήταν ακριβώς 50 - 50 θα έπρεπε να συγκριθούν οι όγκοι,

ή να μπει του ισογείου έναντι του υπογείου,

ή να μπει η πιο "βαριά" (από άποψη όρων) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση σε ποια κατηγορία  βάζω τις παράβασεις που υπολογίζονται με αναλυτικό προυπολογισμό? από το 1 ως 5 

 

Ξέρω ότι πληρώνω με αναλυτικό αλλά επείδή έχω δύο παραβάσεις μια αλλαγή χρήσης και μια συνένωση θα βάλω δύο φύλλα καταγραφής ή ένα?

ολες κ ολα σε ενα ΦΚ  κατηγ4 αν εχεις μονο αναλυτικο , εκτος αν το κτιριο ειναι αλλη κατηγορια εξαιτιας αλλων αυθαιρεσιων πχ ΥΔ... οποτε ακολουθεις το κτιριο..............εισαι ομως εκτος θεματος

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.