Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 4/15/2016 at 7:12 ΜΜ, Christos Tsaropoulos said:

Καλησπερα...

Εχω μια υποθεση λιγακι πολυπλοκη....Ειναι ενα αγροτεμαχιο (4700τ.μ) εκτος οικισμου και το κτισμα του, που ειναι του 1974, ειναι χαρακτηρισμενο ως αποθηκη...Ο Ιδιοκτητης του θελει να του κανει αλλαγη χρησης ως ελαιοτριβειο..Με τον 4178 μπορω να προχωρησω? και αν ναι Πως?? Στις κατηγοριες αυθαιρεσιας το βαζω κατηγορια 2 (γιατι στην 1 δεν μπαινει καθως ειναι χαρακτηρισμενο ως αποθηκη) και το προστιμο βγαινει μηδεν..

 

Καμια ιδεα??

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθητικός χώρος που έγινε κύριος (κατάστημα) με τον νόμο 3843/2010 μπορεί σήμερα να αλλάξει σε άλλο κύριο χώρο (κατοικία) και πως; Πλέον η οικοδομή έχει υπερβεί τον συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 3/9/2013 at 1:52 ΜΜ, Guest annaki said:

Εχω την εξης περιπτωση : μια αλλαγη χρησης απο καταστημα σε κατοικια.Η διαφορα στην αδεια οσον αφορα τα τετραγωνικα  ειναι 7τ.μ. επιπλεον στην πραγματικοτητα. Στην αδεια το νομιμο περιγραμμα ειναι διαφορετικο απο την πραγματικοτητα, Εχει διαφορετικο σχημα σε σχεση οπως το μετρησαν οι τοπογραφοι.Πως θα υπολογισω τωρα την αλλαγη χρησης?Ολο αυθαιρετο???Καποια τετραγωνικα με 1,4 και τα υπολοιπα με υ.δ?

Αν είσαι μηχανικός βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ. Αν είσαι ιδιώτης ενημέρωσέ μας να μεταφέρουμε στην σωστή ενότητα θεμάτων ιδιωτών.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2018 at 12:07 ΜΜ, curzondax said:

Βοηθητικός χώρος που έγινε κύριος (κατάστημα) με τον νόμο 3843/2010 μπορεί σήμερα να αλλάξει σε άλλο κύριο χώρο (κατοικία) και πως; Πλέον η οικοδομή έχει υπερβεί τον συντελεστή δόμησης. 

Γνώμη μου είναι ότι γίνεται, αλλά χρειάζεται άδεια δόμησης για αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι !

εχω πελάτη που έχει βρει χώρο για να ανοίξει ΚΕΝΤΡΟ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ!

ο χώρος όμως στην άδεια είναι ως ΚΑΤΟΙΚΙΑ !

χρειαζεται αλλαγή χρήσης ; Ή μόνο με τη ΒΚΧ ; Και αν χρειάζεται ως τι θα βγει η νέα άδεια χρήσης ;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μια υπαγωγή την οποία μεταφέρω από τον Ν4014 στον Ν4178,

η περίπτωση είναι η εξής,

υπήρχε ισόγεια μεζονέτα εκτός σχεδίου, με υπόγειο που δεν μέτραγε στην δόμηση με βοηθητική χρήση,

στο υπόγειο εχει γίνει αλλαγή χρήσης από β.χ. σε κ.χ. με τις διατάξεις του Ν3843 και έτσι δεν είχανε μετρηθεί οι εξωτερικοί τοίχοι καθώς και ο χώρος της σκάλας.

τώρα στον Ν4178 επειδή υπάρχει και μια επέκταση  στο ισόγειο. με συμφέρει να συμψηφίσω τα 2 πρόστιμα, όμως τα τμ που πρέπει να τακτοποιηθούν παραμένουν τα ίδια?δηλαδή τους εξωτερικούς τοίχους θα πρέπει να τους υπολογίσω ?και την σκάλα?όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα ξαναδηλώσεις το χώρο (κάνοντας συμψηφισμό προστίμου) θα βάλεις όλη την επιφάνεια του υπογείου (με τοίχους και την εσωτερική σκάλα΄αν υπάρχει) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.