Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση :

Κατοικία με υπέρβαση δόμησης μετά το '83 και οικ. άδεια του 32 (μόνο στέλεχος υπάρχει, τα σχέδια έχουν πολτοποιηθεί και υπάρχει βεβαίωση απο την Υπηρεσία Δόμησης) είχε λειτουργήσει ως ωδείο την περίοδο 94-98. Μετά την περίοδο εκείνη παρέμεινε ενας ξενοίκιαστος κλειστός χώρος. Οι ιδιοκτήτες θέλουν να την τακτοποιήσουν ώστε να το ενοικιάσουν ώς γραφείο ή καταστήμα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος.

Στην παρούσα φάση, και αφού ο χώρος είναι κενός, θα μπορούσα να δηλώσω μόνο την υπέρβαση δόμησης χωρίς αλλαγή χρήσης απο ΚΧ σε ΚΧ (απο κατοικία σε κατάστημα ή γραφεία), γεγονός που θα απαιτούσε επιπλέον Μελέτη Στατικής επάρκειας και έλεγχο Η/Μ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον όχι.

 

η παλαιότητα χρειάζεται για να μπορεί η νέα χρήση (ψητοπωλείου) να εμπίπτει στις παλιές διατάξεις

και κατά συνέπεια να θεωρείται νομίμως υφιστάμενη.

Αλλιώς, όπως πολύ καλά λες, μπορεί να πάει 2004 - 2011, και να ρυθμιστεί με 4178 η αυθαίρετη αλλαγή,

Άρα άμα επιλέξω παλαιότητα 2004 - 2011 δεν χρειάζομαι κάποια υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη (δεν θέλω να τον βάλω σε σκέψεις). Αυτό καταλαβαίνω. Ευχαριστώ  και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.

 

Άρα άμα επιλέξω παλαιότητα 2004 - 2011 δεν χρειάζομαι κάποια υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη (δεν θέλω να τον βάλω σε σκέψεις). Αυτό καταλαβαίνω. Ευχαριστώ  και πάλι!!

Νομίζω ότι είπα το ακριβώς αντίθετο (εκτός αν έκανα λάθος οπότε ζητώ συγνώμη)

η παλιά παλαιότητα θέλει κάποιο αποδεικτικό. Η 2004 - 2011, οριακά "περνάει" και με δήλωση ιδιοκτήτη.

Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιμετωπίζω. Καλό είναι να υπάρχει και κάτι βέβαια, αλλά κι αν δεν υπάρχει, κατά τη γνώμη μου είναι διαχειρίσιμο το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην εγκύκλιο 3 26) δεν αναφέρει κάτι για προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη στα δικαιολογητικά υπαγωγής του 4178 στις αντίστοιχες περιπτώσεις, εκτός αν αυτό μου ζητηθεί από κάποια υπηρεσία. Συμφωνώ όμως ότι καλό είναι να υπάρχει.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην εγκύκλιο 3 26) δεν αναφέρει κάτι για προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης ιδιοκτήτη στα δικαιολογητικά υπαγωγής του 4178 στις αντίστοιχες περιπτώσεις, εκτός αν αυτό μου ζητηθεί από κάποια υπηρεσία. Συμφωνώ όμως ότι καλό είναι να υπάρχει.

μα η εξουσιοδότηση / Υ.Δ. που χρειάζεσαι για να κάνεις τη δήλωση, περιλαμβάνει τη δήλωση ιδιοκτήτη ότι

1. δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2

2. ισχύουν τα στοιχεία της δήλωσης ως προς τα εμβαδά κλπ στοιχεία ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΕΣ

(τουλάχιστον εγώ τέτοια εξουσιοδότηση / Υ.Δ. τους δίνω για υπογραφή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, γράφω πρώτη φορά μετά από καιρό οπότε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη..
 

Σε οικοδομική άδεια οικοπέδου εντός σχεδίου του 1969 υπάρχει κάτοψη υπογείου που δεν έχει υπολογιστεί στα τετραγωνικά μέτρα της δόμησης και δείχνει διαχωρισμένους υπόγειους χώρους (χωρίς ονομασία για τη χρήση) καθώς και την πρόσβαση στην οικοδομή.
Οι όροφοι στην τομή είναι συνολικά 5(υπόγειο + 4 ) και ο χαρακτηρισμένος ως υπόγειος είναι μόνο 3 σκαλοπάτια κάτω του διαμορφωμένου εδάφους.

Στο υπόγειο έγινε αυθαίρετος διαχωρισμός των χώρων και με συμβόλαιο το 1969  πωλήθηκε ο ένας χώρος ως ΙΣΟΓΕΙΟ κατάστημα 33 τ.μ. Για να τακτοποιηθεί ο χώρος θα υπολογιστούν τα τ.μ. της υπέρβασης δόμησης, η αλλαγή χρήσης,μειωτικός συντελεστής λόγω υπογείου και ως ποσοστό δόμησης άνω του 200% ;

 

Προκειμένου να λειτουργήσει τώρα ως κατάστημα υγειονομικού εδιαφέροντος (ιχθυοπωλείο) καλύπτεται για την παλαιότητα από το συμβόλαιο του 1969 ή επειδή δεν αποδεικνύεται από το συμβόλαιο η χρήση ως υγειονομικού ενδιαφέροντος κατάστημα (άλλωστε το 1969 δεν υπήρχε και ο διαχωρισμός ) θα πρέπει ως χρονολογία να μπει από το 2004 και μετά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Ζoi
Link to comment
Share on other sites

@ zoi

αν ο χώρος αυτός πουλήθηκε ανεξάρτητα απ' ότιδήποτε άλλο, τότε προφανώς είχε χιλιοστά.

Οπότε δεν πάει a priori 200%. Θα πρέπει να υπολογιστεί ο συντελεστής προσαύξησης από τον λόγο εμβαδό/δικαιούμενα.

Τον μειωτικό λόγω υπογείου θα πρότεινα να τον ψάξεις πριν τον βάλεις.

Υπόγειο με 3 σκαλιά δεν έχω ξανακούσει (αυτή η τομή είναι σφραγισμένη από την πολεοδομία; )

Η παλαιότητα της χρήσης δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το συμβόλαιο, το οποίο πιστοποιεί μόνο την αλλαγή ΒΧ > ΚΧ.

Αν δεν ήταν ΚΥΕ και πάει να γίνει τώρα για πρώτη φορά, τότε προφανώς θέλει άδεια.

(εκτός αν είναι αυστηρά πρατήριο και η κάτοψη ως προς πυροπροστασία και τα Η/Μ συμπίπτει, οπότε δεν χρειάζεται άδεια.

τα εμπορικά ΚΥΕ καλύπτονται από τη χρήση απλού καταστήματος, εν αντιθέσει με τα συγκέντρωσης κοινού (εστίασης) και τα εργαστήρια)

Εκτός αν εσύ πας και το βρεις έτοιμο και ο ιδιοκτήτης δηλώσει υπεύθυνα ότι έτσι ήταν και τον Ιούλιο του 2011, οπότε αποφασίζεις αν θα τον πιστέψεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου συνάδελφε,επισυνάπτω την τομη και την κάτοψη από την πολεοδομία. Αυτό το ''υπόγειο'' δεν έχει μετρήσει στον σ.δ. !!!Παλαιότητα της χρήσης ως υγιεινομικού ενδιαφέροντος από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να αποδείξω..ως κατάστημα όμως μπορώ. Το κατάστημα που θέλουμε να λειτουργησει είναι ιχθυοπωλείο και στην πολεοδομία είπανε να πάω με αλλαγή χρήσης μετά την τακτοποίηση. Κολλάμε στα ΑΜΕΑ όμως μετά που θα πρέπει να δεχθούν την εξαίρεση για την μοναδική πρόσβαση με κλίμακα στην οικοδομή(φαίνεται όμως στην τομή). Αν υπάρχει κάποια καλύτερη ιδέα θα ήμουν ευτυχής να την ακούσω!!

post-20842-0-81201200-1415689242_thumb.jpg

post-20842-0-41477200-1415689306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω ότι τα πρατήρια υγειονομικού ενδιαφέροντος μπορούν να λειτουργήσουν σε χώρο απλού καταστήματος,

αρκεί η κάτοψή τους να συμφωνεί με την πραγματικότητα ως προς την πυροπροστασία και τα Η/Μ.

Αν λοιπόν έχεις παλαιότητα προ 2011 για το κατασκευαστικό / κτιριοδομικό κομμάτι, 

δεν χρειάζεσαι παλαιότητα για τη χρήση ΥΕ, αφού έχεις παλαιότητα για το κατάστημα από το συμβόλαιο.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τα κάνουμε πιο λιανά χωρίς να κατηγορηθούμε (είτε για απάτη είτε για βλακεία)

Όσο για την πολεοδομία, νομίζω ήταν αναμενόμενο να σου προτείνει μία λύση που την περιλαμβάνει,

παρά μία λύση που δεν την αφορά

Link to comment
Share on other sites

μα η εξουσιοδότηση / Υ.Δ. που χρειάζεσαι για να κάνεις τη δήλωση, περιλαμβάνει τη δήλωση ιδιοκτήτη ότι

1. δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2

2. ισχύουν τα στοιχεία της δήλωσης ως προς τα εμβαδά κλπ στοιχεία ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΕΣ

Sorry, τώρα είδα το μήνυμα. Ναι, το ξέρω αυτό, εννοούσα ότι δεν έχει κάποια αξία η επιπλέον υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για να ανέβει αποκλειστικά ως αποδεικτικό παλαιότητας, για χρήση που δηλώνεται μετά το 2004 επειδή δεν δύναται να βρεθεί ο χρόνος εγκατάστασής της από κάποιο δημόσιο έγγραφο. Την εξουσιοδότηση μου την έχει υπογράψει ήδη. Το έγραψα εγώ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.