Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μετατροπή από κατάστημα σε κατοικία, χωρίς αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή των τεχνικών – μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους. Με τις τροποποιήσεις του ΝΟΚ που έφερε ο Ν.4258 η αλλαγή χρήσης δεν θεωρείται αυθαίρετη και δεν απαιτεί τακτοποίηση. Σωστά?

Edited by redshift
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια ερώτηση.

Έχω αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια (κατοικία >>> κατάστημα) σε ισόγειο εντός σχεδίου (Δήμος Αθηναίων) σε κτίριο όμως (πολύ) προ '55, για το οποίο ο ιδιοκτήτης έχει πάρει βεβαίωση μη ύπαρξης αδείας. Εϊναι εντός περιγράμματος, και σκεφτόμουν ότι θα πήγαινα με αναλυτικό και 500ρικο, όμως αφού δεν έχει γίνει ποτέ διάγραμμα κάλυψης (ή εν πάσει περιπτώσει δεν υπάρχει πουθενά) πώς θα κινηθώ; Πρέπει να φτιάξω καινούριο φάκελο με σημερινούς όρους δόμησης (σύμφωνα με τους οποίους δεν έχουμε πρόβλημα, οι ΣΔ εκεί είναι μεγάλοι) και βάσει αυτού να πω ότι δεν έχουμε υπέρβαση ΣΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, 

σε ισογειο κτηριο εχω μια κατοικια 70μ2 και ακομα μια 20μ2

Στο συμβολαιο φαινονται ως κατοικιες αλλα στην εφορια δηλωνονται ως κατοκια 70μκαι αποθηκη 20μ2

Κι εδω εχω το μπερδεμα,

πρεπει να κανω αλλαγη χρησης της κατοικιας 20μ2 σε αποθηκη κι αν ναι πως, με αναλυτικο?

ή

επειδη ειναι προ του 1955 θεωρω οτι οι χρησεις ηταν αυτες που ειναι εξ αρχης οποτε δινω βεβαιωση μηχανικου και τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μετατροπή από κατάστημα σε κατοικία, χωρίς αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή των τεχνικών – μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους. Με τις τροποποιήσεις του ΝΟΚ που έφερε ο Ν.4258 η αλλαγή χρήσης δεν θεωρείται αυθαίρετη και δεν απαιτεί τακτοποίηση. Σωστά?

Δεν νομίζω... Εσύ συγκρίνεις με την ο.α., η οποία γράφει κατάστημα, ενώ εσύ έχεις κατοικία. Δεν υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω... Εσύ συγκρίνεις με την ο.α., η οποία γράφει κατάστημα, ενώ εσύ έχεις κατοικία. Δεν υπάρχει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

 

Αλλαγή χρήσης, ναι, η  οποία όμως πλέον δεν απαιτεί άδεια δόμησης, οπότε δεν θεωρείται και αυθαίρετη. Συγκεκριμένα λέει:

 

 

Ν.4258, Αρθρο.20 "Τροποποιήσεις του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) (Ν.Ο.Κ.)",   

"Άρθρο 5

Χρήση κτιρίων"

 

2. Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί Άδεια Δό−

μησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν

τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από

τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και δεν επέρχο−

νται αλλαγές της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου.

Σε αυτήν την περίπτωση απαιτείται ενημέρωση της

Ταυτότητας Κτιρίου και δεν απαιτείται έκδοση Άδειας

Δόμησης.

 

Οι αλλαγές που δεν επιτρέπεται να επέλθουν με την αλλαγή χρήσης αναφέρονται στην παράγραφο 1:

 

1. Μεταβολή της χρήσης του κτιρίου ή μέρους του

επιτρέπεται υπό την επιφύλαξη των οριζομένων στις

επόμενες παραγράφους, μόνον αν η νέα χρήση προ−

βλέπεται από τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις. Εάν

από τη μεταβολή επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέ−

στερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα

φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή των

τεχνικών – μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις

διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους

χώρους απαιτείται έκδοση Άδειας Δόμησης και ενημέ−

ρωση της Ταυτότητας Κτιρίου. Σε κάθε άλλη περίπτωση

η κατασκευή θεωρείται αυθαίρετη.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα (φαρμακείο), στο ισόγειο πολυκατοικίας, έχει δημιουργθεί πατάρι (εντός περιγράμματος), για να κοιμάται ο ιδιοκτήτης στις διανυκτερεύσεις. Βάζουμε "αλλαγή χρήσης";

Όχι, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης, ναι, η  οποία όμως πλέον δεν απαιτεί άδεια δόμησης, οπότε δεν θεωρείται και αυθαίρετη. Συγκεκριμένα λέει:

 

το κτίριο είναι "ειδικό κτίριο" με την αρχική του χρήση;

αν ναι, και αν έχουν γίνει εργασίες για την αλλαγή χρήσης (έστω και εσωτερικές) τότε έχει εφαρμογή το οικ.55174/13 και απαιτείται άδεια.

αν όχι, και αν οι εργασίες καλύπτονται από ΕΕΜΚ ή 48ωρη, τότε δεν απαιτείται άδεια.

 

Προσοχή, αυθαίρετες θεωρούνται και κατασκευές που δεν απαιτούν άδεια δόμησης,

αλλά απαιτούν οποιαδήποτε άλλη ενέργεια (ΕΕΜΚ, 48ωρη).

Εξ όσων έχω καταλάβει, το μόνο που επιτρέπεται χωρίς τίποτα είναι τα χωρίσματα χωρίς αλλαγή δικτύων. 

Η αλλαγή χρήσης, ακόμα και χωρίς εργασίες, απαιτεί τουλάχιστον ενημέρωση φακέλου / ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι ειδικό κτίριο και, ναι, έχουν γίνει μόνο χωρίσματα, το 2007. Σε ενημέρωση ταυτότητας κτιρίου και τέλος, θα πάω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.
Παρακαλώ διαβάστε τους
Κανόνες Συμμετοχής του forum.
Ευχαριστώ,
yian.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα (φαρμακείο), στο ισόγειο πολυκατοικίας, έχει δημιουργθεί πατάρι (εντός περιγράμματος), για να κοιμάται ο ιδιοκτήτης στις διανυκτερεύσεις. Βάζουμε "αλλαγή χρήσης";

Όχι, έτσι;

ούτε και θα δείξεις κρεβάτια και ύπνους κλπ νυχτερινές ενασχολήσεις. Αποθήκη και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.