Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

δεν το κατάλαβα. αν μπορείς πιο αναλυτικά

Σε άδεια του 1980 ισόγειος οικοδομή προβλέπονταν μπαζομένη υπερύψωση του κτιριου 2,00μέτρων.

Η εν λόγω υπερύψωση μετατράπηκε ένα τμήμα σε αποθηκευτικό χώρο και ένα τμήμα σε κατοικία.

Είναι κάτι το οποίο(το μπάζωμα) εφαρμόζονταν πολύ συχνά στην περιοχή μου σε κτίσματα της εποχής

θεωρώ λογω της  κακής ποιότητας του εδάφους,το οποίο όμως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις μετατρέπονταν

είτε σε κατοικία είτε σε αποθήκη.Με λίγα λόγια το μπάζωμα δε γίνονταν ποτέ αλλά κερδίζανε όροφο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε άδεια του 1980 ισόγειος οικοδομή προβλέπονταν μπαζομένη υπερύψωση του κτιριου 2,00μέτρων.

Η εν λόγω υπερύψωση μετατράπηκε ένα τμήμα σε αποθηκευτικό χώρο και ένα τμήμα σε κατοικία.

Είναι κάτι το οποίο(το μπάζωμα) εφαρμόζονταν πολύ συχνά στην περιοχή μου σε κτίσματα της εποχής

θεωρώ λογω της  κακής ποιότητας του εδάφους,το οποίο όμως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις μετατρέπονταν

είτε σε κατοικία είτε σε αποθήκη.Με λίγα λόγια το μπάζωμα δε γίνονταν ποτέ αλλά κερδίζανε όροφο

αφού η χρήση της άδειας ήταν κατοικία και ο αυθαίρετος όροφος έγινε κατοικία και αποθήκη της,

ΔΕΝ υπάρχει αλλαγή χρήσης.

Είναι μία απλή υπέρβαση εντός περιγράμματος.

Το δύσκολο ερώτημα είναι αν θα βάλεις μειωτικό συντελεστή ή όχι.

Για μεν το τμήμα της κατοικίας θα έλεγα όχι, αφού η στάθμη δεν ήταν στην πραγματικότητα υπογείου ούτε στην άδεια (μπάζωμα 2 μ)

Για δε το τμήμα της αποθήκης θα το έβαζα, αφού έχεις δικαίωμα και για ισόγειο βοηθητικό μέχρι 50 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

την αποθηκή την έβαλα ΥΔΒΧ είναι 23 τετραγωνικά και 

την κατοικία ΥΔΚΧ...Το θέμα είναι οτι απο την στιγμή που

στην άδεια στο μπάζωμα δέν εχω καποια χρήση και εκ των υστέρων 

έχω εγκατάστση χρήσης δεν συνεπάγεται και αλλαγη χρήσης για τον νόμο?

δηλαδή αλλαγή χρήσης θα είχα μόνον αν ειχα κάνει π.χ κατάστημα στο ισόγειο(μπάζωμα)?

Link to comment
Share on other sites

την αποθηκή την έβαλα ΥΔΒΧ είναι 23 τετραγωνικά και 

την κατοικία ΥΔΚΧ...Το θέμα είναι οτι απο την στιγμή που

στην άδεια στο μπάζωμα δέν εχω καποια χρήση και εκ των υστέρων 

έχω εγκατάστση χρήσης δεν συνεπάγεται και αλλαγη χρήσης για τον νόμο?

δηλαδή αλλαγή χρήσης θα είχα μόνον αν ειχα κάνει π.χ κατάστημα στο ισόγειο(μπάζωμα)?

επαναλαμβάνω και για τους υπόλοιπους που ενδεχομένως διαβάζουν για πρώτη φορά:

η αλλαγή χρήσης του 4178 αφορά αποκλειστικά την αλλαγή κατηγορίας χρήσης και όχι την "αλλαγή χρήσης" ΒΧ σε ΚΧ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού η χρήση της άδειας ήταν κατοικία και ο αυθαίρετος όροφος έγινε κατοικία και αποθήκη της,

ΔΕΝ υπάρχει αλλαγή χρήσης.

Είναι μία απλή υπέρβαση εντός περιγράμματος.

Το δύσκολο ερώτημα είναι αν θα βάλεις μειωτικό συντελεστή ή όχι.

Για μεν το τμήμα της κατοικίας θα έλεγα όχι, αφού η στάθμη δεν ήταν στην πραγματικότητα υπογείου ούτε στην άδεια (μπάζωμα 2 μ)

Για δε το τμήμα της αποθήκης θα το έβαζα, αφού έχεις δικαίωμα και για ισόγειο βοηθητικό μέχρι 50 τ.μ.

Είναι ενά καλό ερώτημα αυτό που πήγε να θέσει ο συνάδελφος laxanos.

Στην περίπτωση που η κατοικία έχει εμβαδόν 100 τ.μ, και το μπάζωμα έγινε κατάστημα 120 τ.μ. επιλέγεται κατηγορία υπηρεσίες αλλά συνεχίζει να αντιμετωπίζεται σαν ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης κατά τη γνώμη μου, με απαίτηση ελέγχου εκπόνησης μελέτης στατικής επάρκειας κτλ...

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

απ' τη στιγμή που η αυθαίρετη χρήση δεν συμφωνεί με την άδεια, έχουμε αλλαγή χρήσης.

και προφανώς θέλει και επάρκειες αφού σίγουρα είναι υπηρεσίες.

και η επικρατούσα κατοικία να ήταν, αν ας πούμε το κατάστημα ήταν 80, πάλι υπηρεσίες θα έμπαινε στο φκ της υπέρβασης.

Αν θα μπει ο συντελεστής 1,4 είναι άλλη κουβέντα.

Αν μεν στην περιοχή, τότε ή τώρα, επιτρέπεται η αυθαίρετη χρήση και έχει και ίδιους όρους δόμησης με τη νόμιμη,

δεν υπάρχει ανάγκη συντελεστή, γιατί η αλλαγή χρήση καλύπτεται με αναλυτικό.

Αν όμως οι όροι δόμησης της αυθαίρετης δίνουν λιγότερα τ.μ. από τη νόμιμη, η διαφορά θέλει συντελεστή.

Το καλό ερώτημα είναι άλλο για μένα:

Έστω ότι η άδεια ήταν για κατοικία 100 και έγινε και κατάστημα 120 με όριο 200 και για τα δύο.

τα 20 που περισσεύουν τι θα γίνουν; γνώμη μου ότι ούτε εκεί θέλει συντελεστή, 

αφού η υπέρβαση των όρων δεν προκύπτει από την αλλαγή χρήσης αλλά από απλή υπέρβαση 

Link to comment
Share on other sites

apier γιατί φίλε, τόσο καλά τα έγραφες σε προηγούμενα posts.

Με ποια άδεια να συμφωνεί, εδώ έχουμε αυθαίρετη προσθήκη.

Θέλεις να πεις πως αν το κατάστημα ήταν 80 και η υφιστάμενη (Προ προσθήκης) κατοικία 100 επειδή στο ΦΚ βάζουμε υπηρεσίες θέλει και μελέτη στατικής επάρκειας; Γιατί, διαφωνώ.

Το ερώτημα μου είναι για το 1,4.

Είτε με τους τότε είτε με τους τώρα όρους με αναλυτικό αυτή η περίπτωση δε πάει με τίποτα.

Σχετικά με το ερώτημα σου νομίζω πως συμφωνούμε πως αντιμετωπίζεται σαν ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

apier γιατί φίλε, τόσο καλά τα έγραφες σε προηγούμενα posts.

Με ποια άδεια να συμφωνεί, εδώ έχουμε αυθαίρετη προσθήκη.

Θέλεις να πεις πως αν το κατάστημα ήταν 80 και η υφιστάμενη (Προ προσθήκης) κατοικία 100 επειδή στο ΦΚ βάζουμε υπηρεσίες θέλει και μελέτη στατικής επάρκειας; Γιατί, διαφωνώ.

Το ερώτημα μου είναι για το 1,4.

Είτε με τους τότε είτε με τους τώρα όρους με αναλυτικό αυτή η περίπτωση δε πάει με τίποτα.

Σχετικά με το ερώτημα σου νομίζω πως συμφωνούμε πως αντιμετωπίζεται σαν ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης

σε κάθε περίπτωση που η αλλαγή χρήσης δεν συνεπάγεται υπέρβαση λόγω διαφοράς όρων δόμησης, πάει με αναλυτικό.

Στην περίπτωση που η αλλαγή χρήσης συνεπάγεται υπέρβαση λόγω διαφοράς όρων δόμησης, τότε εφαρμόζεται 1,4 για τη διαφορά που προκύπτει.

Αυτό στο λέω με μεγάλη βεβαιότητα.

 

Πάμε τώρα για το άλλο.

Η αυθαίρετη προσθήκη έγινε σε κτίριο με άδεια, το οποίο είχε κάποια χρήση.

Σίγουρα έχεις υπέρβαση η οποία πάει με τ.μ.. Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αναφέρομαι στην αλλαγή χρήσης από αυτή της αδείας.

Για τις επάρκειες διαφωνείς επειδή λέει για επικρατούσα;

Αν δηλαδή, στο ίδιο ακριβώς παράδειγμα, ο ιδιοκτήτης είχε προβλέψει και είχε συστήσει οριζόντια,

τότε το ισόγειο θα δηλώνονταν ανεξάρτητα από τον όροφο, και τότε και η επικρατούσα θα ήταν υπηρεσίες και θα ήθελε επάρκειες. Ενώ τώρα όχι.

Τυπικό μου φαίνεται, αλλά όχι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε πολυκατοικία στο ισόγειο υπάρχει γκαραζόπορτα όπου εισέρχεται κανείς σε θέσεις στάθμευσης η μία δίπλα στη άλλη ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;, οι οποίες έχουν κανονικά χιλιοστά στην οριζόντια ιδιοκτησία που είχε γίνει.

Στο ισόγειο επίσης υπάρχει διαμέρισμα (και αυτό με χιλιοστά). Όλα αυτά φαίνονται στην κάτοψη της οικοδομικής άδειας.

Ιδιοκτήτης έχτισε το ένα γκαράζ και το ενοποίησε με το διπλανό δικό του ισόγειο διαμέρισμα ανοίγοντας πόρτα στο διαμέρισμα.

Πώς μπορεί να τακτοποιηθεί?

Βάζω υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου τα τετραγωνικά του κλειστού γκαράζ NAI, χωρίς αλλαγή χρήσης XΩΡΙΣ και χωρίς υπέρβαση κάλυψης ΜΕ ΥΚ (ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ) και είμαι εντάξει?

Χωρίς αποδεικτικά στοιχεία βάζω παλαιότητα μετά το 2004? ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 28.7.2011. ΙΣΩΣ ΑΝ ΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ, ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ Τ.Μ. ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ (ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ) ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ, ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ.....

 

Φίλε Ιάσονα ναι ανοιχτές είναι οι θέσεις στάθμευσης.

Με αυτή τη διαδικασία ρυθμίζω την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κύριο χώρο.(το γκαράζ αυτοτελή ιδιοκτησία).

1.Τι γίνεται όμως με τη συνένωση με το διαμέρισμα που είναι άλλη αυτοτελή ιδιοκτησία, δεν έχω κάποια παράβαση εκεί?

Με το συμβολαιογράφο που μίλησα μου είπε ότι για τη συνένωση συμβολαιογραφικά θα χρειαστεί 2 βεβαιώσεις νομιμότητας (μία για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία).

2.Πώς να βρω αποδεικτικά για πριν το 2011 αφού σε αεροφωτογραφία δεν θα δω κάτι, μιλάμε για ισόγειο.

Στο Ε9 αναφέρει τα σωστά τ.μ. του διαμερίσματος με την ημερομηνία κατασκευής τους και ξεχωριστά το ανοιχτό γκαράζ.. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιάσονα ναι ανοιχτές είναι οι θέσεις στάθμευσης.

Με αυτή τη διαδικασία ρυθμίζω την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κύριο χώρο.(το γκαράζ αυτοτελή ιδιοκτησία).

1.Τι γίνεται όμως με τη συνένωση με το διαμέρισμα που είναι άλλη αυτοτελή ιδιοκτησία, δεν έχω κάποια παράβαση εκεί? ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ΟΡΟΦΟΥ (ΙΣΟΓΕΙΟΥ)

Με το συμβολαιογράφο που μίλησα μου είπε ότι για τη συνένωση συμβολαιογραφικά θα χρειαστεί 2 βεβαιώσεις νομιμότητας (μία για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία). ΣΩΣΤΑ

2.Πώς να βρω αποδεικτικά για πριν το 2011 αφού σε αεροφωτογραφία δεν θα δω κάτι, μιλάμε για ισόγειο.

Στο Ε9 αναφέρει τα σωστά τ.μ. του διαμερίσματος με την ημερομηνία κατασκευής τους και ξεχωριστά το ανοιχτό γκαράζ.. ΕΝΩ ΑΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Τ.Μ. (ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΓΚΑΡΑΖ) Κ.ΛΠ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.