Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

σε αλλαγή χρήσεως από πιλοτή σε (εμπορικό) κατάστημα με το Ν. 4178/2013 δε θα προκύψουν θέσεις σταθμεύσεως ; Σίγουρα θα συμβαίνει και με άλλες αλλαγές χρήσεως αυτό. Πώς αντιμετωπίζεται το γεγονός ότι πλέον απαιτούνται ΧΣΑ για τη νέα χρήση. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

σε αλλαγή χρήσεως από πιλωτή σε (εμπορικό) κατάστημα με το Ν. 4178/2013 δε θα προκύψουν θέσεις σταθμεύσεως ; Σίγουρα θα συμβαίνει και με άλλες αλλαγές χρήσεως αυτό. Πώς αντιμετωπίζεται το γεγονός ότι πλέον απαιτούνται ΧΣΑ για τη νέα χρήση. 

δυστυχώς δεν το εξετάζει κανείς το θέμα.

ΜΟΝΟ αν κάποια στιγμή πας πολεοδομία για οποιαδήποτε άδεια, τότε θα προκύψει.

(να δεις τι γίνεται με ταβέρνες κλπ ευαγή ιδρύματα! κανείς δεν ασχολείται)

 

(μόνο για το τυπικό, και για να μην μπερδεύονται όσοι διαβάζουν πρώτη φορά, 

η αλλαγή χρήσης που έχεις είναι από κατοικία (υποθέτω) του ορόφου σε κατάστημα.

το κλείσιμο  της πυλωτής είναι υπέρβαση. Απλά στο σύστημα θα πάει ένα φκ και οι δύο παραβάσεις μαζί)

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

@apier Σ' ευχαριστώ Συνάδελφε ! Ο Συνάδελφος που πραγματοποίησε την αλλαγή χρήσεως μου είπε ότι έκανε αλλαγή χρήσεως από πιλοτή σε (εμπορικό) κατάστημα. Δε γνωρίζω εάν πέρα από την αλλαγή περιλήφθηκαν και άλλες αυθαιρεσίες στην εν λόγω ρύθμιση. Εφόσον ανακύπτουν και άλλες, υποθέτω ότι θα περιλήφθηκαν. Από την αλλαγή προκύπτουν κάποιες θέσεις σταθμεύσεως (είναι 180 m2 προ του 1979). Εάν ωστόσο τελικώς επιθυμείται να χρησιμοποιηθεί ως ΚΥΕ θα πρέπει να κάνει νέα αλλαγή χρήσεως (μέσω πολεοδομίας, όπου και θα ανακύψει το θέμα με τις προκύπτουσες θέσεις σταθμεύσεως κατά την αλλαγή χρήσεως με το Ν. 4178) ή μπορεί να τροποποιήσει την αλλαγή χρήσεως του Ν. 4178 με τελική χρήση ΚΥΕ και βέβαια αυτό είναι δυνατό να "μαγειρευθεί" δηλαδή ότι η εγκατεστημένη αυθαίρετη χρήση δεν ήταν (εμπορικό) κατάστημα αλλά κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

αν η χρήση ΚΥΕ επιτρέπονταν όταν έγινε ή επιτρέπεται τώρα, και αν υπάρχει κάποια απόδειξη για τη χρήση αυτή, 

δεν βλέπω κανένα λόγο να τεθεί το θέμα εμπορικού καταστήματος.

Τότε πράγματι θα υπάρχουν πολλά προβλήματα, γιατί πράγματι θα χρειάζεται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης και τις σχετικές εργασίες

(μην ακούς τις "μαγκιές" με την περίεργη παράγραφο του άρθρου 4 και την τελευταία ε/α) 

και η δήλωση θα είναι προβληματική, αφού θα λέει εμπορικό κατάστημα και η κάτοψη θα είναι ΚΥΕ (ή θα έχει λανθασμένη κάτοψη)

Αν η χρήση δεν ήταν ΚΥΕ, δεν βλέπω πως μπορεί να μαγειρευτεί. Απαιτείται κάποιο αποδεικτικό και σχετικές κατόψεις.

Μπορείς να ξέρεις πως θα γίνει το μαγαζί στο μέλλον; (εκτός αν έχει ήδη βρεθεί ο ενοικιαστής και ξέρει τι θέλει)

 

(επαναλαμβάνω ότι το 1,4 εφαρμόζεται ΜΟΝΟ αν προκύπτει έμμεση υπέρβαση από διαφορά στους όρους δόμησης νόμιμης και αυθαίρετης χρήσης.

αν όχι, στο φκ της υπέρβασης ΔΕΝ βάζουμε αλλαγή χρήσης και 1,4 και πάει με αναλυτικό.

 

και θέλω να ρωτήσω κάτι όλους τους συναδέλφους: έστω ότι εξαντλήθηκε ο συντελεστής με τη νόμιμη χρήση.

και η νέα αυθαίρετη χρήση είναι όλη καθ' υπέρβαση. Αυτή η υπέρβαση παίρνει 1,4;

ξέρω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά δεν θυμάμαι τι είπαμε. Τώρα αν με ρωτήσεις, δεν είμαι πολύ σίγουρος.

Μάλλον δεν θα το έβαζα, κατά το πνεύμα του Νόμου, αφού η υπέρβαση δεν σχετίζεται με την αλλαγή χρήσης,

με την προϋπόθεση ότι οι δύο χρήσεις έχουν τους ίδιους όρους.

βέβαια τότε προκύπτει ένα άλλο ερώτημα:

αν υποθέσουμε ότι υπάρχει διαφορά όρων και προκύπτει έμμεση υπέρβαση, αλλά έχουμε και επιπλέον υπέρβαση.

τότε η έμμεση υπέρβαση θα πάρει 1,4 και η καθαρή υπέρβαση όχι; Παράλογο;

ομολογώ ότι δεν είμαι πολύ σίγουρος. Όμως έτσι μου φαίνεται διαβάζοντας το Νόμο και τα σχετικά) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειες αποθήκες με ύψος 3,0 μ. σε πολυώροφη οικοδομή με γοκ 55. Θεωρούνται ως χώροι κύριας χρήσης?  Από παλιά χρησιμοποιούνται ως καταστήματα. Για την τακτοποίηση με το Ν.4178 θα θεωρήσω υπέρβαση δόμησης? Πώς θα συγκρίνω αφού στο γοκ 55 έχουμε μόνο κάλυψη (εμβαδομετρικό-ογκομετρικό σχέδιο κάλυψης και όσο ύψος επέτρεπε η περιοχή έχτιζες) και όχι συντελεστή δόμησης? 


Πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί?


α) αφού δεν επαυξάνει τον όγκο και το εμβαδόν του κτιρίου και εφόσον θεωρείται ότι μέτρησε στη δόμηση, πρέπει να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης και  επομένως να δηλωθεί ως αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση με λοιπή πολεοδομική παράβαση? ή αυτό δεν αφορά την περίπτωσή μου αλλά μόνο τις περιπτώσεις της παρ. 5 αρθρ.19? που και πάλι στην εγκ3, σελ 12 το 57) ''Για την επιφάνεια που έχει γίνει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια και δεν αντίκειται ως προς το μέγεθος στις ισχύουσες διατάξεις, εφαρμόζεται η παρ.5 του άρθρου 18'' δηλ. λοιπή παράβαση!!! πού να μιλήσουμε για εμβαδομετρικό σχέδιο κάλυψης


β)με υπέρβαση δόμησης από Β.Χ σε Κ.Χ και συντελεστή παλαιότητας? και τι ποσοστά υπέρβασης θα πάρω? αυτά με την αναλογία των χιλιοστών ή με το άρθρο 18 της εγκ.4, 1η παράγραφος σελ.9?


Link to comment
Share on other sites

νομίζω λοιπή παράβαση και τέλος. Αφού δεν προκύπτει υπέρβαση ΣΔ που δεν υπήρχε. Άρα, "ΚΧ" σε ΚΧ.

Δεν φαντάζομαι να έχεις κανένα πρόβλημα με τους όρους δόμησης ανά κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη χρησης αποθηκης σε δωμα σε ατομικο λεβητοστασιο.στην οικοδομη υπαρχει οικοδομικη αδεια.Η αποθηκη παρακολουθημα οροφοδιαμερισματος.φτιαχνω το φυλλο καταγραφης.τσεκαρω ΝΑΙ στην αλλαγη χρησης,ΟΧΙ στο κουμπι υπερβασης δομησης(δηλαδη χωρις υπερβαση δομησης),κατηγορια παραβασης 4,λοιπη πολεοδομικη παραβαση τσεκαρω στο κουτακι τον αριθμο 1,αφου εχει προυπολογισμο κατω των 15.000 ευρω,Μ2 δεν τσεκαρω καθολου(0 Β.Χ και 0 Κ.Χ)

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης δεν τσεκάρεις. Έχεις αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε Β.Χ και την υπολογίζεις με αναλυτικό. Το αναμενόμενο είναι προυπολογισμός μικρότερος των 15.000 ευρώ και 1 λοιπή παράβαση. Στην Τ.Ε περιγράφεις το λόγο του υπολογισμού με αναλυτικό. 

Y.Γ δεν θα βάλεις επιφάνεια στο κουτάκι της υπέρβασης δόμησης. Μόνο μια λοιπή παράβαση θα καταγράψεις. 

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη χρησης αποθηκης σε δωμα σε ατομικο λεβητοστασιο.στην οικοδομη υπαρχει οικοδομικη αδεια.Η αποθηκη παρακολουθημα οροφοδιαμερισματος.φτιαχνω το φυλλο καταγραφης.τσεκαρω ΝΑΙ στην αλλαγη χρησης,ΟΧΙ στο κουμπι υπερβασης δομησης(δηλαδη χωρις υπερβαση δομησης),κατηγορια παραβασης 4,λοιπη πολεοδομικη παραβαση τσεκαρω στο κουτακι τον αριθμο 1,αφου εχει προυπολογισμο κατω των 15.000 ευρω,Μ2 δεν τσεκαρω καθολου(0 Β.Χ και 0 Κ.Χ)

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

δεν νομίζω ότι γίνεται να τσεκάρεις αλλαγή χρήσης χωρίς τ.μ.

(άσε που δεν έχει και κανένα νόημα)

αλλά αποθήκη σε δώμα χωρίς συντελεστή και όχι κοινόχρηστη, μου κάνει λίγο εντύπωση.

είσαι απολύτως βέβαιος;

Link to comment
Share on other sites

και ομως το συστημα δεχεται αλλαγη χρησης,χωρις να εχω βαλει τμ στο πεδιο των βοηθητικων χωρων

η αδεια ειναι με ΓΟΚ 73,και η αποθηκη τοτε μετρουσε στα τετραγωνικα

απλως εγινε αυθαιρετη αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε λεβητοστασιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.