Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

1. Διαβασα το ΦΕΚ με τις χρήσεις για περιοχή αμιγούς κατοικίας και αναφέρει τα εξής:

 

"ΑΡΘΡΟΝ-2

                  ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΑΜΙΓΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

 

      Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας επιτρέπονται μόνο:

      1. Κατοικία.

      2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες).

      3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές

ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλεία, φαρμακεία,

χαρτοπωλεία κλπ.).

      4. Κτίρια κοινωνικής πρόνοιας.

      5. Κτίρια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

      6. Αθλητικές εγκαταστάσεις.

      7. Θρησκευτικοί χώροι.

      8. Πολιτιστικά κτίρια (και εν γένει πολιτιστικές

εγκαταστάσεις)"

 

Με βάση το ΦΕΚ δεν ξέρω αν μπορούμε κατοικια που έγινε γραφεία να το υπολογίσουμε με αναλυτικό προυπολογισμό. Εσεις τι λέτε;;;

 

2. ioannat και yian, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

α. Για το κτιριάκι πίσω νομίζω οτι δεν πρεπει να μπει αλλαγη χρήσης γιατι δεν υπήρχε καθόλου στην άδεια

β. Για τον κοινόχρηστο διάδρομο νομίζω οτι πρεπει να μπει αλλαγή χρήσης καθώς ο διάδρομος αυτός δεν εξυπηρετούσε το κατάστημα αλλα τους ορόφους (κατοικίες). ioannat βάσει αδείας είχα δικαίωμα μονο 80,00 τετρ. μέτρα κατάστημα.

γ. Για τον ημιυπαίθριο του ισογειου δεν θα βάλω αλλαγη χρήσης αλλα μονο Υ.Δ. γιατι εξυπηρετούσε την χρήση του καταστήματος

 

Συνάδελφοι είναι δύσκολη η επιλογή!!! Αναρωτιέμαι πραγματικά τι πρεπει να κάνω.

Σας ευχαριστώ και πάλι

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Με βάση το ΦΕΚ δεν ξέρω αν μπορούμε κατοικια που έγινε γραφεία να το υπολογίσουμε με αναλυτικό προυπολογισμό. Γιατι? Αφου δεν εχει αλλο συντελεστη για τα γραφεια.

 

β. Για τον κοινόχρηστο διάδρομο νομίζω οτι πρεπει να μπει αλλαγή χρήσης καθώς ο διάδρομος αυτός δεν εξυπηρετούσε το κατάστημα αλλα τους ορόφους (κατοικίες). μετρουσε ισοτιμα στη δομηση οποτε εχεις διαμερισματωση και τιποτε αλλο

ioannat βάσει αδείας είχα δικαίωμα μονο 80,00 τετρ. μέτρα κατάστημα.για αυτο τα υπολοιπα ειναι αυθαιρετα! :???:

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

www.dikaiologitika.gr

Δεν αναγράφονται στοιχεία κτίσματος όταν υπάρχει παντελής έλλειψη στέγης. Αν υπάρχει μερική έλλειψη στέγης ή άλλες ουσιώδεις βλάβες του κτίσματος, που το καθιστούν μη λειτουργικό, τότε αναγράφεται ως ημιτελές.

Εγω παντως σε ακινητο μου το απο την στιγμη που επεσε η στεγη....το δηλωνω γκρεμισμενο...δηλαδη χωρις τετραγωνικα.

Δεν διαβασα ποιο ειναι το θεμα σου .....

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς την περίπτωση όπου Η/Χ που προβλεπόταν στην άδεια έκλεισε και έγινε δωμάτιο π.χ.Στην περίπτωση αυτή,μόνο υπέρβαση δόμησης συνάδελφε.Σχετικά διάβασε και τις τελευταίες 6 γραμμές της παραγράφου 5 του άρθρου 19 του νόμου...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ταυτόχρονη αυθαίρετη διαμερισμάτωση (W.C. 4m2 του διπλανού καταστήματος ανήκει πλέον στην "δική μας" ιδιοκτησία) και αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία (χωρίς καμία εργασία που να πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό) πως θεωρείται ό,τι πρέπει να δηλωθεί?

 

1 φύλλο καταγραφής για τη διαμερισμάτωση κατηγορίας 2,4, η 5 (ανάλογα την περίπτωση) και άλλο 2ο φύλλο καταγραφής για την αλλαγή χρήσης?

 

Πρόστιμο 500+500?

 

Συμφωνειτε?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς πως είναι δυνατόν η άδεια να προβλέπει κατάστημα και αυτό να έχει μετατραπεί χωρίς καμία απολύτως εργασία σε κατοικία?

Μια εξώπορτα δεν μπήκε; Ένα μπάνιο, μια κουζίνα, ένα παράθυρο, δάπεδο κλπ

Η διαμερισμάτωση θα καταγραφεί ως μια λοιπή παράβαση (χωρίς αναλυτικό)

Η αλλαγή χρήσης από κ.χ σε κ.χ επίσης με αναλυτικό

Άρα, θα έχεις 2 λοιπές παραβάσεις: 1000 ευρώ πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα διέθετε ένα W.C. και τον υπόλοιπο χώρο (40 μ2 συνολικά) ενιαίο.

 

Δεν έχει αλλάξει τίποτα (καμία εργασία δεν έχει γίνει, χρησιμοποιείται ως έχει σαν κατοικία) εκτός από τη διαμερισμάτωση, που προσάρτησε 4μ2 του διπλανού διμαερίσματος.

 

Εξώπορτα παραμένει αυτή του καταστηματος, στην ίδια θέση και στο ίδιο μέγεθος. Κουζίνα δεν υπάρχει (εξυπηρετείται από τον 1ο όροφο ). Κανένα παραθυρο δεν προστέθηκε και δάπεδο παραμένει το μωσαϊκό του καταστήματος.

 

Έχεις δίκιο διαμερισμάτωση πρέπει να είναι μοναδική παράβαση για να δηλωθεί ως τέτοια, οπότε τη δηλώνουμε ως λοιπή παράβαση.

 

Κατά τ ' άλλα κινούμαι στο ίδιο πλαίσιο...500+500 το πρόστιμο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος δεν έχει καμία δομική τροποποίηση και απλώς έβαλε ο άνθρωπος μέσα ένα κρεβάτι και 1 τραπέζι προτείνω να συζητήσεις με τον ιδιοκτήτη αν θέλει να του βάλεις τη νέα χρήση. Στην ουσία νέα χρήση δεν υπάρχει. Θα μπορούσες να έχεις κάνει αυτοψία, και να έβλεπες ένα κενό κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.