Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Τελικά η διαφορετική διαμερισμάτωση όπως διάβασα μέσα στο νόμο (Άρθρο 23 παρ.9) δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου. Οπότε πάτησα πάνω σε αυτό και έπεισα την πολεοδομία να αναφερθεί μόνο στα σχόλια, αφού επέμεναν, αλλά να μη δηλωθεί ώς παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο άρθρο 23 παρ 9 αναφέρει ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου.  Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου (παρ. 10 άρθρ. 23) είναι κάτι τελείως διαφορετικό και πρέπει να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου ώστε να ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον, η διαφορετική διαμερισμάτωση έχει πολλές υποκατηγορίες.

Για ειδικά κτίρια και όταν επηρεάζεται η παθητική και τα Η/Μ, τότε είναι αυθαιρεσία,

αφού για τις εργασίες αυτές απαιτείται κανονική άδεια δόμησης.

Τις παπαριές των ε/α (κλπ ΧΩΡΙΣ ΦΕΚ έγγραφα) που λένε το αντίθετο

δεν μπορούμε να τις εξισώσουμε με το Νόμο και τα λοιπά ΦΕΚ που λένε ότι απαιτείται.

Άρα είναι και αυθαιρεσία η τέλεσή τους χωρίς άδεια

Link to comment
Share on other sites

Το 1980 εκδόθηκε Ο.Α με τίτλο: "Μετατροπή Α' ορόφου" και αφορούσε στην διαφοροποίηση των εσωτ. χώρων του Α' ορόφου που είχε γίνει τότε με αφορμή την αλλαγή χρήσης του από χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος (κλινική) σε κατοικία. Η άδεια δεν αναφέρει πουθενά για "αλλαγή χρήσης", μήπως επειδή ήταν πριν τον ΓΟΚ του 1985 και δεν υπήρχε τότε η έννοια της αλλαγής χρήσης? Δεν έχει γίνει καμία μεταβολή στην δόμηση και τώρα ένα διαμέρισμα του Α' ορόφου πάει για μεταβίβαση, θα χρειαστεί να γίνει κάποια τακτοποίηση ?   

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα! Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στη περίπτωση μου, η οποία μου φαίνεται τόσο απλή που φοβάμαι μη κάνω λάθος.

Στάβλος 50 τ.μ., προ του 1955. Αλλάζει ιδιοκτήτη με αγορά το 2005 και μετατρέπεται αυθαίρετα σε κατοικία. Για να ρυθμίσω την αλλάγή χρήσης το θεωρώ Κατηγορία 4, στο κουτάκι αλλαγή χρήσης βάζω ναι, χωρίς υπέρβαση δόμησης και συμπληρώνω τα τετραγωνικά του κτίσματος στο κουτάκι του Κ.Χ.; Με παλαιότητα το 2004-2011 αφού δεν έχω αποδεικτικό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα! Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στη περίπτωση μου, η οποία μου φαίνεται τόσο απλή που φοβάμαι μη κάνω λάθος.

Στάβλος 50 τ.μ., προ του 1955. Αλλάζει ιδιοκτήτη με αγορά το 2005 και μετατρέπεται αυθαίρετα σε κατοικία. Για να ρυθμίσω την αλλάγή χρήσης το θεωρώ Κατηγορία 4, στο κουτάκι αλλαγή χρήσης βάζω ναι, χωρίς υπέρβαση δόμησης και συμπληρώνω τα τετραγωνικά του κτίσματος στο κουτάκι του Κ.Χ.; Με παλαιότητα το 2004-2011 αφού δεν έχω αποδεικτικό;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

1. επιτρέπεται τώρα ή επιτρέπονταν το 2005 η κατοικία στην περιοχή;

2. οι όροι δόμησης σταύλου και κατοικίας είναι ίδιοι; (αν και στην περίπτωσή σου, για 50 τ.μ., μάλλον δεν έχεις πρόβλημα)

3. αν τα δύο παραπάνω είναι ΟΚ, ούτε αλλαγή χρήσης, ούτε υπέρβαση ούτε τίποτα.

1 φ/κ για λοιπές και αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης (η σταυλική εγκατάσταση είναι ΚΧ)

οπότε δεν έχει και μεγάλη σημασία η παλαιότητα, την οποία πάντος συμφωνώ ότι πρέπει να την βάλεις 2011.

Η κατηγορία όμως δεν νομίζω ότι είναι 4, αφού άλλαξε χρήση το σύνολο του ακινήτου.

Πιο πολύ για 5 το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

1. επιτρέπεται τώρα ή επιτρέπονταν το 2005 η κατοικία στην περιοχή;

2. οι όροι δόμησης σταύλου και κατοικίας είναι ίδιοι; (αν και στην περίπτωσή σου, για 50 τ.μ., μάλλον δεν έχεις πρόβλημα)

3. αν τα δύο παραπάνω είναι ΟΚ, ούτε αλλαγή χρήσης, ούτε υπέρβαση ούτε τίποτα.

1 φ/κ για λοιπές και αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης (η σταυλική εγκατάσταση είναι ΚΧ)

οπότε δεν έχει και μεγάλη σημασία η παλαιότητα, την οποία πάντος συμφωνώ ότι πρέπει να την βάλεις 2011.

Η κατηγορία όμως δεν νομίζω ότι είναι 4, αφού άλλαξε χρήση το σύνολο του ακινήτου.

Πιο πολύ για 5 το βλέπω

Η κατοικία επιτρεπόταν, ναι. Οι όροι δόμησης είναι οι ίδιοι. Για την κατηγορία δε κατάλαβα, γιατί είναι 5 όταν λες ότι και ο στάβλος είναι ΚΧ; Ο στάβλος από που προκύπτει ότι είναι κύριας χρήσης; Όταν λες 1 φ/κ για λοιπές παραβάσεις ποιες εννοείς και γιατί αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης; Σε κούρασα ε; Με συγχωρείς αλλά νόμιζα ότι ήταν πιο απλό το θέμα! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η κατοικία επιτρεπόταν, ναι. Οι όροι δόμησης είναι οι ίδιοι. Για την κατηγορία δε κατάλαβα, γιατί είναι 5 όταν λες ότι και ο στάβλος είναι ΚΧ; Ο στάβλος από που προκύπτει ότι είναι κύριας χρήσης; Όταν λες 1 φ/κ για λοιπές παραβάσεις ποιες εννοείς και γιατί αναλυτικός για την αλλαγή χρήσης; Σε κούρασα ε; Με συγχωρείς αλλά νόμιζα ότι ήταν πιο απλό το θέμα! Ευχαριστώ πολύ!

λέω 1 φ/κ για λοιπές γιατί η αλλαγή χρήσης ΚΧ > ΚΧ πάει με αναλυτικό όπως και οι άλλες λοιπές που σίγουρα έχεις

(διαμορφώσεις, περιτοίχιση, στέγαστρα κλπ)

ο σταύλος είναι ΚΧ γιατί δεν είναι παρακολούθημα άλλης ΚΧ και δεν είναι και μικρή αγροτική αποθήκη κατ' εξαίρεση

Είναι 5 γιατί η παράβαση υπερβαίνει το 40% (είναι 100% για την ακρίβεια)

Link to comment
Share on other sites

λέω 1 φ/κ για λοιπές γιατί η αλλαγή χρήσης ΚΧ > ΚΧ πάει με αναλυτικό όπως και οι άλλες λοιπές που σίγουρα έχεις

(διαμορφώσεις, περιτοίχιση, στέγαστρα κλπ)

ο σταύλος είναι ΚΧ γιατί δεν είναι παρακολούθημα άλλης ΚΧ και δεν είναι και μικρή αγροτική αποθήκη κατ' εξαίρεση

Είναι 5 γιατί η παράβαση υπερβαίνει το 40% (είναι 100% για την ακρίβεια)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.