Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Πραγματικά σε έχασα τελείως στις λεπτομέρειες. Θα προσπαθήσω να απαντήσω λοιπόν γενικά και ελπίζω να σε βοηθήσω.

 

Έχεις μια οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή για καταστήματα 658τ.μ. και έχει γίνει σε όλα αλλαγή χρήσης σε κατοικία.. Η επιτρεπόμενη δόμηση στην περιοχή σου για κατοικία είναι 400τμ,

Επομένως για τα 400τμ θα πας με αναλυτικό προϋπολογισμο και για τα υπόλοιπα 258τμ με συντελεστή αλλαγής χρήσης.

 

Επιπλέον αυτών έχεις και κάποια πατάρια. Θα μπούνε σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή

 

Έχεις και υπέρβαση ύψους στο κτίριο. Σε όλο το κτίριο? Μπορείς είτε να βάλεις όλα τα τμ της κάτοψης σε ξεχωριστό φύλλο με μόνο υπέρβαση ύψους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά σε έχασα τελείως στις λεπτομέρειες. Θα προσπαθήσω να απαντήσω λοιπόν γενικά και ελπίζω να σε βοηθήσω.

 

Έχεις μια οικοδομική άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή για καταστήματα 658τ.μ. και έχει γίνει σε όλα αλλαγή χρήσης σε κατοικία.. Η επιτρεπόμενη δόμηση στην περιοχή σου για κατοικία είναι 400τμ,

Επομένως για τα 400τμ θα πας με αναλυτικό προϋπολογισμο και για τα υπόλοιπα 258τμ με συντελεστή αλλαγής χρήσης.

 

Επιπλέον αυτών έχεις και κάποια πατάρια. Θα μπούνε σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή

 

Έχεις και υπέρβαση ύψους στο κτίριο. Σε όλο το κτίριο? Μπορείς είτε να βάλεις όλα τα τμ της κάτοψης σε ξεχωριστό φύλλο με μόνο υπέρβαση ύψους

Οχι οχι με εχασες οντως.Ειναι εντος καταρχας και επισης απο τα 658 που χτιστηκαν με αδεια (2005) σαν γραφεια(οροφος) & καταστηματα(ισογειο) αλλαγη χρησης εχουν γινει ηδη σε 60τ.μ(αλλος ιδιοκτητης σε οριζοντια στον οροφο με αλλος μηχανικο).Ο δικος μου εχει κανει αλλαγη χρησης στο ισογειο(καταστημα 95,33τ.μ) με υψος 4,25 και πηγε και εκανε διαμερισματοποιηση που ειναι μια παραβαση απο μονη της.Ακομα εχω μια παραβαση με αναλυτικο οσο αφορα το υψος των ισογειων (εχω 2,35< απο προβλεπομενο βαση ΝΟΚ) για ολα τα τετραγωνικα του ισογειου και για των τ.μ για οροφους στα δυο και στα αλλα δυο που εχουν παταρι πανε τα τετραγ,των παταριων με μειοτικο συντελεστη γι αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι οσο αφορα τα τετραγωνικα που αφαιρω απο ολα λογω ψηφων.δλδ εχω 135 ψηφους σε αυτο που χτιστηκε αρχικα.Αρα 0,135*400(MAX σε κατοικια)=54τ.μ αυτα ειναι μια παραβαση 500, τα υπολοιπα τετραγωνικα του ισογειου [αφαιροντας εξωτερικους( και wc που κρατησε)] τα βαζω με κανονικο συντελεστη οπως και οροφου(μεσοπατωματος) στα δυο που ειναι μεζονετες.Τα τετραγωνικα των παταριων (μεσοπατωμα)με μειοτικο.Συμφωνεις-τε.Καμια ιδεα?     (τα 4,25μ υψος του ισογειου εγιναν 2,35ισογειο + 2,10μεσοπατωμα)

Edited by gestamoul
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση κλειστού ημιυπόγειου γκαράζ (Α' υπόγειο στην άδεια), νομίμως υφιστάμενου βάσει αδείας (δόμηση, κάλυψη & ύψος), στο οποίο υπάρχει πρόσβαση μόνο από το υπόγειο γκαράζ (Β' υπόγειο στην άδεια) μέσω ανελκυστήρα αυτοκινήτου (από Β' υπόγειο σε Α' υπόγειο). Η άδεια είναι του 1989, ο ανελκυστήρας δεν εγκαταστάθηκε ποτέ και ο χώρος δεν έχει αξιοποιηθεί ούτε ώς χώρος γκαράζ ούτε ώς κάτι άλλο.

Προσωπικά διαφώνησα μαζί του καθώς δεν θεωρώ ότι η μη εγκατάσταση ενός μηχανολογικού εξοπλισμού (ανελκυστήρας) οδηγεί σε απώλεια της εγκεκριμένης χρήσης του χώρου ώς γκαράζ, παρόλο που δεν υπάρχει στην παρούσα φάση δυνατότητα πρόσβασης οχημάτων στον χώρο αυτόν. Θεωρώ ότι υπάρχουν οι προυποθέσεις πρόσβασης (οπή πλάκας με κατάλληλες διαστάσεις, σύμφωνα με την εγκεκριμένη κάτοψη) και αφού δεν έχει κλείσει η οπή για να υπάρχει μελλοντική αδυναμία πρόσβασης, δεν υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω μια εμπεριστατωμένη άποψή (σύμφωνη ή αντίθετη!!) για το συγκεκριμένο θέμα....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by simonan74
Link to comment
Share on other sites

simonan74 συμφωνώ. Δεν βλέπω γιατί η μη εγκατάσταση εξοπλισμού αλλάζει τη χρήση του χώρου.

ΟΜΩΣ, αν η θέση αυτή λείπει ενδεχομένως από κάποιο ισοζύγιο (αν ας πούμε απαιτείται για κάποιο κατάστημα / ΚΥΕ) τότε ενδεχομένως υπάρχει πράγματι πρόβλημα.

Υπάρχει κάποια ειδική συνθήκη;

(γενικά, εξ όσων γνωρίζω από την πολεοδομία, αποφεύγουν να γράφουν αυθαίρετες μη-κατασκευές. Προσκρούει στην λογική αυθαίρετο > κατεδαφιστέο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν υπάρχει απαίτηση θέσης στάθμευσης για κατάστημα /ΚΥΕ καθώς στον χώρο Β' υπογείου υπάρχουν 57 λειτουργικές θέσεις στάθμευσης, οι οποίες υπερκαλύπτουν τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης για τα γραφεία / καταστήματα του κτιρίου. Είμαι υποχρεωμένος να αποδείξω εγώ ότι δεν αποτελεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ή πρέπει να του ζητήσω να μου υποδείξει αυτός πώς προκύπτει η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης λόγω μη κατασκευής του απαιτούμενου μηχανολογικού εξοπλισμού;; Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο νομικο πλαίσιο (εγκύκλιος, νόμος, υπουργική απόφαση) που να μπορώ να στηριχτώ ώστε να κλείσει το θέμα;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω κατι απο σταυλαποθηκη σε κατοικια θα τσεκαρω οτι εχει αλλαγη χρησης  ετσι???

αν είναι εντός σχεδίου-και οικισμού 

ΟΧΙ 

Αν είναι εκτός σχεδίου εξαρτάται από τους όρους δόμησης με τους οποίους έγινε η αρχική ανέγερση

δηλ

αν η δόμηση έγινε με τους γενικούς όρους δόμησης (που είναι αυτοί του άρθρου 1 -10% καλύψη και 0,2 σ.δ- του Π.Δ 270Δ)

και αυτοί δεν υπερβαίνουν τους όρους δόμησης του άρθρου 6 (δηλ τα τ.μ που θα μπορούσε να κτίσει ως κατοικία)

τότε δεν βάζεις αλλαγή χρήσης

Στην αντίθετη περίπτωση (δηλ έχεις υπέρβαση όρων δόμησης κατοικίας) τότε βάζεις και αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ εκτος σχεδιου ειναι απλως η αδεια εχει βγει απο χωροφυλακή ετσι που το βλεπω σαν αδεια μικρης κλιμακας φαινεται ειχε ισχυ ενα εξαμηνο τοτε το 71!!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι εντός σχεδίου-και οικισμού 

ΟΧΙ 

Αν είναι εκτός σχεδίου εξαρτάται από τους όρους δόμησης με τους οποίους έγινε η αρχική ανέγερση

δηλ

αν η δόμηση έγινε με τους γενικούς όρους δόμησης (που είναι αυτοί του άρθρου 1 -10% καλύψη και 0,2 σ.δ- του Π.Δ 270Δ)

και αυτοί δεν υπερβαίνουν τους όρους δόμησης του άρθρου 6 (δηλ τα τ.μ που θα μπορούσε να κτίσει ως κατοικία)

τότε δεν βάζεις αλλαγή χρήσης

Στην αντίθετη περίπτωση (δηλ έχεις υπέρβαση όρων δόμησης κατοικίας) τότε βάζεις και αλλαγή χρήσης

 

 

καλησπέρα να ρωτήσω κατι άλλο αν έχει γίνει αλλαγή χρήσης πριν το 75 πως μπορώ να το αποδείξω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.