Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

συνάδελφε και πάλι σε ευχαριστώ αλλά έχω ερώτηση πάλι..τι εννοείς ότι μπορούν να λείτουργήσουν σε απλό κατάστημα και όχι Κ.Υ.Ε. αρκεί η κάτοψη τους να συμφωνεί με την πραγματικότητα; ποια πραγματικότητα ; της υφιστάμενης κάτοψης που θα είναι και η επισυναπτόμενη κάτοψη στη δήλωση αυθαίρέτου ως απλό κατάστημα προ του '83; μελέτη πυροπροστασίας για ιχθυοπωλείο δε χρειάζεται  ( φεκ 276/2007 τεύχος 2)  αλλά πληρούνται οι προυποθέσεις που θέτει απόσταση ,έξοδος κινδύνου κτλ. και ως προς τα Η/Μ ποιά πραγματικότητα;

επαναλαμβάνω ότι τα πρατήρια υγειονομικού ενδιαφέροντος μπορούν να λειτουργήσουν σε χώρο απλού καταστήματος,

αρκεί η κάτοψή τους να συμφωνεί με την πραγματικότητα ως προς την πυροπροστασία και τα Η/Μ.

Αν λοιπόν έχεις παλαιότητα προ 2011 για το κατασκευαστικό / κτιριοδομικό κομμάτι, 

δεν χρειάζεσαι παλαιότητα για τη χρήση ΥΕ, αφού έχεις παλαιότητα για το κατάστημα από το συμβόλαιο.

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τα κάνουμε πιο λιανά χωρίς να κατηγορηθούμε (είτε για απάτη είτε για βλακεία)

Όσο για την πολεοδομία, νομίζω ήταν αναμενόμενο να σου προτείνει μία λύση που την περιλαμβάνει,

παρά μία λύση που δεν την αφορά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ζοι

 

έχεις μία κάτοψη θεωρητική (από άδεια οικοδομής, από ρύθμιση, απ' ότι θέλεις νομιμοποιητικό στοιχείο)

και έχεις και μία κάτοψη πραγματική (στον φυσικό κόσμο) με την οποία θα πας να πάρεις άδεια λειτουργίας.

Αυτές οι δύο θα πρέπει να συμπίπτουν ως προς την πυροπροστασία, και ως προς τα Η/Μ (ύδρευση, αποχέτευση, ισχυρά, και δευτερευόντως κλιματισμός, ψύξη - θέρμανση), 

γιατί αλλιώς οι διαφορές είναι αυθαίρετες εργασίες, οι οποίες θα απαιτούσαν άδεια δόμησης και μελέτες (ειδικό κτίριο).

Ειδικά για τα πρατήρια (παντοπωλεία, κρεοπωλεία, ιχθυοπωλεία κλπ -πωλεία)

η χρήση καλύπτεται από αυτήν του απλού καταστήματος, οπότε δεν απαιτείται άδεια ή ρύθμιση για το θέμα της χρήσης (ΚΥΕ).

Επειδή δεν θυμάμαι απ' έξω την περίπτωσή σου και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν μπορώ να μπω σε ειδικές λεπτομέρειες, Σου λέω τα γενικά.

Με τη σημείωση ότι πολλοί συνάδελφοι λένε άλλα (ότι δεν χρειάζεται τίποτα) που σε συμφέρουν περισσότερο

(αλλά δεν ξέρω πόσο σε καλύπτουν) 

Link to comment
Share on other sites

@ζοι

 

έχεις μία κάτοψη θεωρητική (από άδεια οικοδομής, από ρύθμιση, απ' ότι θέλεις νομιμοποιητικό στοιχείο)

και έχεις και μία κάτοψη πραγματική (στον φυσικό κόσμο) με την οποία θα πας να πάρεις άδεια λειτουργίας.

Αυτές οι δύο θα πρέπει να συμπίπτουν ως προς την πυροπροστασία, και ως προς τα Η/Μ (ύδρευση, αποχέτευση, ισχυρά, και δευτερευόντως κλιματισμός, ψύξη - θέρμανση), 

γιατί αλλιώς οι διαφορές είναι αυθαίρετες εργασίες, οι οποίες θα απαιτούσαν άδεια δόμησης και μελέτες (ειδικό κτίριο).

Ειδικά για τα πρατήρια (παντοπωλεία, κρεοπωλεία, ιχθυοπωλεία κλπ -πωλεία)

η χρήση καλύπτεται από αυτήν του απλού καταστήματος, οπότε δεν απαιτείται άδεια ή ρύθμιση για το θέμα της χρήσης (ΚΥΕ).

Επειδή δεν θυμάμαι απ' έξω την περίπτωσή σου και δεν έχω πολύ χρόνο, δεν μπορώ να μπω σε ειδικές λεπτομέρειες, Σου λέω τα γενικά.

Με τη σημείωση ότι πολλοί συνάδελφοι λένε άλλα (ότι δεν χρειάζεται τίποτα) που σε συμφέρουν περισσότερο

(αλλά δεν ξέρω πόσο σε καλύπτουν) 

Το πρόβλημά μου κυρίως είναι η αλλαγή χρήσης και να μπορέσω να  χρησιμοποιήσω ως αποδεικτικό το συμβόλαιο πώλησης ως κατάστημα του 1969 και μετά να μη μπλέξω με άδεια δόμησης για ΚΥΕ και να βγει και ένα ανθρώπινο αλλά και νόμιμο πρόστιμο.....  Γράφω παρακάτω πως θεωρώ ότι καλύπτομαι,     Άρθρο 5 τεύχους τεχνικών οδηγιών γράφει ‘’σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και  τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος(Αναψυκτήρια, εστιατόρια κτλ.) αποτελούν διακριτές χρήσεις σύμφωνα με την παράγραφο Β του Π.Δ/τος (φεκ 166/Δ’/87)’’  Πηγαίνω λοιπόν στο Φεκ και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κάπου η διακριτή χρήση ιχθυοπωλείου αλλά στο αμέσως επόμενο άρθρο που διευκρινίζει τα περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας  στην παράγραφο 3 γράφει Εμπορικά καταστήματα (παντοπωλείο κτλ.)  Το παντοπωλέιο κατά την υγιειονομική διάταξη  ΙΙΙ   είναι στην ίδια κατηγορία με το ιχθυοπωλείο οπότε συμπεραίνω ότι ΔΕΝ αποτελεί διακριτή χρήση  κατά  τον κτιριοδομικό κανονισμό άρα ΔΕΝ θέλει αλλαγή χρήσης. Εκεί πατάς και εσύ ; Άρα με την τακτοποίηση είμαι οκ θεωρητικά και μπορώ να δώσω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. Επιπλέον θα τοποθετηθεί προθάλαμος στην τουαλέτα ,πλακάκια στον τοίχο και μία βρύση(και πάλι δε θέλω αλλαγή χρήσης γιατί δεν επηρεάζω  μηχανολογικές εγκαταστάσεις ως προς τις διελεύσεις (άρθρο 48 του 4178 τροποποιήσεις των διατάξεων εκδόσεων αδειών δόμησης ),αυτά μπορώ να τα κάνω μετά την τακτοποίηση με μία έγγραφη ενημέρωση σωστά; η κάτοψη που θα καταθέσω στα αυθαίρετα λοιπόν θα τροποποιηθεί ελαφρώς πριν λειτουργήσει το κατάστημα,θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όμως ,έχεις άλλη γνώμη; συγνώμη για το πρήξιμο αλλά πως να μη γίνεσαι ανασφαλής με την κατάσταση που επικρατεί στη νομοθεσία.....ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου..

Link to comment
Share on other sites

Αγροτική αποθήκη γεωργικού συνεταιρισμού άλλαξε χρήση σε κατάστημα. Αναλυτικός σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου κυρίως είναι η αλλαγή χρήσης και να μπορέσω να  χρησιμοποιήσω ως αποδεικτικό το συμβόλαιο πώλησης ως κατάστημα του 1969 και μετά να μη μπλέξω με άδεια δόμησης για ΚΥΕ και να βγει και ένα ανθρώπινο αλλά και νόμιμο πρόστιμο.....  Γράφω παρακάτω πως θεωρώ ότι καλύπτομαι,     Άρθρο 5 τεύχους τεχνικών οδηγιών γράφει ‘’σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και  τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος(Αναψυκτήρια, εστιατόρια κτλ.) αποτελούν διακριτές χρήσεις σύμφωνα με την παράγραφο Β του Π.Δ/τος (φεκ 166/Δ’/87)’’  είναι

Πηγαίνω λοιπόν στο Φεκ και διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κάπου η διακριτή χρήση ιχθυοπωλείου αλλά στο αμέσως επόμενο άρθρο που διευκρινίζει τα περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας  στην παράγραφο 3 γράφει Εμπορικά καταστήματα (παντοπωλείο κτλ.)  Το παντοπωλέιο κατά την υγιειονομική διάταξη  ΙΙΙ   είναι στην ίδια κατηγορία με το ιχθυοπωλείο οπότε συμπεραίνω ότι ΔΕΝ αποτελεί διακριτή χρήση  κατά  τον κτιριοδομικό κανονισμό άρα ΔΕΝ θέλει αλλαγή χρήσης. Εκεί πατάς και εσύ ; όχι Είναι διακριτές χρήσεις, αλλά τα απλά πρατήρια είπαμε μπορούν να στεγαστούν σε κτίρια με χρήση απλού καταστήματος (με ένα σκεπτικό που δεν μπορώ να αναλύσω γιατί θέλει χώρο και χρόνο και έχει αναλυθεί στα σχετικά νήματα)

Άρα με την τακτοποίηση είμαι οκ θεωρητικά και μπορώ να δώσω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης. Επιπλέον θα τοποθετηθεί προθάλαμος στην τουαλέτα ,πλακάκια στον τοίχο και μία βρύση(και πάλι δε θέλω αλλαγή χρήσης γιατί δεν επηρεάζω  μηχανολογικές εγκαταστάσεις ως προς τις διελεύσεις (άρθρο 48 του 4178 τροποποιήσεις των διατάξεων εκδόσεων αδειών δόμησης ),αυτά μπορώ να τα κάνω μετά την τακτοποίηση με μία έγγραφη ενημέρωση σωστά; όχι. Η τροποποίηση των Η/Μ απαιτεί μελέτη και άδεια κατά το ως άνω σκεπτικό 

η κάτοψη που θα καταθέσω στα αυθαίρετα λοιπόν θα τροποποιηθεί ελαφρώς πριν λειτουργήσει το κατάστημα,θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα όμως ,έχεις άλλη γνώμη;  ναι. Για μένα η κάτοψη της βεβαίωσης θα πρέπει να είναι ίδια με την κάτοψη της ρύθμισης

συγνώμη για το πρήξιμο αλλά πως να μη γίνεσαι ανασφαλής με την κατάσταση που επικρατεί στη νομοθεσία.....ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου..

στο νήμα οδηγού αδειοδότησης ΚΥΕ (αλλά και στο παρόν), μπορείς να βρεις πολλές λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα αλλαγής χρήσης και σχετικών εργασιών.

εκεί έχουμε σχολιάσει (κι εγώ και άλλοι) το θέμα με την τροποποίηση του άρθρου 4 του ΝΟΚ καθώς και όλα τα σχετικά (Υ.Α., εγκύκλιοι, έγγραφα, ε/α)

και ο καθένας έχει την άποψή του ως προς την ανάγκη έκδοσης άδειας δόμησης κλπ κλπ

Το συμπέρασμα, όπως το ερμηνεύω εγώ και σε συμφωνία με την ερμηνεία της Λεμπέση, είναι αυτό που σου έγραψα δυο - τρεις φορές παραπάνω

Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω σε λεπτομερείς απαντήσεις επ' αυτών που μου λες 

Link to comment
Share on other sites

Αγροτική αποθήκη γεωργικού συνεταιρισμού άλλαξε χρήση σε κατάστημα. Αναλυτικός σωστά;

Χριστόφορε καλησπέρα.

Δεν μας αναφέρεις, αν είναι εκτός σχεδίου και αν  προκύπτει παραβίαση Σ.Δ εξαιτίας τη χρήσης αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, ίδιος Σ.Δ και αλλαγή από κύρια σε κύρια χρήση, υπολογιζόμενη με αναλυτικό. Με επιτρεπόμενη στην περιοχή χρήση υποθέτω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει, ευχαριστώ. Κάτι άλλο που έχουμε ξανασυζητήσει απο βοηθητική που έχει μετρήσει στο ΣΔ σε κύρια τελικά... ΥΔ ή αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.