Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όταν λες γραφείο πρατηρίου υγρών καυσίμων, εννοείς ότι το πρατήριο υγρών καυσίμων είναι κάπου αλλού, εκτός γηπέδου;

αυτή η χρήση (γραφείων ή π.υ.κ. ανάλογα) προβλέπεται από τις χρήσεις της περιοχής;

Προβλέπονταν και το 2010 όταν έγινε η αλλαγή;

Είχε και έχει τους ίδιους όρους δόμησης με τα καταστήματα;

Το πρατήριο υγρών καυσίμων είναι εντός γηπέδου και στο ίδιο κτίριο που φαίνεται το κατάστημα του πρατηρίου άρτου στην οικ.άδεια του 1995. Απλά από τα 130 τ.μ του  ενιαίου ισόγειου χώρου του πρατηρίου άρτου, τα 50 τ.μ. μετατράπηκαν σε γραφείο πρατήριου υγρών καυσίμων με κατασκευή γυψοσανίδας σε όλο το ύψος του ισογείου. Ναι προβλέπεται η χρήση π.υ.κ. από τις χρήσεις της περιοχής και το 2010.  Το 2010 ήταν οι ίδιοι όροι δόμησης και τώρα είναι οι ίδιοι όροι δόμησης. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  apier και περιμένω οδηγίες για τον τρόπο υπολογισμού προστίμου της συγκεκριμένης αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,

από ημιυπόγεια αποθήκη σε κατάστημα, προ του ν.1577/'85, δηλώνεται σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης στον 4178;

αν η στάθμη ήταν δηλωμένη ως υπόγεια στην άδεια, τότε έχεις σίγουρα ΥΔ με μειωτικό συντελεστή

για την αλλαγή από βοηθητική σε κύρια.

Δεδομένου ότι η αλλαγή όταν έγινε επιτρέπονταν, δεν θα ήσουν θεωρητικά υποχρεωμένος να την βάλεις.

ΟΜΩΣ, αφού θα βάλεις φκ λοιπών παραβάσεων έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην βάλεις και την αλλαγή χρήσης;

Και γράψε στην τεχνική έκθεση ότι έγινε τότε και επιτρέπονταν κλπ.

(για να μην μπλέξεις στο μέλλον αν χρειαστείς άδεια λειτουργίας ή ΒΚΧ για οποιοδήποτε λόγο)

Το αν θέλει 1,4 για αλλαγή χρήσης εξαρτάται από τη χρήση του ισογείου και τους όρους δόμησης των δύο κατηγοριών. 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως η άδεια είναι του 1935. Στην άδεια αναφέρεται ως ημιυπόγειο και δεν θεωρώ οτι  υπάρχει αλλαγή στη στάθμη. Απλά δεν ξέρω αν θεωρείται αυθαίρετη η αλλαγή της χρήσης από βοηθητικό χώρο(αποθήκη) σε κύριο (κατάστημα). 

Ο πελάτης μου θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας ΚΥΕ, και ζητάει βεβαίωση νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Το πρατήριο υγρών καυσίμων είναι εντός γηπέδου και στο ίδιο κτίριο που φαίνεται το κατάστημα του πρατηρίου άρτου στην οικ.άδεια του 1995. Απλά από τα 130 τ.μ του  ενιαίου ισόγειου χώρου του πρατηρίου άρτου, τα 50 τ.μ. μετατράπηκαν σε γραφείο πρατήριου υγρών καυσίμων με κατασκευή γυψοσανίδας σε όλο το ύψος του ισογείου. Ναι προβλέπεται η χρήση π.υ.κ. από τις χρήσεις της περιοχής και το 2010.  Το 2010 ήταν οι ίδιοι όροι δόμησης και τώρα είναι οι ίδιοι όροι δόμησης. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  apier και περιμένω οδηγίες για τον τρόπο υπολογισμού προστίμου της συγκεκριμένης αλλαγής χρήσης.

και πως πήρε άδεια λειτουργίας το π.υ.κ. ; anyway, είπαμε, στο Ελλαδιστάν όλα γίνονται.

Αν οι όροι δόμησης (ΣΔ & Καλ.) είναι ίδιοι για καταστήματα και π.υ.τ. (αυτό εννοούσα, όχι τότε και τώρα)

και κατά συνέπεια δεν προκύπτει έμμεση υπέρβαση δόμησης από την αλλαγή της χρήσης,

τότε πας με αναλυτικό και 500άρικο.

(και πες του μάγκα του βενζινά να ανανεώσει την άδεια λειτουργίας και όλα τα σχετικά (μεταφορών, πυροσβεστική κλπ κλπ)

γιατί τα έχει κάνει ... να μην το πω.

Το αυτό ισχύει και για το πρατήριο άρτου βέβαια, απλά εκεί είναι μικρότερο το κακό)

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω πως η άδεια είναι του 1935. Στην άδεια αναφέρεται ως ημιυπόγειο και δεν θεωρώ οτι  υπάρχει αλλαγή στη στάθμη. Απλά δεν ξέρω αν θεωρείται αυθαίρετη η αλλαγή της χρήσης από βοηθητικό χώρο(αποθήκη) σε κύριο (κατάστημα). 

Ο πελάτης μου θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας ΚΥΕ, και ζητάει βεβαίωση νομιμότητας.

είδες λοιπόν που σε πρόλαβα;

Δεν θέλει αλλαγή σε κατάστημα. Θέλει αλλαγή σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος - χώρο συνάθροισης κοινού.

(αναψυκτήριο, εστιατόριο, καφετέρια κλπ ότι επιτρέπουν οι χρήσεις)

Όπως διευκρινίστηκε τελευταία, αυτές οι δύο χρήσεις δεν είναι ίδιες.

Αν λοιπόν οι όροι δόμησης του ισογείου είναι ίδιοι με του ΚΥΕ, δεν έχεις προσαύξηση 1,4 για την αλλαγή χρήσης

και πας με αναλυτικό, και βέβαια ΥΔ για την αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ. 

Για το συντελεστή στάθμης δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν το ξέρω το καθεστώς ημι-υπογείων του 1935.

Για σιγουριά θα το έβαζα χωρίς μειωτικό, δεδομένου ότι θα πας για άδεια λειτουργίας ΚΥΕ

και χρειάζεσαι και προϋποθέσεις ΚΧ για να μπορείς να δώσεις ΒΚΧ,

και όχι μόνο πολεοδομική ρύθμιση.

Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ... 

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά και σε προηγούμενα, και σε αυτό το νήμα και στα περί ΒΚΧ και ΚΥΕ

όπου το έχουμε συζητήσει διεξοδικά το θέμα και θα βρεις διάφορα χρήσιμα.

Πολλή προσοχή στις ΒΚΧ συνάδελφοι.

Με τα νέα δεδομένα, και με την προεκλογική περίοδο των Δήμων, και με τη σφαγή που γίνεται στο επάγγελμα

(με διάφορους μηχανικούς και μη που ασχολούνται με άδειες λειτουργίας,

και με διάφορους ενοικιαστές που δεν τους νοιάζει τίποτα και θέλουν να σπάσουν τον ανταγωνισμό)

μπορεί να σου έρθει από εκεί που δεν το περιμένεις, και να σου βαράνε αγωγές δεκάδων χιλιάδων Ευρώ,

και να σου κυνηγάνε και το πτυχίο, για μία ΒΚΧ που έδωσες για 200  - 300 Ευρώ.

Σιγά - σιγά θα μπει και η πολεοδομία στο παιχνίδι των ελέγχων (άρχισε ήδη για τα πρατήρια που γίνονται με κοινοποίηση)

και όλες οι υπηρεσίες έχουν γίνει πιο δύσκολες και πιο απαιτητικές.

Τα παλιά που ξέραμε να τα ξεχάσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί.

Από τον προέλεγχο στο Τμήμα Υγειονομικού Ελέγχου ο χώρος τηρεί τις προϋποθέσεις για ΚΥΕ.

Στην άδεια του '35 αναγράφεται πως το ημιυπόγειο θα χρησιμοποιηθεί για αποθήκη.

Απαιτείται όμως αλλαγή χρήσης σε τόσο παλιό κτίριο; Θα βγει άδεια για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και χρειάζεται ΒΚΧ τη δίνω ή πρώτα τακτοποιώ; 

Συγνώμη αν κουράζω.

Link to comment
Share on other sites

και πως πήρε άδεια λειτουργίας το π.υ.κ. ; anyway, είπαμε, στο Ελλαδιστάν όλα γίνονται.

Αν οι όροι δόμησης (ΣΔ & Καλ.) είναι ίδιοι για καταστήματα και π.υ.τ. (αυτό εννοούσα, όχι τότε και τώρα)

και κατά συνέπεια δεν προκύπτει έμμεση υπέρβαση δόμησης από την αλλαγή της χρήσης,

τότε πας με αναλυτικό και 500άρικο.

(και πες του μάγκα του βενζινά να ανανεώσει την άδεια λειτουργίας και όλα τα σχετικά (μεταφορών, πυροσβεστική κλπ κλπ)

γιατί τα έχει κάνει ... να μην το πω.

Το αυτό ισχύει και για το πρατήριο άρτου βέβαια, απλά εκεί είναι μικρότερο το κακό)

Το συνολικό εμβαδόν του κτιρίου είναι 160 τ.μ. και η οικ.άδεια αρχικά εκδόθηκε το 1994. Το 1995 έγινε αλλαγή χρήσης χώρου των 30 τ.μ. που χρησιμοποιήθηκαν ως πρατήριο υγρών καυσίμων και έμεινα τα 130 τ.μ. ως πρατήριο άρτου. Το 2010 από τα 130 τ.μ με μία γυψοσανίδα ως χώρισμα μετατράπηκαν τα 50 τ.μ. σε χώρο γραφείων του πρατηρίου υγρών καυσίμων και τα 30 τ.μ . μετατράπηκαν από γραφεία του πρατηρίου καυσιμων  σε λιπαντήριο του. Δεν υπάρχει καμία υπέρβαση δόμησης απο αυτές τις αλλαγές χρήσεις καθως  και οι 3 διαφορετικοί χώροι( Λιπαντήριο, Γραφεία Πρατυρίου Υγρών καυσίμων και Πρατήριο Αρτου) που υπάρχουν σήμερα βρίσκονται εντός του νόμιμου περιγράμματος του κτιρίου και αποτελούν χώρους κύριας χρήσης.Οι όροι δόμησης για το κατάστημα πρατηρίου άρτου, το πρατήριο υγρών καυσίμων και το λιπαντήριο είναι οι ίδιοι. Οπότε για αυτές τις 2 αλλαγές χρήσεις κάνω αναλυτικό προυπολογισμό που δε νομίζω να ξεπεράσει τα 15000 ευρώ οπότε θα έχω μία παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ. Το πως πήρε άδεια λειτουργίας ο μάγκας ο βενζινάς είναι μεγάλη ιστορία που γίνεται μόνο στο Ελλαδισταν..

Ευχαριστώ πολύ apier για τα "φώτα " σου .

Edited by Hermes1
Link to comment
Share on other sites

... Το πως πήρε άδεια λειτουργίας ο μάγκας ο βενζινάς είναι μεγάλη ιστορία που γίνεται μόνο στο Ελλαδισταν.... 

Μου κάνει εντύπωση και έκπληξη αυτό που μου λες  :smile:

Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια κατάσταση  :D

Όλοι είναι πολύ τυπικοί και νόμιμοι. Ιδιοκτήτες και υπάλληλοι  :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.