Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ναι γιατί νομίζετε ότι, οι συντονιστές δεν έχουν αλλάξει πάνες στη ζωή τους.... Υποθέτω πως ξέρουν κι αυτοί τη ...."γλύκα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμείς τα κάναμε τα παιδιά πριν την κρίση. Δεν ξέραμε τι μας περιμένει. Είχαμε ελπίδες (έστω και "φλούδες")

Μπράβο στα παιδιά που αποφασίζουν για οικογένεια μέσα στο χαμό που γίνεται τώρα!

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή χρήσης απο κατάστημα (τίποτα άλλο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια) σε ΚΥΕ απαιτεί πρόστιμο αλλαγή χρήσης με το 4178??

προέκταση εξωτερικής κύριας κλίμακας κατά 1,50μ. (με πλάτος 1,60) ΥΚ και ΥΔ ή αναλυτικός

εξώστες μεταξύ ρυμοτομικής και οικοδομικής γραμμής αναλυτικός η δεν τακτοποιούνται ??

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

1. αν η αλλαγή έχει γίνει προ 7/11 ναι.

(αναλυτικός (ΚΧ σε ΚΧ) θεωρώντας δεδομένο ότι δεν υπάρχει έμμεση υπέρβαση λόγω διαφοράς όρων δόμησης κατηγοριών)

Αλλιώς άδεια αλλαγής χρήσης και σχετικών εργασιών

2. για μένα η ανοικτή σκάλα πάει με αναλυτικό, αφού οι νόμοι αυθαιρέτων δεν ακολουθούν την κτιριοδομική / ΓΟΚ λογική

και μιλάνε ξεκάθαρα για κλειστούς χώρους, και όχι για χώρους εντός κάλυψης ή δόμησης κατά ΓΟΚ.

3. Εξώστες μεταξύ ΡΓ και ΟΓ με αναλυτικό ή κατ.3. Εξώστες εκτός ΡΓ υπό συνθήκες

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

     Απάντηση για εξώστες. Για Εξώστες σύμφωνα με ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 του 4178/2013

[δ.] Αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 10%.

   - Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης.

           _ - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.9 περ.29) ‘’ Υπάγονται οι περιπτώσεις αυθ/των ανοικτών εξωστών που υφίστανται προ του Ν.1577/85 (Γ.Ο.Κ. ‘’85), δεδομένου ότι τότε δεν υπήρχε περιορισμός της επιφανεία στους οπότε δεν προκύπτει υπέρβαση’’

  Αρα Ο δικός σου τακτοποιείται. ή με ΚΑτ. 3 ή με αναλυτκό

Απάντηση για Εξωτερική Κύρια Κλίμακα:  την βάζω Υπερβ. Κάλυψης + Υπερβ. Δόμησης. Λαμβάνω την δυσμενέστεερη αντιμετώπιση (σε σχέση με τον αναλυτικό)

 

Απάντηση για ΚΥΕ: Αν κάποτε λειτούργησε ως ΚΥΕ, βρές παλαιότερη άδεια λειτουργίας και ενταξέ το στον 4178.

Αν όχι, φοβάμαι ότι θέλει αλλαγή χρήσης ή ενημέρωση φακέλλου.

   

Δες και ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.9 περ.28) ‘’ Ως αυθαίρετη κατ/ευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης

  Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθ/της αλλαγής χρήσης χώρων από Κύρια χρήση ( κατοικία, κατάστημα) σε Κύρια χρήση ( κατοικία, κατάστημα)  προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του Ν.1577/85

 Εξαιρείται (δηλ. υποχρεούται να υπαχθεί) η εγκ/ση αυθ/της αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε  χρήση Ειδικών Κτιρίων υπολογιζομένου του προστίμου σύμφωνα με την παρ. 5β του άρθρου 18 του Ν.4178/2013.

 

Link to comment
Share on other sites

@letom Δεν νομίζω να υπάρχει πρακτικός τρόπος να ρυθμίσεις υπαίθρια θέση στάθμευσης. επιμένω σε αυτό που σου έγραψα (αν βεβαίως υπάρχει συνένεση και μπορούν να πληρώσουν για την άδεια).

 

@apier Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο τη κατηγορία θα βάλεις στο προς έκδοση αδείας, εγώ σε όλες τις περιπτώσεις έχω βάλει Κατ4

 

Επίσης θα πω κάτι για τους νέους μπαμπάδες !!!

Οταν βλέπεις μπροστά, όλα αυτά που σε περιμένουν σχετικά με την δουλεία σου σαν ΜΠΑΜΠΑΣ, Ο χρόνος σου φαίνεται ότι δεν θα περάσει ποτέ, ότι αργεί πολύ και ότι δεν θα μπορέσεις να αντέξεις.

Οταν όμως τα παιδιά μεγαλώσουν και βλέπεις τον χρόνο πίσω, νομίζεις ότι πέρασε σαν νεράκι λες και ήταν χθες και θυμάσαι μόνο κάποια καλά ξεχνώντας όλα τα κακά.

 

Εγώ λοιπών που τα έχω τρία !!! συμβουλεύω:

Καταγράψτε, φωτογραφίζεται και βιντεοσκοπείται, όσο πιο πολύ μπορείτε ωραίες στιγμές με τα παιδιά σας, οι μικρές ηλικίες φεύγουν και δεν ξανάρχονται, τουλάχιστο να έχουμε κάτι να βλέπουμε στα γεράματα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ponirea μακάρι να μπορούσα να σου έβαζα 1000 +1. Μ' έκανες κι έκλαψα, γιατί έχεις τόσο δίκιο!

( κι ακούω και κάτι μαντινάδες τώρα με Γιάννη Χαρούλη, κι ήρθε κι έδεσε.

Μπορεί να είμαι ο μισός Μανιάτης, αλλά ο άλλος μισός είμαι Κρητικός)

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχεις δίκιο για την κατηγορία του "προς έκδοση".

Απλά εκείνη τη στιγμή είχε πρόβλημα το σύστημα και δεν έκανε τίποτα,

κι εγώ νόμιζα ότι έφταιγε αυτό που ήταν άσχετο

Link to comment
Share on other sites

@ponireas

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, είναι όντως περίεργη περίπτωση. Τώρα αφού για τακτοποίηση ξεκίνησα θα τους δηλώσω αυτά που έχουν και για το υπόστεγο θα σημειώσω στην τ.ε. ότι χρησιμοποιείται ως θέση στάθμευσης, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Αν αύριο μεθαύριο αντιμετωπίσουν θέμα με τους γείτονες και δείξουν την τακτοποίηση και καθαρίσουν, έχει καλώς. Αν όχι, τότε ας μου αναθέσουν  να τους βγάλω άδεια για να είναι νόμιμη η θέση.

 

Για τις φωτό και τα βίντεο που λες έχεις δίκιο. Ευτυχώς ζούμε σε εποχή που πλέον σε κάθε τσέπη υπάρχει μια ψηφιακή ή ένα κινητό με κάμερα. Πολύ θα ήθελα να υπήρχε αυτή η δυνατότητα και στα δικά μου παιδικά χρόνια ή έστω στα φοιτητικά, τόσες και τόσες στιγμές αξέχαστες αλλά πουθενά αποτυπωμένες!

Link to comment
Share on other sites

ponirea μακάρι να μπορούσα να σου έβαζα 1000 +1. Μ' έκανες κι έκλαψα, γιατί έχεις τόσο δίκιο!

( κι ακούω και κάτι μαντινάδες τώρα με Γιάννη Χαρούλη, κι ήρθε κι έδεσε.

Μπορεί να είμαι ο μισός Μανιάτης, αλλά ο άλλος μισός είμαι Κρητικός)

 

Όσον αφορά τα παιδιά κ αυτό που γράφει ο πονηρέας, θα πω το παρακάτω και καλά θα κάνουν όλοι οι νέεοι γονείς να το αποστηθίσουν... (γι`αυτό εκνευρίζομαι με τη δουλειά όπου τα δίνεις όλα,δουλεύεις 24/7 για λίγα χρήματα κ χάνεις στιγμές σημαντικές....χάνεις τη χαρά της ζωής...)

 

My Hands were Busy
My hands were busy through the day
I didn't have much time to play
The little games you asked me to,
I didn't have much time for you.
 
I'd wash your clothes,
I'd sew and cook,
But when you'd bring your picture book
And asked me please to share your fun,
I'd say, "A little later son."
 
I'd tuck you in all safe at night
And hear your prayers, turn out the light,
Then tiptoe softly to the door...
I wish I'd stayed a minute more.
 
For life is short, the years rush past.
A little boy grows up so fast.
No longer is he at your side,
His precious secrets to confide.
 
The picture books are put away,
There are no longer games to play.
No good-night kisses, no prayers to hear;
That all belongs to yesteryear.
 
My hands, once busy, now are still
The days are long and hard to fill.
I wish I could go back to do
The little things you asked me to.
Edited by Alsterwasser
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.