Jump to content

Recommended Posts

δηλαδή ρε παιδιά το 1,4 που εφαρμόζεται; 

Μήπως πρέπει να προσαυξάνουμε τον αναλυτικό με αυτό το συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

stam69paros

 

το υπόγειο θα υπολογιστεί με ΥΔ με μειωμένο συντελεστή 50% (άρθρο 18/6) βάζοντας ολόκληρη την επιφάνειά του.

 

Αν κατάλαβα σωστά στο γήπεδο μπορούσες να δομήσεις μέχρι 40 τ.μ κατοικία? (τι γήπεδο ήταν αυτό?).

Αν υποθέσουμε ότι σε  εκτός σχεδίου γήπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση μπορούσες να δομήσεις 100 τ.μ κατοικία.

Εκδόθηκε άδεια για 190 τ.μ εμπορική αποθήκη , η οποία δεν υλοποιήθηκε. Αντί αυτής έγινε κατοικία.

 

Αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το άρθρο 19/5 με συντ. 1.40 για τα (190-100)=90 τ.μ

Η απόδειξη παλαιότητας για την αλλαγή χρήσης (από κύρια σε κύρια) , αν δεν μπορεί να βρεθεί, θεωρείς ότι έγινε μετά το 2004 και έτσι δε σου δίνει μειωτικό συντελεστή. 

Εννοείται πως σε κάποια α/φια θα φαίνεται όλη η οικοδομή πριν την 28-7-2011.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Λοιπόν, έχω Αποθήκη σε κτίριο με Ο.Α., εντός σχεδίου, όπου στα σχέδια φαίνεται Ημιυπόγεια και 50 τ.μ.. Στην πραγματικότητα έχει γίνει Ισόγειο Κατάστημα, 65 τ.μ. άλλα μέσα στο Νόμιμο περίγραμμα του κτιρίου (έχει «φάει» τετραγωνικά από τους γύρω χώρους).

 

Πώς πρέπει να δηλωθεί?

1)      ΥΔΚΧ και για τα 65 τμ. + πολεοδομική παράβαση για το ξεμπάζωμα?

2)      ΥΔΚΧ για τα επιπλέον 15 τμ. + πολεοδομική παράβαση για ξεμπάζωμα και 18.5.β για τα υπόλοιπα 50?

3)      ΥΔΒΧ λόγω ημιυπογείου στην άδεια για τα 65 τμ.+ πολεοδομική παράβαση για ξεμπάζωμα?

4)      Κάποια άλλη λύση?

 

Και μία διευκρίνηση ακόμα...

 

Για Υπέρβαση Δόμησης τι συντελεστή έχω:

α) Χωρίς Υπέρβαση?

β) 15/50 (επιπλέον τμ/συνολικά αδείας)?

γ) 65/50 (συνολικά νέα χρήση/συνολικά αδείας)?

δ) κάτι άλλο?

 

 

Ευχαριστώ…

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω υπέρβαση ύψους, από 3μ σε 3,30μ.,

Απλά θεωρώ οτι ότανέχω υπέρβαση δόμησης (και κάλυψης) σε υπόγειο, να ελεγχθεί το 40% για κατ4 ή κατ5, αλλά αν έχω απλά αλλαγή χρήσης, γιατί να πάμε κατ5?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια γενική απορία όσον αφορά την αλλαγη χρήσης. Συγκεκριμένα έχουμε ισόγεια αποθήκη με ο.α. Ως παρακολούθημα της κατοικίας που και αυτη ειναι με ο.α. Η αποθηκη μέτρησε στα μετρικα στοιχεια στο διάγραμμα καλυψης , πληρώθηκε ΙΚΑ, πληρώθηκε Μηχανικος κ.ο.κ. Η αποθήκη αυτή απο το 1995 ας πούμε λειτουργεί ως κατοικία.

Σύμφωνα με το άρθρο 19 πάρ. 5 (......Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α ́ του παρόντος)

 

Και ρωτώ ποιος ειναι ο σωστός τρόπος υπολογισμου εφοσον δεν ειναι ξεκαθαρο απο τν νομο ΥΔΚΧ χωρίς το 1,4 ή ΥΔΒΧ χωρίς το 1,4

Θεωρω πως είμαστε καλυμμένοι να το υπολογίσουμε ως ΥΔΒΧ διότι αλλιώς το πρόστιμο με το αν ήταν τελείως αυθαίρετο , κατι τέτοιο ίσχυε και στον 4014. Ποια η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κλειδί στην υπόθεση είναι τι θα θεωρήσουμε για την προγενέστερη χρήση της αποθήκης. 

Αν θεωρήσουμε ότι ήταν κύρια χρήση, δηλαδή μια αποθήκη που θα μπορούσε κάλλιστα να λειτουργήσει ως μια εμπορική αποθήκη αφού για την αποθήκη εκδόθηκε άδεια, τότε έχουμε αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χρήση, χωρίς να αυξάνεται ο Σ.Δ και ο Σ.Κ αφού η αποθήκη είχε προσμετρήσει στο Σ.Δ κατά την έκδοση της Ο.Α

Δυνάμει της παρ. β του άρθρ18 ο υπολογισμός προστίμου μπορεί να γίνει με αναλυτικό για τις εργασίες που απαιτήθηκαν για την κατασκευή της κατοικίας έναντι της αποθήκης. 

 

Αν τη θεωρήσουμε βοηθητική χρήση, τότε ΥΔΚΧ (χωρίς μειωτικό συντελεστή προς το παρόν με θετικό ενδεχόμενο να αλλάξει προσεχώς) χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης. Όπως θα ήταν ένα υπόγειο που έγινε κατοικία (με τη διαφορά ότι το υπόγειο θα έπαιρνε μειωτικό συντελεστή)

Link to comment
Share on other sites

Για προγενέστερη χρήση αποθήκης που αναφέρεις...

 

Αν θεωρήσουμε ότι η άδεια μου είναι του 68 (όπου απλά αναφέρεται ένας αριθμός τετραγωνικών δομημένα και όχι συγκεκριμένα τι μετράει ή όχι στη δόμηση) και στα σχέδια η αποθήκη φαίνεται ημιυπόγεια, η λογική λέει ότι η αποθήκη αυτή είναι Βοηθητικός Χώρος??? Λογικά ναι...

 

Είναι εύκολο κάποιος με την εμπειρία σας να με βοηθήσει πιο συγκεκριμένα στο #94?? 

Link to comment
Share on other sites

s66 μα πέρα από την αλλαγή χρήσης έχεις είπαμε και υπέρβαση δόμησης (από βοηθητική χρήση που δε μέτρησε στο σ.δ. ,σε κύρια χρήση που μετράει στο σ.δ.). Άρα πας κατηγορία 5 !!

Link to comment
Share on other sites

s66 όσον αφορα την υπέρβαση ύψους δεν ειμαι σίγουρος ότι τα λαμβάνεις τα 30 εκ. σαν υπέρβαση ύψους από τη στιγμή που είναι σε εσωτερικό χώρο.Η υπέρβαση των 30 εκ. επηρεάζει το συνολικό ύψος του κτισματος??

Link to comment
Share on other sites

Ναι goliath, τα 30 αυτά εκατοστά σηκώνουν και τους υπόλοιπους ορόφους επάνω. Οπότε το τελικό ύψος της οικοδομής είναι +30 εκατοστά από αυτό της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.