Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν υποτεθεί ότι στο γήπεδο επιτρέπονται να δομηθούν 200 τ.μ  κατοικία, τότε θα λάβεις τα 200 τ.μ  με αναλυτικό ως αλλαγή χρήσης από Κ.Χ σε Κ.Χ. Τα 20 τ.μ με συντελεστή αλλαγής χρήσης 1.4. 

Τα υπόλοιπα 280 τ.μ θεωρώ ότι δεν έχουν κάποια παράβαση.

Δες και το παράδειγμα της εγκ. 4 σελ. 10 στο κάτω μέρος. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Θεωρώ μετά την υπαγωγή και στον Ν. 4178 μπορώ να δώσω και εγώ Βεβαίωση χώρου Κύριας Χρήσης (ή όχι?)

η δήλωση 4178 καλύπτει μόνο το μισό της ΒΚΧ, ως προς τη "νόμιμη" υπόσταση του χώρου "πολεοδομικά".

ΔΕΝ καλύπτει σώνει και καλά το υπόλοιπο μισό που αφορά τις προδιαγραφές ΚΧ (τουλάχιστον ΓΟΚ κατ' εμέ) και τον κανονισμό πυροπροστασίας (προ ή μετά 88 κατά περίπτωση) 

 

 

apier  σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τώρα όμως μου άνοιξες άλλη απορία. Οταν λές ότι ο 4178 καλύπτει μόνο το μισό της ΒΚΧ, βασίζεσαι πάνω στον ΝΟΚ άρθρο 11 παράγρ. 6ια?

Στην περίπτωση λοιπόν αυτή, έχω υπόγειο, ας πούμε 100 μ2 σύνολο, αφού μπορεί να δοθεί βεβαίωση ΚΧ μόνο το 50%, θα δηλώσω στον 4178 μόνο τα 50μ2 ΥΔ, ή το σύνολο των 100μ2 και στη ΒΚΧ θα αναφέρω μόνο τα 50μ2?

 

Διευκρίνηση το κατάστημα που πρόκειτε να στεγαστεί σε αυτόν τον χώρο είναι αλυσίδα SUPERMARKET.

Link to comment
Share on other sites

apier  σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τώρα όμως μου άνοιξες άλλη απορία. Οταν λές ότι ο 4178 καλύπτει μόνο το μισό της ΒΚΧ, βασίζεσαι πάνω στον ΝΟΚ άρθρο 11 παράγρ. 6ια?

Στην περίπτωση λοιπόν αυτή, έχω υπόγειο, ας πούμε 100 μ2 σύνολο, αφού μπορεί να δοθεί βεβαίωση ΚΧ μόνο το 50%, θα δηλώσω στον 4178 μόνο τα 50μ2 ΥΔ, ή το σύνολο των 100μ2 και στη ΒΚΧ θα αναφέρω μόνο τα 50μ2?

 

Διευκρίνηση το κατάστημα που πρόκειτε να στεγαστεί σε αυτόν τον χώρο είναι αλυσίδα SUPERMARKET.

τώρα μου το χάλασες περισσότερο.

η δήλωση 4178 καλύπτει την πολεοδομική παράβαση της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ. ΔΕΝ εφαρμόζεται η διάταξη ΝΟΚ που αναφέρεις.

ΟΛΗ η επιφάνεια αυτής της αλλαγής χρήσης πάει με μειωτικό ΛΟΓΩ ΣΤΑΘΜΗΣ (είτε κατά την άδεια είτε από τις πραγματικές συνθήκες επαναλαμβάνω! )

 

Το μισό της ΒΚΧ που δεν καλύπτεται δεν είναι θέμα επιφάνειας. Είναι θέμα κειμένου και ουσίας.

Το πρώτο μισό είναι: "υφίσταται νομίμως δυνάμει ..." αυτό ας πούμε ότι καλύπτεται με τη ρύθμιση, αφού δηλώθηκε η παράβαση.

Το δεύτερο μισό είναι: "πληροί τις προδιαγραφές χώρου ΚΧ και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ... (παντοπωλείο - σουπερ μάρκετ)"

και: "πληροί τις προδιαγραφές του κανονισμού πυρασφαλείας ... "

τα δύο τελευταία δεν καλύπτονται ούτε από τη δήλωση 4178, ούτε από καμία προηγούμενη βεβαίωση, ούτε από καμία πολεοδομία, ούτε από τον Θεό.

καλύπτεται μόνο από εσένα και τον έλεγχο που θα κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

κοινοτικη αδεια αποθηκης 50 τμ δεν εγινε ποτέ

 

αντ' αυτού έγινε σπίτι 100τμ..

 

έχω υπέρβαση δόμησης 50τμ. Τα 50 τμ αλλαγής χρήσης πως τα χρεώνω; 2ο φύλλο καταγραφής;

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρέπονταν η κατοικία και είχε επιτρεπόμενα 100 τ.μ., 

τότε έχεις 50 τ.μ. ΥΔΚΧ και 50 τ.μ. με αναλυτικό.

αν όχι, τότε έχεις πρόβλημα.

τώρα επιτρέπεται η κατοικία στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

ναι..και επιτρέπεται και επιτρεπόταν

 

την αλλαγή χρήσης πως την χρεώνω;

50 τ.μ. αλ. χρ. με αναλυτικό (ΚΧ σε ΚΧ), και 50 τ.μ. ΥΔΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Βχ σε κχ μαλλον. Και στον αναλυτικό περιγράφω τις εργασίες που έγιναν για την αλλαγή του χώρου;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βχ σε κχ μαλλον. Και στον αναλυτικό περιγράφω τις εργασίες που έγιναν για την αλλαγή του χώρου; Sent from my iPad using Tapatalk

αν ήταν ΒΧ σε ΚΧ δεν θα ήταν με αναλυτικό αλλά με ΥΔ. Είναι ΚΧ σε ΚΧ και γι' αυτό πάει με αναλυτικό των εργασιών που έγιναν για την αλλαγή χρήσης.

(οι αυθύπαρκτες αποθήκες, αγροτικές, εμπορικές, επαγγελματικές κλπ, ΔΕΝ είναι ΒΧ. Είναι ΚΧ. Και γι' αυτό παίρνουν ανεξάρτητη - αυτόνομη άδεια.

Αλλιώς θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ΚΧ στην οποία η αποθήκη θα ήταν ΒΧ)

Και ξαναλέω ότι όλα αυτά ισχύουν αν τα επιτρεπόμενα για κατοικία στην περιοχή είναι τουλάχιστον 100 τ.μ. για το γήπεδο ενδιαφέροντος,

και αν αυτή η επιτρεπόμενη κατοικία δεν συνδυάζεται υποχρεωτικά με οινοποιείο, άλλη αγροτική εκμετάλλευση ή δεν ξέρω τι άλλο,

όπως συμβαίνει σε κάποιες "αγροτικές" περιοχές κατά ΖΟΕ, ΓΠΣ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εάν σας καλούσαν να τακτοποίησετε υπερβάσεις δόμησης σε οροφοδιαμέρισμα με εγκεκριμένη χρήση κατοικίας στο οποίο όμως στεγάζεται π.χ. γραφείο μηχανικού, θα χρεώνατε παράβαση αλλαγή χρήσης επ΄ευκαιρίας της ρύθμισης  ή όχι ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.