Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

και ομως το συστημα δεχεται αλλαγη χρησης,χωρις να εχω βαλει τμ στο πεδιο των βοηθητικων χωρων

η αδεια ειναι με ΓΟΚ 73,και η αποθηκη τοτε μετρουσε στα τετραγωνικα

απλως εγινε αυθαιρετη αλλαγη χρησης απο αποθηκη σε λεβητοστασιο

αν το δέχεται θα το καταλάβεις όταν κάνεις υποβολή. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομίζω λοιπή παράβαση και τέλος. Αφού δεν προκύπτει υπέρβαση ΣΔ που δεν υπήρχε. Άρα, "ΚΧ" σε ΚΧ.

Δεν φαντάζομαι να έχεις κανένα πρόβλημα με τους όρους δόμησης ανά κατηγορία;

Ευχαριστώ για την απάντηση κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. 

''Δεν φαντάζομαι να έχεις κανένα πρόβλημα με τους όρους δόμησης ανά κατηγορία;'' Τι εννοείς?

 

-------

Σε χώρο που χαρακτηρίζεται ως κυε στην εγκεκριμένη κάτοψη, γνωρίζει κανείς αν απαιτείται αλλαγή χρήσης με σκοπό να λειτουργήσει ως εστιατόριο?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις εγκεκριμένη (από την πολεοδομία) κάτοψη που να γράφει ΚΥΕ, σε παρακαλώ ανέβασέ τη, γιατί θα είναι η πρώτη που βλέπω εδώ και καιρό.

Αν είναι έτσι, μάλλον δεν χρειάζεσαι τίποτα για να λειτουργήσει ως εστιατόριο, εκτός αν έχουν αλλάξει οι κατόψεις,

ως προς τα δίκτυα ή / και την παθητική

Link to comment
Share on other sites

Σε βιοτεχνικό κτίριο το οποίο έχει γίνει στη πραγματικότητα γραφεία στον υπόγειο χώρο υπάρχει αποθήκη φωτοτυπικών μηχανημάτων. Η Ο.Α. αναφέρει το κτίριο ως συναρμολόγηση ηλεκτρονικών υπολογιστών .

Μετά απο αυτοψία της πολεοδομίας βρήκαν πατάρι στο υπόγειο το οποίο και τακτοποιήθηκε ως ΥΔΒΧ.

Όμως τώρα η πολεοδομία ζητά να βάλουμε και αλλαγή χρήσης, υπάρχει αλλαγή χρήσης επειδή από αποθήκη ηλεκτρονικών υπολογιστών έγινε αποθήκη φωτοτυπικών μηχανημάτων ; !  Και αν ναι υπολογίζεται ως μια παράβαση με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω φυσικά. εγκεκριμένη εννοώ αυτήν της τακτοποίησης

δηλαδή κάποιος άλλος έκανε την ένταξη κι εσύ πας για την άδεια λειτουργίας;

Αν είναι έτσι, και αν έχει πληρωθεί το 30% και αν οι κατόψεις του συναδέλφου συμφωνούν με τις πραγματικές ως προς την παθητική και τα δίκτυα, 

τότε ναι μπορείς να προχωρήσεις για την άδεια λειτουργίας χωρίς άδεια δόμησης.

 

cve20126, on 09 Oct 2014 - 20:45, said:snapback.png

Σε βιοτεχνικό κτίριο το οποίο έχει γίνει στη πραγματικότητα γραφεία στον υπόγειο χώρο υπάρχει αποθήκη φωτοτυπικών μηχανημάτων. Η Ο.Α. αναφέρει το κτίριο ως συναρμολόγηση ηλεκτρονικών υπολογιστών .

Μετά απο αυτοψία της πολεοδομίας βρήκαν πατάρι στο υπόγειο το οποίο και τακτοποιήθηκε ως ΥΔΒΧ.

Όμως τώρα η πολεοδομία ζητά να βάλουμε και αλλαγή χρήσης, υπάρχει αλλαγή χρήσης επειδή από αποθήκη ηλεκτρονικών υπολογιστών έγινε αποθήκη φωτοτυπικών μηχανημάτων ; !  Και αν ναι υπολογίζεται ως μια παράβαση με αναλυτικό;

κάτι μου μυρίζει λίγο περίεργα. Κατά την πολεοδομία η χρήση "αποθήκη η/υ" είναι διαφορετική από την αποθήκη φωτοτυπικών;

Σε ποια κατάταξη χρήσεων αναφέρεται αυτή η διάκριση;

Στο 166/Δ'/87 (που δεν υπήρχαν ούτε υπολογιστές ούτε φωτοτυπικά) ή στον 4269;

Σε κανένα από τα δύο. Επαγγελματική αποθήκη το ένα, επαγγελματική αποθήκη και το άλλο.

Όμως, αν η Ο.Α. είναι για βιοτεχνικό με τίτλο "συναρμολόγηση η/υ", τότε πράγματι θα υπήρχε αλλαγή χρήσης αν το πεις αποθήκη.

Γιατί να μην το πεις βιοτεχνικό για "συναρμολόγηση φωτοτυπικών" και να τελειώνεις;

Το πρόβλημα είναι βιοτεχνικό > αποθήκη και όχι αποθήκη η/υ > αποθήκη φωτοτυπικών.

Αν βέβαια οι όροι για την επαγγελματική αποθήκη είναι ίδιοι με του βιοτεχνικού (και άρα δεν προκύπτει έμμεση υπέρβαση)

τότε βάλε και ένα 500άρικο ΚΧ σε ΚΧ να ησυχάσει η πολεοδομία

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι βιοτεχνικό 2όροφο με υπόγειο , με χρήση " Συναρμολόγηση συστημάτων πληροφορικής" . Οι 2 όροφοι έχουν γίνει γραφεία. Το υπόγειο είναι αγορασμένο από τον πελάτη μου και το χρησιμοποιεί σαν αποθήκη φωτοτυπικών μηχανημάτων αντί για αποθήκη Η/Υ. 

 

Που είναι η αλλαγή χρήσης και δε τη βλέπω εγώ ρε παιδιά; Αν είναι να βάλω το 500αρικο που λες απο ΒΧ σε ΒΧ θα το βάλω καθώς είναι στο υπόγειο και είναι όντως αποθήκη. Αλλά τι αλλαγή χρήσης έχω;;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει ΒΧ επαγγελματική αποθήκη. Γενικά, δεν ξέρω κάποιον χώρο εργασίας ΒΧ.

Με τα δεδομένα που συμπληρώνεις, νομίζω ότι έχουμε και υπέρβαση δόμησης,

καθώς το υπόγειο φαίνεται να ανεξαρτητοποιήθηκε από το ισόγειο, και κατά συνέπεια έπαψε να είναι παρακολούθημα / ΒΧ.

Υποθέτω ότι τα γραφεία που λες δεν έχουν σχέση με την αποθήκη, από τη στιγμή που ο δικός σου την αγόρασε ανεξάρτητα από τα άλλα.

Η αλλαγή χρήσης είναι από βιοτεχνικό σε επαγγελματική / εμπορική αποθήκη. Χρήσεις σαφώς διακριτές κατά το 166/Δ'.

Σου ξαναλέω ότι το θέμα δεν είναι "αποθήκη η/υ" σε "αποθήκη φ/τ". Είναι "βιοτεχνικό" σε "αποθήκη".

Σε τελική ανάλυση, αν ο δικός σου δεν θέλει κάποια άδεια λειτουργίας ή έδρα ή κάτι παρόμοιο, και το χρησιμοποιεί ως απλή αποθήκη,

μπορείτε να το αφήσετε όπως είναι. Ποιος θα ρωτήσει;

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο κτίριο με άδεια του 82 υπήρχαν ισόγεια καταστήματα και όροφος αποθήκης (ενιαία ανεξάρτητη αποθήκη).

Το 2004 εκδίδεται άδεια για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα προκειμένου να λειτουργήσει στον όροφο

εστιατόριο. Το εστιατόριο κλείνει και τώρα πρόκειται να επαναλειτουργήσει.

Στην κάτοψη της αλλαγής χρήσης του 2004 φαίνεται ένα κομμάτι σαν κατάστημα (όχι ΚΥΕ) και ένα κομμάτι σαν αποθήκη (εκεί που υπάρχουν

οι κουζίνες, τα αποδυτήρια και μέρος από τα WC). Όλος ο όροφος έχει προσμετρήσει στο συντελεστή δόμησης.

Υπάρχει επίσης μια αυθαίρετη προσθήκη τμήματος.

 

1. Η αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος -> με αναλυτικό

2. Η αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος -> με αναλυτικό (σε άθροιση με τον ποιο πάνω αναλυτικό)

3. Η αυθαίρετη προσθήκη τμήματος -> ΥΔΚΧ κλπ (κατά τα γνωστά)

 

Το βασικό μου θέμα είναι το 2. Η αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε ΚΥΕ πρέπει λογικά να πάει με αναλυτικό (όπως υπάρχει σε πολλά προηγούμενα σχόλια).

Το μπέρδεμα είναι πως δεν διευκρινίζεται ξεκάθαρα στο νόμο τι γίνεται στις περιπτώσεις όπού έχουμε ΒΧ σε ΚΧ με τον ΒΧ όμως να έχει προσμετρήσει στο συντ. δόμησης.

Υπάρχει η έννοια του ΒΧ σαν χώρος με βοηθητική χρήση (όπως είναι η αποθήκη) και η έννοια του εκτός συντ. δόμησης (π.χ. υπόγεια ΒΧ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.