Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου..θα της τα πάω και αυτά και ελπίζω να τα δεχτεί,πριν ήταν ανενδοτη μου είπε ότι θα το βγάλει αυθαιρετο και αν θέλω

να κάνω ένσταση στοξ ΣΥΠΟΘΑ αλλά αν δεν έγκριθει θα ανακληθει η τακτοποίηση μου και θα πληρωθούν πρόστιμα 50.000 ευρω.

 

Το πρώτο έγγραφο που μου είπες είναι πολύ σημαντικό ¨΄δεν είναι αρμόδιες να ελέγχουν τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου΄'

Μήπως το έχει κανείς αυτό το χαρτί να της το πάω??

Αυτή την προχωράει την υπόθεση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ουτε αυτα τα έκανε δεκτα!!!δεν προκύπτει λεέι κάτι από εκει!!!εχω μπλέξει..μου λεει αν ειναι να παω στον συποθα με την ενσταση αλλα αμα το αποριψει

θα είναι τεραστια τα προστιμα..γνωριζει κάποιος αν παω στον συποθα και μου την αποριψει μετα θα μπορω να ξαναυπαγω στον 4178 το αυθαιρετο ως ΥΔΚΧ

η δεν μου επιτρεπεται να ξανακανω δήλωση?για να ξερω πως θα προχωρησω,,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σοβαρολογείς???

Δεν την παλεύει καθόλου?\

Πως δεν προκύπτει???

 

Σε ποια πολεοδομία γίνονται όλα αυτά?

Πάρε τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ και στείλε έγγραφο σε όλες τις υπηρεσίες.

 

Το ΣΥΠΟΘΑ θα σε δικαιώσει. Το θέμα είναι οτι η ηλιθιότητα ενος υπαλλήλου σε βάσει σε χρονοβόρες και ψυχοφθόρες διαδικασίες χωρίς λόγο!!

Κι αυτό που λέει ότι σε περίπτωση απόρριψης δε θα μπορείς να ενταχθείς 4178 που το βρήκε? Πρώτη φορά το ακούω! 

 

Άλλοι υπάλληλοι σε αυτή την πολεοδομία δεν υπάρχουν? Προϊστάμενος?

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσει εγγράφως οτι υπάρχουν ανακριβή στοιχεία (να αιτιολογήσει βάσει νόμου ποια είναι αυτά)  και μετά ΣΥΠΟΘΑ 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εσένα συνάδελφε σου κάνουν έλεγχο προστίμων που δεν δικαιούνται βάσει της παρακάτω παρ 9 άρθρου 25 Ν 4178

(υπόψη επίσης

1.ότι ούτε ο Ε.Δ μπορεί να σου κάνει έλεγχο υπολογισμού προστίμων γιατί δεν εκδόθηκε η Υ.Α που αναφέρει η παραπάνω παράγραφος

2 αλλά ούτε και το ΣΥΠΟΘΑ επίσης γιατί δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα (περί υπολ προστίμων) αλλά μόνο έλεγχο αλήθειας υποβληθέντων και επικαλούμενων στοιχείων κάποιας δήλωσης ένταξης π.χ χρόνο κατασκευής κλπ) 

 

άρθρο 25 παρ 8 και 9

8. Η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, η Ειδική Υπηρεσία Επιθεώρησης και Κατεδάφισης (ΕΥΕΚΑ), όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο 32 του παρόντος ή άλλη αρμόδια αρχή, που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5% των δηλώσεων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να διαπιστωθεί αν τα στοιχεία των δηλώσεων, που αφορούν την περιγραφή της κατασκευής, το εμβαδόν και τη χρήση της, είναι αληθή και ακριβή. Σε περίπτωση διαπίστωσης, από τα στοιχεία που διαθέτει η Υπηρεσία Δόμησης, ότι οι αυθαίρετες κατασκευές εμπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθρου 2 του παρόντος ανακαλείται η δήλωση.

Επιτρέπεται η εκ νέου υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις του άρθρου 2.

Εγκ 4  Παρ. 8 : Για την ανάκληση των δηλώσεων υπαγωγής στο ν. 4178/13 έχουν ανάλογη εφαρμογή τα αναφερόμενα στην Εγκύκλιο 17/23.10.12 προσαρμοσμένα στις αντίστοιχες νέες διατάξεις.

 

 

9. Ο έλεγχος του υπολογισμού του προστίμου μετά από καταγγελία ή προσφυγή κατά της πράξης υπαγωγής σύμφωνα με τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά στο ηλεκτρονικό σύστημα δύναται να διενεργείται από Ελεγκτές Δόμησης όπως ορίζονται στο ν. 4030/2011 (Α΄ 249), τυχαία, μετά από ηλεκτρονική κλήρωση. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Οικονομικών καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία αμοιβής των Ελεγκτών Δόμησης.

Εγκ 3  Παρ. 9 : Τα αναφερόμενα στην παρούσα διάταξη θα εφαρμοστούν μετά την έκδοση της αναφερόμενης κοινής απόφασης των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Οικονομικών

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας!Στην πολεοδομία Ηγουμενίτσας συμβαίνουν αυτα!

Με την υπάλληλο που μίλησα μου είπε ότι συννενόηθηκε και με τα Γιάννενα και της είπαν πως έχει δίκιο και πρεπει να υπολογιστεί βάσει τμ.

και επίσης κάποιοι από αυτούς είναι και στο ΣΥΠΟΘΑ!

Από την στιγμή που μπορώ να ξανα υπαχθώ και αν μου απορίψουν την αίτηση θα κάνω αυτό.

Γνωρίζει μήπως κάποιος ( σε περίπτωση που δεν το δεχτουν απο το συποθα) αν τα 500 ευρω που πλήρωσε ο ιδιοκτητης θα συμψηφιστούν με το νεο πρόστιμο που θα βγει

απο την νέα υπαγωγη ή αν χάνονται???

Link to comment
Share on other sites

και για ποιο λόγο να κάνεις νέα υπαγωγή

όταν μπορείς να ξεκλειδώσεις την παλιά 

και να αλλάξεις ότι θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

μα απο την πολεοδομία μου είπαν ότι θα ανακληθεί η τακτοποίησει που έχω κάνει και θα χαθεί το πρόστιμο που έχει πληρωθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω έναν γρίφο και απο διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους καταλήγω να μπερδεύομαι όλο και περισσότερο...

 

Συγκεκριμένα: σε εκτός σχεδίου γήπεδο 10000τ.μ. χτίστηκε το 2001 με Ο.Α. 9000τ.μ. βιομηχανικό κτήριο, σε τρείς ορόφους με ύψος 10,50μ., τοποθετημένο ακριβώς σε απόσταση Δ=10μ. απο τα όρια λόγω σχήματος γηπέδου και όπως προβλέπεται απο τους όρους δόμησης για βιομηχανία σε εκτός σχεδίου. Στη συνέχεια  ο ιδιοκτήτης άλλαξε επαγγελματικο αντικείμενο και μετετρεψε όλο το κτήριο

σε πολυκατάστημα-υπεραγορά.

 

Το ερώτημα είναι: εφόσον το κέλυφος του κτηρίου έχει κατασκευαστεί  σύμφωνα με την Ο.Α.  τα επιπλέον των επιτρεπομένων της νέας χρήσης τετραγωνικά εκτός απο συντελεστή Αλλαγής Χρήσης 1,4  θα πάρουν ντόμινο και τους υπολοιπους συντελεστες π.χ. υπερβαση πλαγίων αποστάσεων (Δ νεας χρήσης 15μ. απο 10μ. Βιομηχ.), υπέρβαση Δόμησης (νέα χρήση 0,2 και βιομ. 0,9), Κάλυψης (νεα χρήση μετά απο έγκριση παρέκλισης 0,2 και βιομ. 0,3)  και Υψους (υψος νέας χρήσης 9μ. και βιομηχ 11μ.) ???

 

Γνώμη μου είναι πως δέν πρεπει να πάρει ντόμινο τους υπόλοιπους συντελεστες γιατι τότε θα ισχύει το παραλογο κάποιος που πλήρωσε έστω κάποια Ο.Α. μαζί και ένσημα κτλ να πληρωνει μεγαλύτερο προστιμο απο κάποιον εντελώς αυθαίρετο...

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεί ότι η πολεοδομία θα το γράψει ΟΛΟ αυθαίρετο,

θα πει κι ευχαριστώ, θα πληρώσει το πρόστιμο και θα πάει παρακάτω.

Είναι δυνατόν να μην έχει προσαύξηση για την παραβίαση μεγεθών που πήρε κατά παρέκκλιση 

ακριβώς λόγω της χρήσης βιομηχανίας την οποία άλλαξε εξ ολοκλήρου;

Ότι βρίσκεται μέσα στο περίγραμμα που προκύπτει από τους περιορισμούς της νέας χρήσης θα το βάλεις νομίμως υφιστάμενο,

και όλα τα υπόλοιπα με 1,4 και τους συντελεστές τους κανονικά (δομήσεις, καλύψεις, Δ, τα πάντα) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.