Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Φυσικα και δεν εννοω οτι δεν ειναι σοφιτα και ειναι υπερβαση δομησης ΥΔ.

Μιλουσα για τις βεραντες...αν θα πανε με αναλυτικο.

Και η εξωτ σκαλα αν θα παει με αναλυτικο.

Οπως επισης αν ειναι η σοφιτα, αλλαγη χρησης, απο στεγη ΒΧ σε κατοικια ΚΧ ( αλλοι λενε οχι αλλοι ναι)

 

Οσο για το ξεμπαζωμα και την περασια στο δρομο δεν την καταλαβα.

όπως το βλέπω το κτίριό σου, υποθέτω ότι το σημερινό ισόγειο πρέπει να είναι υπόγειο κατά την άδεια.

Και ως τέτοιο, θα μου φανεί περίεργο να προβλέπεται στη σημερινή στάθμη.

 

οι βεράντες πάνε με αναλυτικό, γενικά. Αν όμως αποτελούν και τη μοναδική πρόσβαση στο σπίτι κάτω από τη στέγη; Το αυτό και για τη σκάλα.

Αν έκανες άδεια θα μέτραγαν στον συντελεστή. Τυπικά, για τον 4178 είναι λοιπές κατασκευές. Εσύ αποφασίζεις.

 

όσοι σου λένε ότι αυτή η "σοφίτα" μπορεί να πάει με αλλαγή χρήσης (?) είναι άσχετοι και μην τους ξαναρωτάς ούτε τι ώρα είναι.

όσοι σου λένε ότι η αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ δεν είναι υπέρβαση και πάει με αναλυτικό, ομοίως.

όσοι σου λένε ότι ο ΚΕΝΟΣ χώρος κάτω από στέγη είναι ΒΧ, ομοίως.

 

Η αλλαγή χρήσης με αναλυτικό είναι ΜΟΝΟ από ΚΧ σε ΚΧ και από ΒΧ σε ΒΧ.

Η λέξη "χρήση" στη φράση "αλλαγή χρήσης", χρησιμοποιείται με την έννοια του 166/Δ/87 και όχι με την έννοια του κτιριοδομικού. 

 

Αυτά νομίζω εγώ

(παρακαλώ να με διορθώσει όποιος συνάδελφος ξέρει κάτι διαφορετικό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω την περίπτωση αλλαγής χρήσης απο κύρια σε κύρια χωρις Υ.Δ. Υπάρχει ΟΑ του 1980 που αναφέρει διόροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα 100 τ.μ και όροφο κατοικία 100 τ.μ. εκτός σχεδίου στο όνομα της μητέρας. Το 2003 έγινε γονική παροχή με συμβολαιογραφική πράξη από την μητέρα στα 2 της παιδιά όπου υπάρχει και σχέδιο διαχωρισμού σε 2 καταστήματα 50 τ.μ., ένα στο κάθε παιδί (ο φάκελος της πολεοδομίας δεν ειναι ενημερωμένος με το σχέδιο αυτό). Από το 1980 που εκδόθηκε η ΟΑ μέχρι και το 2006 που έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικία σε ολόκληρο το ισόγειο χώρις Υ.Δ. δεν είχε λειτουργήσει ποτε σαν κατάστημα και ούτε είχε γίνει η διαμερισματοποίηση που αναφέρεται στα συμβόλαια του 2003. Το ερωτήματά μου είναι αν η λοιπή παράβαση παίρνει συντελεστή 0.3 λόγο μονογονεικής οικογένειας του ενός και πάνω σε ποιά κάτοψη θα πατήσω για να φτιάξω τον αναλυτικό. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, παρακαλώ τα φώτα σας.

Αντιμετωπίζω περίπτωση αλλαγής χρήσης μηχανολογικού ορόφου (ειδικό κτήριο) σε χώρο γραφείων.

Υπόλοιπο συντελεστή δεν υπάρχει, άρα ο όροφος αυτός δεν θα μπορούσε να κατασκευαστεί αν δεν γινόταν χρήση του γνωστού "κόλπου" να δηλωθεί ως μηχανολογικός.

Πως τον ρυθμίζω ? Ως υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. ή ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Κ.Χ. ?

Link to comment
Share on other sites

Το ιατρείο δεν μπορεί να στεγάζεται και σε κατοικία???

 

Εάν μπορεί, τότε δεν έχεις καμία αυθαιρεσία.

Εάν δεν μπορεί, τότε έχεις αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ, συνεπώς πας με 500€. Εδώ, εάν το βάλεις ως υπηρεσίες, τότε ναι, το σύστημα θα σου ζητήσει ΤΕ για ΗΜ.

Link to comment
Share on other sites

....

.....γνωστού "κόλπου" να δηλωθεί ως μηχανολογικός.

Πως τον ρυθμίζω ? Ως υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. ή ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Κ.Χ. ?

 

Μιάς και έχω κάνει χρήση συχνά του γνωστού κόλπου.... Εγω σε υπαγωγή στον 4178 θα το έβαζα και υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης....

 

Δώσε και μια ιδιαίτερη προσοχή στο εσωτερικό καθαρό ύψος.

Στο γνωστό κόλπο επειδή υπήρχε χαμηλό όριο καθαρού ύψους για να θεωρηθεί ως μηχανολογικός οι γνωρίζοντας καλά τα τρυκ έδειχνα άβατη ψευδοροφή… η οποία δεν κατασκευάζοντας ποτέ…

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και έχω κάνει χρήση συχνά του γνωστού κόλπου.... Εγω σε υπαγωγή στον 4178 θα το έβαζα και υπέρβαση δόμησης και αλλαγή χρήσης....

 

Δώσε και μια ιδιαίτερη προσοχή στο εσωτερικό καθαρό ύψος.

Στο γνωστό κόλπο επειδή υπήρχε χαμηλό όριο καθαρού ύψους για να θεωρηθεί ως μηχανολογικός οι γνωρίζοντας καλά τα τρυκ έδειχνα άβατη ψευδοροφή… η οποία δεν κατασκευάζοντας ποτέ…

Ευχαριστώ.

Ενδιαφέρον αυτό που λες.... Όμως, βάζοντας και αλλαγή χρήσης, θα έβγαινε πρόστιμο μεγαλύτερο (*1,60). Θα ήταν δηλαδή σαν να θεωρούσαμε σοβαρότερη παράβαση την αλλαγή χρήσης ενός χώρου που υπάρχει στην άδεια έστω και με "κόλπο", από έναν εξολοκλήρου παράνομο χώρο όπως π.χ. την κατασκευή ενός επιπλέον ορόφου.

Θα το έβαζες ως υπέρβαση Κύριου Χώρου ή Βοηθητικού ?

Αυτό με το ύψος θα το ξανακοιτάξω, αν και με πρώτη ματιά δεν μου φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα (σίγουρα δεν προβλεπόταν μη βατή ψευδοροφή).

Edited by mapost
Link to comment
Share on other sites

.....αν και με πρώτη ματιά δεν μου φάνηκε να υπάρχει πρόβλημα (σίγουρα δεν προβλεπόταν μη βατή ψευδοροφή).

 

αν στην αυτοψία με πρώτη ματιά δεν σου φάνηκε πρόβλημα (άρα να υποθέσω κάπου στο 2.80 ή 3.00 μ καθαρό υψος μέσα).... Τότε υπαρχει πρόβλημα....

 

στις τομές θα δείς για την αχνή γραμμή της ψευδοροφής και στη σχηματική τομή του Δ.Κ. .... (οπότε τσέκαρε και το τελικό ύψος αν έγινε κακό "παιχνίδι¨)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ύψος κανονικού ορόφου, έμοιαζε με 2,20, όσο προβλεπόταν, αλλά δεν το μέτρησα. Και δεν είχε ψευδοροφή. Απλώς, είχε γραφεία, αντί για μηχανολογικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειος χώρος καταστήματος, που στην άδεια του 2000 αναφέρεται ώς βοηθητικός και μέχρι σήμερα λειτουργούσε και αυτός ως κατάστημα (είχε άδεια λειτουργίας), θέλει να το μισθώσει κάποιος και να λειτουργήσει ώς Κύριος χώρος του νέου καταστήματος

.

Ερωτήσεις.

1. Δηλώνουμε αλλαγή χρήσης, ή ΥΔ μόνο?

2. Τα τετραγωνικά μέτρα υπολογίζονται με την περιμετρική τοιχοποία ή χωρίς?

3. Τα μέτρα δηλώνονται ως Κ.Χ. ή Κ.Χ. με μειωτικό (καθόσον είναι τελείως κάτω από το έδαφος)?

4. Κάποια μέτρα που επεκτάθηκε το υπόγειο πέραν του περιγράμματος του κτιρίου πως δηλώνονται?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.