Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ λοιπόν που έχω βιοτεχνικό κτήριο 1320τ.μ. εκ των οποίων τα 450 περίπου έγιναν αλλαγή χρήσης σε 3 κατοικίες,

φανταστείτε πόσο φτάνει το πρόστιμο!

Είναι εκτός σχεδίου άρα μικτή χρήση με κατοικία είναι 200τ.μ.,

έχω 1120τ.μ. με 1,40!!!! &200 με αναλυτικό?

 

Σκέφτεται κανείς σας καμία λύση?

Δεδομένου πως τα 1120τμ είναι όντως βιοτεχνικό &όλη η ιδιοκτησία ταυτίζεται με την οικ. άδεια. (1992)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ λοιπόν που έχω βιοτεχνικό κτήριο 1320τ.μ. εκ των οποίων τα 450 περίπου έγιναν αλλαγή χρήσης σε 3 κατοικίες,

φανταστείτε πόσο φτάνει το πρόστιμο!

Είναι εκτός σχεδίου άρα μικτή χρήση με κατοικία είναι 200τ.μ.,

έχω 1120τ.μ. με 1,40!!!! &200 με αναλυτικό?

 

Σκέφτεται κανείς σας καμία λύση?

Δεδομένου πως τα 1120τμ είναι όντως βιοτεχνικό &όλη η ιδιοκτησία ταυτίζεται με την οικ. άδεια. (1992)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

η μόνη λύση είναι να χτίσει κάπου αλλού τα σπίτια.

Μια στιγμή. Μήπως το πρόστιμο είναι περίπου όσο το κόστος αδείας για τα σπίτια;

Αυτό είναι που λένε "σκάσε και κολύμπα" (και πες κι ευχαριστώ για τη ρύθμιση)

 

(πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις 1120 με 1,4.

η περίπτωσή σου είναι λίγο δύσκολη νομίζω.

Αν τα 200 είναι όριο για το σύνολο της μικτής, τότε έχεις 450 με 1,4 αλ. χρ. και κλπ,

και 1320 - 450 - 200 μόνο με κλπ, χωρίς 1,4 αλ. χρ. Νομίζω.

Αναλυτικό δεν βλέπω καθόλου. αφού δεν υπάρχει καθόλου αλ. χρ. από ΚΧ σε ΚΧ χωρίς έμμεση υπέρβαση.

Είπες ότι μόνο τα 450 άλλαξαν χρήση σε κατοικία.

Δεν μου έχει τύχει το συγκεκριμένο οπότε δεν μπορώ να σου πω σίγουρα)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι για τα προ 85 δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, γιατί δεν υπήρχε το θέμα των χρήσεων όπως σήμερα.

Εγώ όμως προτείνω στους συναδέλφους που ρωτάνε, και δεν είσαι ο πρώτος, 

να βάζουν και την αλλαγή χρήσης μαζί με τις κτιριοδομικές,

γιατί βλέποντάς το από τη μεριά της άδειας λειτουργίας, διαπιστώνω πρόβλημα όταν έρχεται η ώρα για ΒΚΧ.

Εκεί πρέπει να γράψεις "υφίσταται νομίμως δυνάμει ... ".

Αλλαγη χρησης επομενως απο κυρια σε κυρια. Απο καταστημα σε καταστημα υγ. ενδιαφεροντος. Το προστιμο με ποιον τροπο υπολογιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης επομενως απο κυρια σε κυρια. Απο καταστημα σε καταστημα υγ. ενδιαφεροντος. Το προστιμο με ποιον τροπο υπολογιζεται?

αναλυτικός για τις εργασίες που συνόδευσαν την αλλαγή χρήσης και 500άρικα

(ε την προϋπόθεση ότι επιτρέπεται, και δεν έχουμε έμμεση υπέρβαση, και υπάρχει κάλυψη παλαιότητας,

κλπ κλπ που συζητάμε επανειλημμένως στο νήμα) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν που έχω βιοτεχνικό κτήριο 1320τ.μ. εκ των οποίων τα 450 περίπου έγιναν αλλαγή χρήσης σε 3 κατοικίες,

φανταστείτε πόσο φτάνει το πρόστιμο!

Είναι εκτός σχεδίου άρα μικτή χρήση με κατοικία είναι 200τ.μ.,

έχω 1120τ.μ. με 1,40!!!! &200 με αναλυτικό?

 

Σκέφτεται κανείς σας καμία λύση?

Δεδομένου πως τα 1120τμ είναι όντως βιοτεχνικό &όλη η ιδιοκτησία ταυτίζεται με την οικ. άδεια. (1992)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Ή δικιά μου γνώμή, σε συνδιασμο με το παράδειγμά της έγκ 4 το οποίο αναφέρεται σε καθολική αλλαγή χρήσης και όχί σε μερική, είναί ή εξής :

 

Αναλυτικό για τα 200 τμ που είναι ή αλλαγή από κύρια σε κύρια και

ΥΔΚΧ με αλλαγή χρήσης για τα υπόλοιπα 250 (μόνο καθαρός εσωτερικός χώρος χωρίς περ τοιχοπ ) των κατοικιών που κατασκευάσθηκαν 1ον καθ υπέρβασή της αδείας και 2ον των σήμερα επιτρεπόμενων της αυθαίρετης χρήσης.

 

Θέμα δημιουργείτε με τον συντελεστη σύγκρισης της δόμησης.

Γνώμή μου είναί να προσθέτονται όλα τα αυθαίρετα (καθ υπέρβασης της άδειας ), δηλαδή τα 450 και να συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα της αυθαίρετης χρήσης (δηλαδή τα 200 της κατοικίας).

ΥΚ δεν έχουμε

ΥΥ δεν έχουμε

Link to comment
Share on other sites

Ή δικιά μου γνώμή, σε συνδιασμο με το παράδειγμά της έγκ 4 το οποίο αναφέρεται σε καθολική αλλαγή χρήσης και όχί σε μερική, είναί ή εξής :

 

Αναλυτικό για τα 200 τμ που είναι ή αλλαγή από κύρια σε κύρια και

ΥΔΚΧ με αλλαγή χρήσης για τα υπόλοιπα 250 (μόνο καθαρός εσωτερικός χώρος χωρίς περ τοιχοπ ) των κατοικιών που κατασκευάσθηκαν 1ον καθ υπέρβασή της αδείας και 2ον των σήμερα επιτρεπόμενων της αυθαίρετης χρήσης.

 

Θέμα δημιουργείτε με τον συντελεστη σύγκρισης της δόμησης.

Γνώμή μου είναί να προσθέτονται όλα τα αυθαίρετα (καθ υπέρβασης της άδειας ), δηλαδή τα 450 και να συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα της αυθαίρετης χρήσης (δηλαδή τα 200 της κατοικίας).

ΥΚ δεν έχουμε

ΥΥ δεν έχουμε

 

Ή δικιά μου γνώμή, σε συνδιασμο με το παράδειγμά της έγκ 4 το οποίο αναφέρεται σε καθολική αλλαγή χρήσης και όχί σε μερική, είναί ή εξής :

 

Αναλυτικό για τα 200 τμ που είναι ή αλλαγή από κύρια σε κύρια και

ΥΔΚΧ με αλλαγή χρήσης για τα υπόλοιπα 250 (μόνο καθαρός εσωτερικός χώρος χωρίς περ τοιχοπ ) των κατοικιών που κατασκευάσθηκαν 1ον καθ υπέρβασή της αδείας και 2ον των σήμερα επιτρεπόμενων της αυθαίρετης χρήσης.

 

Θέμα δημιουργείτε με τον συντελεστη σύγκρισης της δόμησης.

Γνώμή μου είναί να προσθέτονται όλα τα αυθαίρετα (καθ υπέρβασης της άδειας ), δηλαδή τα 450 και να συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα της αυθαίρετης χρήσης (δηλαδή τα 200 της κατοικίας).

ΥΚ δεν έχουμε

ΥΥ δεν έχουμε

Συνάδελφε αφού ξαναδιάβασα όλα τα σχετικά από την αρχή εκεί καταλήγω,

Αναλυτικό για τα 200τμ (όσο η κατοικία εκτός σχεδίου)

τα υπόλοιπα 250 με συντελεστή 1,40 (+των υπολοίπων συντελεστών φυσικά)

 

Δεν ξέρω ακόμα αν η υπέρβαση δόμησης πρέπει να χρεωθεί έτσι, υπέρβαση της άδειας δεν υπάρχει, 

χτίσει βιομηχανικό με 1320τμ. &είναι σωστά κατασκευασμένο το κτήριο.

Δεν υπάρχουν αλλαγες διαγράμματος κάλυψης κτλ. γιατι απο την αρχή εκει έχαν υπολογίσει να κάνουν τα σπίτια τους.

 

Έτσι τα 450τ.μ. δεν είναι υπέρβαση τμ. της οικοδομικής άδειας όπως αναφέρει ο Ν4178, Είναι ''γενικά'' υπέρβαση λόγω διαφορετικής χρήσης,

άρα τελικά δεν χρησιμοποιώ τον συντελεστη ΥΔ, δεν έχω υπέρβαση των πραγματοποιούμενων της άδειας!

 

Κάθε αυθαίρετο έχει τη μοναδικότητά του...

Edited by design praxis
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να βαλεις συντελεστή υπέρβασης δόμησης 450/200 διότι ενώ το επιτρεπόμενο ήταν 200 κατασκευαστικαν 450

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να βαλεις συντελεστή υπέρβασης δόμησης 450/200 διότι ενώ το επιτρεπόμενο ήταν 200 κατασκευαστικαν 450

Αυτό είναι απολύτως βέβαιο. Είπαμε ότι αυτή η υπέρβαση στην αλλαγή χρήσης δεν έχει σχέση με το περίγραμμα της άδειας.

Και λιγότερο από την άδεια να είχες χτίσει, πάλι θα είχες υπέρβαση δόμησης, ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΟΡΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ!

 

Το κρίσιμο στην περίπτωση αυτή είναι άλλο: ποιος είναι ο επιτρεπόμενος ΣΔ για μικτή χρήση.

Αν είναι 200 ΣΥΝΟΛΟ που είπε ο συνάδελφος, τότε πάει όπως του είπα σε προηγούμενο.

Αν δεν είναι 200 σύνολο, πρέπει να μας πει πόσο είναι.

Αν ο ΣΔ είναι 200 ΜΟΝΟ για την κατοικία της μικτής χρήσης, και > 1320 - 450 = 870 για το βιομηχανικό της μικτής,

τότε πράγματι έχουμε αναλυτικό για τα 200. Νομίζω σε καμία άλλη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε ξενοδοχείο σε εντός σχεδίου οικόπεδο όπου δεν επέρχεται αύξηση ΣΔ μέσω της αλλαγής, με αναλυτικό προυπολογισμό δεν πάει?

 

Είναι αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε ξενοδοχείο σε εντός σχεδίου οικόπεδο όπου δεν επέρχεται αύξηση ΣΔ μέσω της αλλαγής, με αναλυτικό προυπολογισμό δεν πάει?

 

Είναι αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια....

νομίζω πως ναι.

(και πως το έκανε το σπίτι ξενοδοχείο; άλλου παπά ευαγγέλιο) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.