Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανέφερε του ότι έτσι θα "κάψει" την χρήση καταστήματος και μετά θα απαιτηθεί άδεια αλλαγής χρήσης  αν θελήσει να το νοικιάσει ως κατάστημα μετά. Επίσης, δες πότε εγκαταστάθηκε η "νέα χρήση" της κατοικίας.

Προ 83 αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια δεν αποτελεί παράβαση. (εγκ 3 περίπτ. 28 σελ.9).

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι με άδεια του 1984, οπότε το προ του 1983 δυστυχώς δε μπορεί να ισχύσει. Εκτός αυτού η αλλαγή έγινε το 2006...

 

Είναι η θέση του κτιριου τέτοια που η αλήθεια είναι πως δεν έχει νόημα η χρήση καταστήματος...Το αποφάσισε να γίνει κατοικία...

 

Θα το ξανασυζητησω μαζί του γιατί και εγώ είχα αυτούς τους ενδοιασμούς...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα στην Υ.ΔΟΜ. για διευκρινησεις για τον αναλυτικό στην αλλαγή χρήσης απο κύρια σε κύρια χώρις Υ.Δ. και μου απάντησε ότι στην περίπτωση αυτή δεν κάνεις αναλυτικό αλλά μόνο ένα 500ρικο για την αλλαγή. Την ρώτησα αν ξέρει που ακριβώς αναφέρεται και δεν ήξερε. Μήπως γνωρίζεται αν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις. Αναφέρεται στην εγκ. 4 περίπτωση 35 5 β σελ 9:

 

35) Παρ. 5β : Σε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική 
και από κύρια σε κύρια, χωρίς όµως να έχουν εκτελεστεί οικοδοµικές εργασίες για τις οποίες 
να    µπορεί    να    συνταχθεί    αναλυτικός    προϋπολογισµός,    καταβάλλεται    παράβολο 
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται ειδικό πρόστιµο. 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση. Στην προκειμένη περίπτωση έχουν εκτελεστεί εργασίες επομένως δεν γλυτώνω τον αναλυτικό. Θα ήθελα μια επιπλέον υποκειμενική γνώμη κατά πόσο αυστηρός πρέπει να είμαι με τις εργασίες ή αν μπορώ να τις συμπιέσω όσο περισσότερο γίνεται ώστε να βγουν <15000.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς η διευκρίνηση της εγκυκλίου 4 αναφέρει το αυτονόητο, ότι αν δεν έχουν εκτελεστεί εργασίες δεν μπορείς να συντάξεις προυπολογισμό. Άρα σε χρεώνει 500 ευρώ. 

Με επιφύλαξη στη περίπτωση κατά την οποία, βγαίνει οριακά πάνω από τις 15.000 ίσως να τον..."ρετουσάρεις" λίγο τον προυπολογισμό. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω μια αδεια στεγης, που εγινε τελικα σοφιτα...αλλα δεν ειναι σοφιτα (λογω ανεξαρτητης προσβασης απο εξωτερικη σκαλα) αρα κατοικια...το δηλώνω ως αλλαγη χρησης ή οχι?

Ειναι κατηγορια 4 ή 5?

Απο την φωτο...για την υποτιθεμενη σοφιτα...υπολογιζω την βεραντα, την εξωτ.σκαλα και το χωρο μετα την σκαλα (προθαλαμος διαμερισματος) αλλα και την στεγη,...ολα με αναλυτικο?

post-39-0-68751000-1401274985_thumb.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω μια αδεια στεγης, που εγινε τελικα σοφιτα...αλλα δεν ειναι σοφιτα (λογω ανεξαρτητης προσβασης απο εξωτερικη σκαλα) αρα κατοικια...το δηλώνω ως αλλαγη χρησης ή οχι?

Ειναι κατηγορια 4 ή 5?

Απο την φωτο...για την υποτιθεμενη σοφιτα...υπολογιζω την βεραντα, την εξωτ.σκαλα και το χωρο μετα την σκαλα (προθαλαμος διαμερισματος) αλλα και την στεγη,...ολα με αναλυτικο?

δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα θέμα αναλυτικού, και δεν καταλαβαίνω και από που προκύπτει το ενδεχόμενο αναλυτικού.

Ειδικά μετά και τη φωτογραφία, νομίζω ότι μιλάμε για καραμπινάτη υπέρβαση δόμησης, ύψους και λογικής,

στην οποία μάλιστα εγώ θα έβαζα και την ανεξάρτητη σκάλα και το πλατύσκαλο και τον διάδρομο πρόσβασης, όπως θα μέτραγε αν έκανες άδεια.

Κι όπως το βλέπω και από τα τ.μ., μάλλον πάει προς το κατηγορία 5.

Ψάξε λίγο και το υπόλοιπο γιατί δεν μου φαίνεται και πολύ της νομιμότητας ο δικός σου. Θα μου φανεί απίστευτο να μην έχει άλλες παραβάσεις

και θα μου φανεί εξίσου απίστευτο να έχει κάνει σύσταση που να ξεχωρίζει τη "σοφίτα".

(όπως για παράδειγμα το ξεμπάζωμα του υπογείου και η υπέρβαση εκ της αλλαγής χρήσης ΒΧ σε ΚΧ,

για να μην πω για την διαφαινόμενη υπέρβαση ύψους ανεξάρτητα "σοφίτας", αφού η οικοδομή είναι περασιά με το δρόμο,

πράγμα δύσκολο να προβλέπεται από την άδεια για τη στάθμη υπογείου)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν εννοω οτι δεν ειναι σοφιτα και ειναι υπερβαση δομησης ΥΔ.

Μιλουσα για τις βεραντες...αν θα πανε με αναλυτικο.

Και η εξωτ σκαλα αν θα παει με αναλυτικο.

Οπως επισης αν ειναι η σοφιτα, αλλαγη χρησης, απο στεγη ΒΧ σε κατοικια ΚΧ ( αλλοι λενε οχι αλλοι ναι)

 

Οσο για το ξεμπαζωμα και την περασια στο δρομο δεν την καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.