Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι. είναι υπέρβαση

μηπωσ τοποθετηθηακα λαθος? γιατι να ειναι υπερβαση? αφου η αποθηκη εχει δικη της κοινοτικη αδεια δεν επικοινωνει  με το σπιτι και εχει δικη της πορτα και οπως εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ αυτες οι αποθηκες ειναι ΚΧ. Οποτε παω απο ΚΧ σε ΚΧ?

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ισογεια κατοικια χωρις  αδεια προ 1975 και προσθηκη αποθηκης 19τμ κολλητά στην κατοικια με κοινοτικη αδεια.

Τα 19 τμ εγιναν 25, αρα εχω υπερβαση τμ και πλεον χρησιμοποιειται ως σπιτι.

Επισης,  εχω και αυθαιρεσιες κατηγοριας 3.

Η απορια  μου ειναι η εξης:

την αλλαγη χρησης απο βοηθητικη (είναι σίγουρα βοηθητική?) σε κυρια και τα παραπανω τετραγωνικα πως θα τα δηλωσω?

Μπορω να βαλω τα 6τμ σε υπερβαση δομησης και την αλλαγη χρησης με αναλυτικο?

 

Με δεδομένο ότι η αποθήκη επιφάνειας 19 τ.μ είχε προσμετρήσει στη δόμηση (λόγω άδειας), τότε έχεις υπέρβαση δόμησης μόνο για τα 6 τ.μ. Αν η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης συντελέστηκε πριν το 1985 (προ ΓΟΚ 85), τότε η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια δεν θεωρείται παράβαση. (κατα ΓΟΚ 73 δεν υπήρχε η έννοια αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια). 

Αν έχεις και άλλες αυθαιρεσίες με αναλυτικό καλό θα είναι να δηλώσεις και την αλλαγή χρήσης, από αποθήκη που προσμέτρησε στο σ.δ, σε κατοικία, υπολογίζοντας τον αναλυτικό προυπολογισμό για τα 19 τ.μ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι η αποθήκη επιφάνειας 19 τ.μ είχε προσμετρήσει στη δόμηση (λόγω άδειας), τότε έχεις υπέρβαση δόμησης μόνο για τα 6 τ.μ. Αν η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης συντελέστηκε πριν το 1985 (προ ΓΟΚ 85), τότε η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια δεν θεωρείται παράβαση. (κατα ΓΟΚ 73 δεν υπήρχε η έννοια αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια). 

Αν έχεις και άλλες αυθαιρεσίες με αναλυτικό καλό θα είναι να δηλώσεις και την αλλαγή χρήσης, από αποθήκη που προσμέτρησε στο σ.δ, σε κατοικία, υπολογίζοντας τον αναλυτικό προυπολογισμό για τα 19 τ.μ.

εχω και αλλες αυθαιρεσιες με αναλυτικο οποτε θα βαλω και την αλλαγη χρησης για να ειμαι οκ.

 

ευχαριστω

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναερωτηθει

σε κτισμα 55τμ  του 57 -61 αυθαιρετα χτισμενο  και χρησιμοποιουνταν ως κατοικια κ ενιοτε ως αλλο (καφενειο ,μπακαλικο κτλ-παντα χωρις αδειες πασης φυσεως  ) απο το 2007  κ μετα ειναι μαναβικο- σουπερμαρκετ.

κατηγορια ? αλλαγη χρησης ?

απευθειας υπηρεσιες ,55τμ  ,παλαιοτητα?!?

καποια γνωμη ?

Link to comment
Share on other sites

εχω και αλλες αυθαιρεσιες με αναλυτικο οποτε θα βαλω και την αλλαγη χρησης για να ειμαι οκ.

 

ευχαριστω

ρε Παύλο αυτές οι κοινοτικές άδειες είχαν συντελεστή;

δηλαδή τώρα άμα πάρω άδεια για αγροτική αποθήκη κατ' εξαίρεση και μετά την κάνω κατοικία, θα πάω με αναλυτικό;

δεν νομίζω ότι είναι γενική περίπτωση ΚΧ σε ΚΧ 

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ: Τακτοποίηση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από Βιοτεχνικό σε Κτίριο Υπηρεσιών

Έχουμε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, στο οποίο έχουν οικοδομηθεί με οικ. άδεια δύο κτίρια. Το πρώτο, από το οποίο είναι αποπερατωμένος μόνον ο σκελετός , έγινε με οικοδ. Άδεια του 1980 ως ΑΠΟΘΗΚΗ  στην συνέχεια αφού πήρε έγκριση από το Υπ. Βιομηχανίας, ζητήθηκε γι αυτό  αλλαγή χρήσης το 1989  σε ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ , και το δεύτερο το οποίο είναι πλήρως αποπερατωμένο έγινε με οικοδ. Άδεια που εκδόθηκε το 1996, ως νέο τμήμα της υπάρχουσας βιοτεχνικής εγκατάστασης δηλ. ως  ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΌ .

To αγροτεμάχιο στο οποίο εκδόθηκε η 1η άδεια συμπεριλαμβάνει στην επιφάνειά του το μισό του πλάτους δρόμου, ο οποίος τότε χαρακτηρίζονταν ιδιωτική οδός. Το ίδιο και το τοπογραφικό της οικ. αδείας του 1996, επίσης εμφανίζει την οδό ως ιδιωτική. Παρόλα αυτά και έπειτα από έρευνα στην αρμόδια πολεοδομία διαπίστωσα ότι υπάρχει πράξη απαλλοτρίωσης για την οδό η οποία και ολοκληρώθηκε το 1993.

Στο 2ο Κτίριο από το 2000 και έπειτα έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης .

 Τίθεται επομένως το ερώτημα αν μπορεί να υπαχθεί στο Ν4178  για την τακτοποίηση της αυθαίρετης αλλαγή χρήσης  το  2ο Κτίριο παρά την εκ των προτέρων ολοκλήρωση της πράξης απαλλοτρίωσης σε σχέση με την οικοδομική άδεια του 1996 ?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

η πράξη απαλλοτρίωσης σου δημιουργεί πρόβλημα βάση της θέσης του κτιρίου?

δλδ το κτίριο έγινε σε τμήμα που στην ουσία θα απαλλοτριωθεί ?

 

αν το κτίριο δεν έγινε σε θέση απαλλοτρίωσης μπορεί να μπει στον ν4178

 

τα τ.μ αγροτεμαχίου τα υπολογίζεις βάση των τ,μ μετά την απαλλοτρίωση

 

 

στην ουσία θα πρέπει από την στιγμή που ήταν θεωρώ εκτός σχεδίου να δεις τι τ.μ  χτίζει βάση της νεας χρήσης  για να δεις την υπέρβαση

Link to comment
Share on other sites

Akius καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτό που δεν έχω διευκρινίσει ακόμα είναι αν έχω το δικαίωμα να ρυθμίσω την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης καθώς η απαλλοτρίωση προϋπάρχει της οικοδομικής άδειας.( Να ξεκαθαρίσω ότι το κτίριο δεν εντάσσεται στην ζώνη απαλλοτρίωσης.)

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε περίπτωση ΔΗΛΩΣΗ θα γίνει...ούτε σε δημόσιο τμήμα είσαι, ούτε σε κάτι αντίστοιχο....δες τις αποστάσεις ασφαλείας από οδούς μόνο να και με 4178 μειώθηκαν

 

 

θα σου πω πως θα έκανα εγώ τη δήλωση

 

υπολογισμός τ.μ που  χτίζει σύμφωνα με τη ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ (γραφεία) και βάση τα νέα τ.μ του αγροτεμαχίου

 

κοιτάς αν στη νέα θέση βάση του ΣΩΣΤΟΥ τοπογραφικού έχεις παραβιάσεις πλάγιων ορίων

 

υπολογιζεις με 1 λοιπη παράβαση αντε 2 την μετατροπή των τ.μ που χτίζει γραφεία το αγροτεμάχιο από βιοτεχνικά τα αντίστοιχα

όσα παραπάνω χτίζει σε γραφεία απότι σε βιοτεχνικα  τα πας με υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης

(εδώ να πω ότι δεν έχω κοιτάξει σε εκτός πόσα δίνει ο νόμος για γραφεία και ποσα για βιοτεχνικά, μπορεί να είναι και ίδια τ.μ)

 

το μοναδικό ερώτημα που θα είχα στη θέση σου είναι πως συμπεριφέρεσαι με τον αρχικό σκελετό που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τα τ.μ του μετράνε στο σύνολο

 

δλδ κάνεις μια συζήτηση με ιδιοκτήτες τι σκοπεύουν να το κάνουν ....γιατί αν είναι για κατεδάφιση δεν μετράς τα τ΄μ

αν θέλουν να το κρατήσουν σου αυξάνουν τα τ΄μ επομένως θεωρώ χωρίς να ξέρω την έκταση του αγροτεμαχίου ότι σου ανεβάζει την υπέρβαση δόμησης

 

 

υγ άσχετα με τακτοποίηση  να τους κάνεις και κοστούμι παθητική-νεργητική πυροπροστασία που τη χρειάζεται στα σίγουρα ως μετά του 88

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.