Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα Υ.Ε. (από κύρια χρήση σε κύρια), 

πάει με αναλυτικό σύμφωνα με το άρθρο 18, παρ 5β.

 

Σε περίπτωση που η χρήση του ΚΥΕ απαγορεύεται από τις χρήσεις γης της περιοχής,

μπορώ να προχωρήσω σε δήλωση ???

 

Αν όχι γνωρίζει κανείς που αναφέρεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αποδείξεις ότι η εγκατάσταση της αυθαίρετης χρήσης έγινε σε χρόνο κατά τον οποίο οι χρήσεις γης της περιοχής δεν απαγόρευαν τη συγκεκριμένη χρήση μπορείς να την υπάγεις.(άρθρο 8 )

Αναφέρεις για αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ. Υποθέτω ότι εννοείς χώρο συνάθροισης κοινού (ΚΥΕ).

Επίσης, σύμφωνα με το άρθρο 24 παρ 6 η υπαγωγή της αυθαίρετης χρήσης δεν σημαίνει απαλλαγή από άλλες εγκρίσεις ή όρους που αφορούν την συγκεκριμένη αυθαίρετη χρήση. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός ο Παύλος.

και δες λίγο γενικότερα αν μπορεί να βγάλει άδεια λειτουργίας ΚΥΕ το συγκεκριμένο,

πριν πεις στον πελάτη να κάνει τη δήλωση αυθαιρέτου για να προχωρήσει.

Εκτός αν θέλει να δηλώσει την αυθαιρεσία σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα από την άδεια λειτουργίας ΚΥΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

 

βιομηχανικό κτίριο εκτός σχεδίου με άδεια του 2005 για 1.290τμ  δόμηση, άλλαξε χρήση στα 609 από αυτά (χρήση γραφεία). Μπορώ να επικαλεστώ την εγκύκλιο 4  όσον αφορά το άρθρο 19 του Ν4178 (δηλ να υπολογιστεί το πρόστιμο με συντελεστή αλλαγής χρήσης για τα 9 τ.μ. και τα 600τ.μ. με αναλυτικό) ή πάνε τα 609 τμ με συντελεστή αλλαγής χρήσης λόγω της μικτής χρήσης, όπως ανέφεραν προηγουμένως συνάδελφοι; ευχαριστώ

Edited by katemar
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αυθαιρέτου με άδεια του '59, η άδεια βγήκε για οικοδομή γενικά και μια ζωή χρησιμοποιούνταν ως βιοτεχνία. Κάπου το '90 έκλεισε η βιοτεχνία και έκτοτε το κτίριο ήταν κενό, αλλά ουδέποτε δεν είχε ως χρήση κατοικία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τώρα τις παρανομίες που υπάρχουν στο οικόπεδο. Η ερώτησή μου είναι έχω κάποιου είδους αλλαγή χρήσης; Απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη χρήση του ακινήτου τι κάνω; Το μόνο στοιχείο σίγουρο που έχω είναι το Ε9, στο οποίο το δηλώνει επαγγελματικό χώρο με παλαιότητα του '60.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αυθαιρέτου με άδεια του '59, η άδεια βγήκε για οικοδομή γενικά και μια ζωή χρησιμοποιούνταν ως βιοτεχνία. Κάπου το '90 έκλεισε η βιοτεχνία και έκτοτε το κτίριο ήταν κενό, αλλά ουδέποτε δεν είχε ως χρήση κατοικία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τώρα τις παρανομίες που υπάρχουν στο οικόπεδο. Η ερώτησή μου είναι έχω κάποιου είδους αλλαγή χρήσης; Απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη χρήση του ακινήτου τι κάνω; Το μόνο στοιχείο σίγουρο που έχω είναι το Ε9, στο οποίο το δηλώνει επαγγελματικό χώρο με παλαιότητα του '60.

1. Η Ο.Α βγήκε για οικοδομή το 1959 όπου δεν υπήρχε η έννοια ''χρήσεις γής''

2. Από τότε χρησιμοποιούνταν ως βιοτεχνία. Εχεις χρήση. Για ποιό λόγο να κάνεις αλλαγή χρήσης???

 

­ 3. Δεν είσαι σε αυτή την περίπτωση, επειδή είχες χρήση (ως βιοτεχνία). Απλώς το αναφέρω μήπως σε βοηθήσει: - Σύμφωνα με ΕΓΚ 3 / 1-10-2013 σελ.5 – Γ: ‘’ Σε περίπτωση διαπίστωσης αυθαιρέτου ολοκληρωμένου Φ.Ο. ή τμήματος κτιρίου με αυθαίρετο ολοκληρωμένο Φ.Ο. χωρίς στοιχεία πλήρωσης & χωρίς εγκατεστημένη χρήση, για την υπαγωγή του στον Ν. 4178/2013 το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται κατά τα οριζόμενα στις γενικές & ειδικές διατάξεις των άρθρων 18 & 19, εφαρμόζοντας το μικρότερο συντελεστή χρήσης για την άλλη κατοικία (3β=0,5 ή 0,6) κατά περίπτωση Τ.Ζ.  ( όπως διευκρινίστηκε με την ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 σελ.2 περ. Α3)

  Στην περίπτωση αυτή, κατά την υποβολή αίτησης αποπεράτωσης, η χρήση που θα εγκατασταθεί με την έκδοση της σχετικής άδειας, θα είναι αποκλειστικά επιτρεπόμενη, σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης στη θέση του ακινήτου’’

 

4. Ως συντελεστή ''είδους χρήσης'' βάζεις το 0,6 εκτός αν ήταν μεταποίηση πρωτογενούς τομέα όπου βάζεις 0,4

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αστέριε συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

1. η εξαίρεση της μη ανάγκης αλλαγής χρήσης για τις χρήσεις προ 85,

προϋποθέτει την συνεχή και νόμιμη λειτουργία της χρήσης μέχρι σήμερα / χρόνο δήλωσης.

Στην περίπτωσή μας η βιοτεχνική χρήση έχει διακοπεί από το 1990, και το κτίριο είναι κενό.

Άρα οι χρήσεις που δύνανται να εγκατασταθούν είναι οι σήμερα επιτρεπόμενες.

2. το απόσπασμα που αναφέρεις αφορά Φ.Ο. χωρίς στοιχεία πλήρωσης, 

και μια τέτοια δήλωση επιφέρει την υποχρέωση έκδοσης αδείας αποπεράτωσης αυθαιρέτου, με τις ειδικές διατάξεις (παρ. 18 κλπ)

Αν κατάλαβα καλά το εν λόγω κτίριο είναι πλήρες (περατωμένο) 

3. Το πραγματικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος,

σχετικά με τη σημερινή χρήση που πρέπει να δηλώσει.

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να επιλεγεί μία από τις σήμερα επιτρεπόμενες,

γιατί σε άλλη περίπτωση θα κολλήσει στο μέλλον όταν ζητηθεί από τον οποιονδήποτε φορέα ΒΚΧ

οπότε και θα πρέπει να δικαιολογηθεί η εγκατάσταση χρήσης μη επιτρεπόμενης σήμερα,

αφού δεν θα υπάρχουν τα απαραίτητα στοιχεία νομιμότητας της χρήσης (ούτε επιτρεπόμενη, ούτε συνεχής και νόμιμη από το 85)

Δεν νομίζω ότι το Ε9 είναι επαρκές στοιχείο για τη συγκεκριμένη περίπτωση (αφού η χρήση δεν υφίσταται ακόμα σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Αστέριε συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

1. η εξαίρεση της μη ανάγκης αλλαγής χρήσης για τις χρήσεις προ 85,

προϋποθέτει την συνεχή και νόμιμη λειτουργία της χρήσης μέχρι σήμερα / χρόνο δήλωσης.

Στην περίπτωσή μας η βιοτεχνική χρήση έχει διακοπεί από το 1990, και το κτίριο είναι κενό.

Άρα οι χρήσεις που δύνανται να εγκατασταθούν είναι οι σήμερα επιτρεπόμενες.

2. το απόσπασμα που αναφέρεις αφορά Φ.Ο. χωρίς στοιχεία πλήρωσης, 

και μια τέτοια δήλωση επιφέρει την υποχρέωση έκδοσης αδείας αποπεράτωσης αυθαιρέτου, με τις ειδικές διατάξεις (παρ. 18 κλπ)

Αν κατάλαβα καλά το εν λόγω κτίριο είναι πλήρες (περατωμένο) 

3. Το πραγματικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος,

σχετικά με τη σημερινή χρήση που πρέπει να δηλώσει.

Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να επιλεγεί μία από τις σήμερα επιτρεπόμενες,

γιατί σε άλλη περίπτωση θα κολλήσει στο μέλλον όταν ζητηθεί από τον οποιονδήποτε φορέα ΒΚΧ

οπότε και θα πρέπει να δικαιολογηθεί η εγκατάσταση χρήσης μη επιτρεπόμενης σήμερα,

αφού δεν θα υπάρχουν τα απαραίτητα στοιχεία νομιμότητας της χρήσης (ούτε επιτρεπόμενη, ούτε συνεχής και νόμιμη από το 85)

Δεν νομίζω ότι το Ε9 είναι επαρκές στοιχείο για τη συγκεκριμένη περίπτωση (αφού η χρήση δεν υφίσταται ακόμα σήμερα)

Γεια σου φίλε apier.

ι) Πραγματικά - σχετικά με την εγκ.- αναγράφω ότι δεν είναι η περίπτωση του φίλου, αλλά την έγραψα μήπως τον βοηθήσει σε κάποιο σημείο.

ιι) Εντελώς προσωπική άποψη: ''Πατάω'' στο ότι από 1959 - όπου δεν είχαν καθιερωθεί οι ''χρήσεις γής'' - ήταν βιοτεχνία και νομίζω ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, επειδή πάλι (απ'' οτι κατάλαβα) θα το δηλώσει ως βιοτεχνία.

Αν δηλώσει αλλαγή χρήσης, τι θα δηλώσει. Εκτός εαν δηλώσει από κατοικία σε βιοτεχνία.

Και εννοώ αποκλειστικά για το ''κλικάρισμα'' στο αντίστοιχο πεδίο στο ΦΚ. (1,4)

Θεωρώ αυτονόητο ότι στην Τ.Ε. θα αναγράψει ''ότι η Ο.Α. βγήκε ως οικοδομή γενικά, αλλά λειτούργησε ως βιοτεχνία''

ιιι) Συμφωνώντας μαζί σου, εννοείται ότι για οποιαδήποτε χρήση ζητήσει στο μέλλον θα πρέπει να έχει τις αντίστοιχες εγκρίσεις.

 

Ενδιαφέρουσα κουβέντα όπου μάλλον θα συνεχιστεί :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή δε το βρήκα σε μια πρόχειρη αναζήτηση, ρωτώ:

 

Στα σχέδια, κατάστημα. Στην πράξη, αποθήκη. Αλλαγή χρήσης από κύρια σε βοηθητική. Υπάρχει τέτοιο πράγμα; και αν ναι, πώς το υπολογίζετε; όπως θα υπολογίζατε το αντίστροφο; διότι το νούμερο βγαίνει τρομακτικό για μια ρημαδοαποθήκη 35 τ.μ. Θα είχε περισσότερη λογική το 500ρικο (με δεδομένο ότι δεν υπάρχει υπέρβαση Σ.Δ. κλπ κλπ), αλλά ο νόμος μιλά για αλλαγή από κύρια σε κύρια και από βοηθητική σε βοηθητική. Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η εν λόγω αποθήκη δεν έχει βοηθητική χρήση έναντι κάποιας κύριας χρήσης. Ως εκ τούτου θα την υπολόγιζα με αναλυτικό ως αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.