Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε νομιμο καταστημα 120 τμ το διαχωρισε ο ιδιοκτητης αυθαιρετα, σε 80 τ.μ. καταστημα κ τα υπολοιπα διαμερισμα. Στη δηλωση  θα βαλω αλλαγη χρησης για τα 40 τ.μ. ή αναλυτικό ??? 

για αυτα που παραμενουν τι κανω  εχω κατι επιπλεον για τον διαχωρισμό??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο συμβολαιο κ στα Ε9 αναφερεται αποθηκη ..... πως θα το δικαιολογησω σα κατοικια σημερα,πως αποδεικνυεται  ο χρονος μετατροπης πριν το 2011?

Η νομιμότητα χρήσης κρίνεται με βάση εγκεκριμένα σχέδια. Εφόσον δεν υπάρχει άδεια η χρήση είναι η υφιστάμενη. Το Ε9 χρειάζεται μόνο για να αποδειχθεί η παλαιότητα σε κάποιες περιπτώσεις.

Ως απαραίτητο δικαιολογητικό στο νόμο, το Ε9 αφορά μόνο στο ακίνητο ανεξάρτητα αν έχει καταχωρηθεί σε αυτό η αυθαίρετη κατασκευή ή όχι.

Επίσης, στο Ε9 οι λογιστές καταχωρούν με βάση τα συμβόλαια.

Αλλαγή χρήσης λοιπόν δεν υπάρχει και έχεις μόνο ΥΔΚΧ.

 

diegito

"Σε νομιμο καταστημα 120 τμ το διαχωρισε ο ιδιοκτητης αυθαιρετα, σε 80 τ.μ. καταστημα κ τα υπολοιπα διαμερισμα. Στη δηλωση  θα βαλω αλλαγη χρησης για τα 40 τ.μ. ή αναλυτικό ??? για αυτα που παραμενουν τι κανω  εχω κατι επιπλεον για τον διαχωρισμό??"

α) Θα δεις αν επιτρέπεται η αυθαίρετη χρήση σήμερα ή κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο εγκατάστασής της.

β) Εντός ή εκτός σχεδίου είναι το ακίνητο?

Γενικώς αν η νέα χρήση δεν δημιουργεί αύξηση Σ.Δ,  η αλλαγή χρήσης απο Κ.Χ σε ΚΧ υπολογίζεται  με αναλυτικό.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

α)Η αυθαίρετη χρηση επιτρέπεται

Β)εντος οικκισμου

 

αν εχω κ ξεμπαζωμα κ διαμορφωσεις μπορουν να περασουν στον αναλυτικό της αλλαγης χρησης  απο ΚΧ σε ΚΧ (για να μην πληρωσω κ αλλο 500), δηλαδη ολα μαζι /15.000??

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορούν. Όλες οι παραβάσεις τέτοιου τύπου θα υπολογιστούν με αναλυτικό και θα αθροιστούν σε ένα αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί όχι....Μόνο η διαμερισμάτωση δεν ομαδοποιείτα

 

 

στην περιπτωση μου δεν ειναι απλη διαμερισματωση . 

-άρα δεν εχω κατι επιπλεον δηλαδη 500 για διαχωρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Στο ισόγεια μιας διώροφης οικοδομής διαπιστώθηκε το εξής :

*Ειναι χωρισμένο συμβολαιογραφικά με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και αποτελείται από ένα μαγαζί και μία κατοικία. Στην πραγματικότητα το μαγαζί έχει μεγαλώσει και έχει πάρει τετραγωνικά από την κατοικία. Άρα έχουμε διαμερισμάτωση και αλλαγή χρήσης για το τμήμα της κατοικίας που έγινε μαγαζί.

Μπορώ να τα περάσω όλα σαν λοιπή παράβάση?500,00ευρώ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

Στο ισόγεια μιας διώροφης οικοδομής διαπιστώθηκε το εξής :

*Ειναι χωρισμένο συμβολαιογραφικά με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και αποτελείται από ένα μαγαζί και μία κατοικία. Στην πραγματικότητα το μαγαζί έχει μεγαλώσει και έχει πάρει τετραγωνικά από την κατοικία. Άρα έχουμε διαμερισμάτωση και αλλαγή χρήσης για το τμήμα της κατοικίας που έγινε μαγαζί.

Μπορώ να τα περάσω όλα σαν λοιπή παράβάση?500,00ευρώ

Ευχαριστώ

είναι "λίγο" πιο περίπλοκο:

εσύ ποιος είσαι; το σπίτι ή το κατάστημα;

Γιατί αν μεν ήσουνα του σπιτιού, και ήθελες και να χαρίσεις, δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.

Αν όμως είσαι του καταστήματος, τότε ΔΕΝ μπορείς να κάνεις δήλωση μόνος σου, εκτός αν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης ΚΑΙ στα δύο, 

ή έχεις ρητή και γραπτή συναίνεση (και προσύμφωνο τροποποίησης σύστασης θα έλεγα εγώ)

Η αλλαγή χρήσης στην οποία αναφέρεσαι πάει με αναλυτικό πράγματι, εκτός αν προκύπτει θέμα με τους όρους δόμησης (αν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο)

ΑΝ είναι όλα καλά ως προς το ιδιοκτησιακό, εγώ θα το έβαζα μία λοιπή, διαμερισμάτωση και αλλαγή σχεδίων. Άλλοι συνάδελφοι θα το έβαζαν 2 λοιπές

Link to comment
Share on other sites

είναι "λίγο" πιο περίπλοκο:

εσύ ποιος είσαι; το σπίτι ή το κατάστημα;

Γιατί αν μεν ήσουνα του σπιτιού, και ήθελες και να χαρίσεις, δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.

Αν όμως είσαι του καταστήματος, τότε ΔΕΝ μπορείς να κάνεις δήλωση μόνος σου, εκτός αν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης ΚΑΙ στα δύο, 

ή έχεις ρητή και γραπτή συναίνεση (και προσύμφωνο τροποποίησης σύστασης θα έλεγα εγώ)

Η αλλαγή χρήσης στην οποία αναφέρεσαι πάει με αναλυτικό πράγματι, εκτός αν προκύπτει θέμα με τους όρους δόμησης (αν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο)

ΑΝ είναι όλα καλά ως προς το ιδιοκτησιακό, εγώ θα το έβαζα μία λοιπή, διαμερισμάτωση και αλλαγή σχεδίων. Άλλοι συνάδελφοι θα το έβαζαν 2 λοιπές

Καλησπέρα.

Αρχικά σ'εευχαριστώ για την απάντηση σου.Είμαι από την πλευρά του καταστήματος αλλά και για τα δύο είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης.Οπότε θεωρητικά δεν έχω πρόβλημα. 

Όσο αφορά το πρόστιμο και εγώ πιστεύω πως πρέπει να μπεί μία παράβαση που θα είναι με αναλυτικό. Αλλά καλό θα ήταν να το είχαμε και κάπου γραμμένο έστω και σε ερωτοαπάντηση.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,έχω ψάξει όλο τα θέμα και δεν έχω βρει κάτι..

Έχω μια δημοτική άδεια οικοδόμησης σε ορεινή περιοχή(όχι παραδοσιακός) του 2000 με την οποία έχει ανεγερθεί μια αποθήκη 50τ.μ. Η αποθήκη έχει γίνει κατοικία και παράλληλα κατ επέκταση χτίστηκαν επιπλέον άλλα 40τ.μ.

Καμία γνώμη για τον υπολογισμό του προστίμου?

 

1. Έχω αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια για τα 50τ.μ.?

2. Τσεκάρω το κουτάκι Α.Χ. στο Φ.Κ. ?

3. Βάζω και τα 90τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης βάση του άρθρου 19 παρ.5?

4. Η δημοτική άδεια νοείται ως κανονική Ο.Α.?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Edited by spa4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.