Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αυτό είναι απολύτως βέβαιο. Είπαμε ότι αυτή η υπέρβαση στην αλλαγή χρήσης δεν έχει σχέση με το περίγραμμα της άδειας.

Και λιγότερο από την άδεια να είχες χτίσει, πάλι θα είχες υπέρβαση δόμησης, ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΟΡΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ!

 

Το κρίσιμο στην περίπτωση αυτή είναι άλλο: ποιος είναι ο επιτρεπόμενος ΣΔ για μικτή χρήση.

Αν είναι 200 ΣΥΝΟΛΟ που είπε ο συνάδελφος, τότε πάει όπως του είπα σε προηγούμενο.

Αν δεν είναι 200 σύνολο, πρέπει να μας πει πόσο είναι.

Αν ο ΣΔ είναι 200 ΜΟΝΟ για την κατοικία της μικτής χρήσης, και > 1320 - 450 = 870 για το βιομηχανικό της μικτής,

τότε πράγματι έχουμε αναλυτικό για τα 200. Νομίζω σε καμία άλλη περίπτωση

Είναι εκτός σχεδίου περιοχή αν θέλαμε να χτίσουμε κατοικία &βιομηχανία ο συντελεστής δόμησης θα ήταν ο δυσμενέστερος άρα 200τ.μ.

έτσι έβγαλαν άδεια αποκλειστικά βιομηχανίας για να καταφέρουν να χωρέσουν τα πάντα, 

Έχουμε λοιπόν τα 200τμ ως όριο για τη μικτή χρήση.

Ακολουθώντας αυστηρά το νόμο πιστεύω πως πρέπει ως υπέρβαση δόμησης να χρεωθούν τα όλα τα τμ. της υπέρβασης λόγω χρήσης: 1320-200= 1120τμ. 

Το πρόστιμο βέβαια βγαίνει παράλογο, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το ξεκαθαρίζει, δυστυχώς μόνοι μας ''υποθέτουμε'' τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση.

Αν κάνω άραγε ερώτημα λέτε να μου απαντήσουν πριν καταργηθεί &ο Ν4178?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι εκτός σχεδίου περιοχή αν θέλαμε να χτίσουμε κατοικία &βιομηχανία ο συντελεστής δόμησης θα ήταν ο δυσμενέστερος άρα 200τ.μ.

έτσι έβγαλαν άδεια αποκλειστικά βιομηχανίας για να καταφέρουν να χωρέσουν τα πάντα, 

Έχουμε λοιπόν τα 200τμ ως όριο για τη μικτή χρήση.

Ακολουθώντας αυστηρά το νόμο πιστεύω πως πρέπει ως υπέρβαση δόμησης να χρεωθούν τα όλα τα τμ. της υπέρβασης λόγω χρήσης: 1320-200= 1120τμ. 

Το πρόστιμο βέβαια βγαίνει παράλογο, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το ξεκαθαρίζει, δυστυχώς μόνοι μας ''υποθέτουμε'' τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση.

Αν κάνω άραγε ερώτημα λέτε να μου απαντήσουν πριν καταργηθεί &ο Ν4178?!

Μπράβο! τώρα είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό.

450 με 1,4 και όλους τους συντελεστές σύμφωνα με τις αναλογίες (ως προς το 200)

και 1320 - 450 - 200 χωρίς 1,4 αλλά με όλους τους άλλους.

Βέβαια υπάρχει ένα θέμα, καθώς στη μικτή χρήση δεν θα είχες και τα 200 κατοικία, 

οπότε κανονικά θα έπρεπε στον παρονομαστή να έχεις <200. 

Αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο, αφού είναι >200% σε κάθε περίπτωση νομίζω.

Άρα επί του πρακτέου το ίδιο.

Εκτός αν θέλεις να πεις 200 νόμιμα της κατοικίας με αναλυτικό, 250 με 1,4 και 1320 - 450 με τα υπόλοιπα.

Αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο αφού η κατ' αρχήν, και άρα νόμιμη, χρήση ήταν η βιομηχανική.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! τώρα είναι ξεκάθαρο, τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό.

450 με 1,4 και όλους τους συντελεστές σύμφωνα με τις αναλογίες (ως προς το 200)

και 1320 - 450 - 200 χωρίς 1,4 αλλά με όλους τους άλλους.

Βέβαια υπάρχει ένα θέμα, καθώς στη μικτή χρήση δεν θα είχες και τα 200 κατοικία, 

οπότε κανονικά θα έπρεπε στον παρονομαστή να έχεις <200. 

Αλλά το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο, αφού είναι >200% σε κάθε περίπτωση νομίζω.

Άρα επί του πρακτέου το ίδιο.

Εκτός αν θέλεις να πεις 200 νόμιμα της κατοικίας με αναλυτικό, 250 με 1,4 και 1320 - 450 με τα υπόλοιπα.

Αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο αφού η κατ' αρχήν, και άρα νόμιμη, χρήση ήταν η βιομηχανική.

Συνάδελφε δεν καταλαβαίνω το 1320-450-200, γιατί αφαιρείς & το 450 & το 200? 

Εγώ ακολουθώ το δεύτερο συλλογισμό σου, 200αναλυτικός, &τα υπόλοιπα 250 με 1,4, 
το πρόβλημα είναι πως δεν είμαι σίγουρη για το πόσο είναι ''λογικό'' ή αυτό θέλει ο νομοθέτης 
να τιμωρήσει τον ιδιοκτήτη για τα 1320-450= 870τμ τα οποία λειτουργούν νόμιμα με άδεια κτλ ως βιομηχανία...
Αυτό δεν ξεκαθαρίζετε πουθενά. 
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αλλαγή χρήσης απο κατοικία σε ξενοδοχείο σε εντός σχεδίου οικόπεδο όπου δεν επέρχεται αύξηση ΣΔ μέσω της αλλαγής, με αναλυτικό προυπολογισμό δεν πάει?

 

Είναι αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια....

Ετσι το εκανα σε εναν πελατη μου και τα εχω ηδη στειλει ΕΟΤ για ελεγχο......αναμενω τι θα απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε δεν καταλαβαίνω το 1320-450-200, γιατί αφαιρείς & το 450 & το 200? 

Εγώ ακολουθώ το δεύτερο συλλογισμό σου, 200αναλυτικός, &τα υπόλοιπα 250 με 1,4, 
το πρόβλημα είναι πως δεν είμαι σίγουρη για το πόσο είναι ''λογικό'' ή αυτό θέλει ο νομοθέτης 
να τιμωρήσει τον ιδιοκτήτη για τα 1320-450= 870τμ τα οποία λειτουργούν νόμιμα με άδεια κτλ ως βιομηχανία...
Αυτό δεν ξεκαθαρίζετε πουθενά. 

 

Αφαιρώ το 200 γιατί όπως λες κι εσύ το θεωρώ νομίμως υφιστάμενη βιομηχανία.

Αφού έχω δικαίωμα για 200 τ.μ. έστω και στη μικτή.

Άρα σήμερα έχουμε:

α) 200 νόμιμη βιομηχανία

β) 450 παράνομα σπίτια

γ) 1320 - 450 -200 = 670 "παράνομη" βιομηχανία

 

την περίπτωση του αναλυτικού για τα 200 θα την έβλεπα αν δεν είχε μείνει καθόλου βιομηχανία.

Αλλιώς μου φαίνεται απλά "τρικ". "Μεταφέρεις" τ.μ. από το ένα στο άλλο επειδή σε συμφέρει το πρόστιμο.

Θα μπορούσες και να το μοιράσεις όπως είπα πριν ή κάπως έτσι.

Αλλά η "λογική" που επικαλούμαι προκύπτει από τη χρονική διαδοχή:

νόμιμη βιομηχανία πρώτα, αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικία μετά

(αν τα πεις ότι έγιναν μαζί είναι όλα αυθαίρετα και είναι άκυρη και η άδεια λειτουργίας)

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρώ το 200 γιατί όπως λες κι εσύ το θεωρώ νομίμως υφιστάμενη βιομηχανία.

Αφού έχω δικαίωμα για 200 τ.μ. έστω και στη μικτή.

Άρα σήμερα έχουμε:

α) 200 νόμιμη βιομηχανία

β) 450 παράνομα σπίτια

γ) 1320 - 450 -200 = 670 "παράνομη" βιομηχανία

 

την περίπτωση του αναλυτικού για τα 200 θα την έβλεπα αν δεν είχε μείνει καθόλου βιομηχανία.

Αλλιώς μου φαίνεται απλά "τρικ". "Μεταφέρεις" τ.μ. από το ένα στο άλλο επειδή σε συμφέρει το πρόστιμο.

Θα μπορούσες και να το μοιράσεις όπως είπα πριν ή κάπως έτσι.

Αλλά η "λογική" που επικαλούμαι προκύπτει από τη χρονική διαδοχή:

νόμιμη βιομηχανία πρώτα, αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικία μετά

(αν τα πεις ότι έγιναν μαζί είναι όλα αυθαίρετα και είναι άκυρη και η άδεια λειτουργίας)

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, σωστή η σκέψη σου όμως.

Θα στείλω το ερώτημα μου, θα υπολογίσω &τα πρόστιμα να δω πια τι νούμερο € πιάνουμε!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Στον κοινόχρηστο χώρο αυλής ο ένας ιδιοκτήτης παρκάρει το αυτοκίνητό του. Μπορεί να δηλώσει στον 4178 αλλαγή χρήσης της αυλής σε χώρο στάθμευσης? Αν ήταν κλειστό χώρος θα ήταν ξεκάθαρο αλλά μιλάμε για ανοιχτό χώρο. Πως θα μπορούσε να δηλωθεί κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Στον κοινόχρηστο χώρο αυλής ο ένας ιδιοκτήτης παρκάρει το αυτοκίνητό του. Μπορεί να δηλώσει στον 4178 αλλαγή χρήσης της αυλής σε χώρο στάθμευσης? Αν ήταν κλειστό χώρος θα ήταν ξεκάθαρο αλλά μιλάμε για ανοιχτό χώρο. Πως θα μπορούσε να δηλωθεί κάτι τέτοιο?

αν δεν προβλέπεται από κάπου η αποκλειστική χρήση, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει δήλωση "αυτόνομη".

Αν είναι αποκλειστικής χρήσης, ή αν έχει συναίνεση (και συμφωνία τροποποίησης της σύστασης)

τότε μπορεί να δηλώσει αυθαίρετη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου (ή και προκηπίου) σε ανοικτό χώρο στάθμευσης. 1 500άρικο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προβλέπεται αποκλειστική χρήση και φυσικά χωρίς συναινέσεις δεν κάνω βήμα. Οπότε λες ότι μπορεί να δηλωθεί ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου? Κολλάω στο ότι δεν υπάρχει κατασκευαστικά κάποια διαμόρφωση ή οτιδήποτε άλλο που να ορίζει το τμήμα αυτό που χρησιμοποιείται ως πάρκινγκ. Τι εργασίες θα βάλω στον αναλυτικό προϋπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Στον κοινόχρηστο χώρο αυλής ο ένας ιδιοκτήτης παρκάρει το αυτοκίνητό του. Μπορεί να δηλώσει στον 4178 αλλαγή χρήσης της αυλής σε χώρο στάθμευσης? Αν ήταν κλειστό χώρος θα ήταν ξεκάθαρο αλλά μιλάμε για ανοιχτό χώρο. Πως θα μπορούσε να δηλωθεί κάτι τέτοιο?

 

Με το συμπάθιο.........αλλά σοβαρολογείς? Δεν υπάρχει τίποτα να ρθυμίσεις εκεί....ποιά είναι η αυθαιρεσία?

 

Αν παρκάρει 1 μέτρο παραπέρα τι θα κάνεις? :mrgreen:

 

Να υπήρχε έστω ενα στέγαστρο να το καταλάβω....αλλαγή χρήσης της αυλής?!?!?!? Πολύ προχώ είσαι συνάδελφε....

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.