Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

kostaras4 νομίζω ότι το ποσοστό του οικοπέδου δεν χρειάζεται να είναι ανάλογο των επιφανειών αν έχουν συμφωνήσει έτσι οι ιδιοκτήτες. Από συνήθεια το κάνουν έτσι. Το ποσοστό έχει να κάνει με κοινόχρηστα και άλλα τέτοια. Αν για οποιοδήποτε λόγο τα γράψανε στο συμβόλαιο δυσανάλλογα νομίζω ότι τυπικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επομένως θεωρείς ότι αυτό είναι το ποσοστό που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να βρώ τον συντελεστή?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το παρακολούθημα (υπόγειο) στην εν προκειμένω περίπτωση ανήκει στην αποκλειστική χρήση της οριζόντιας που έχει το 50% στο οικόπεδο. Το δικαίωμα του συνιδιοκτήτη (50% επί του εδάφους) είναι το ίδιο ανεξαρτήτως της επιφάνειας της ο.ι. ή/και του πλήθους περαιτέρω δικαιωμάτων (αποκλειστική χρήση υπογείου). Εφόσον η αυθαιρεσία έγινε σε χώρο αποκλειστικής χρήσης του Χ συνιδιοκτήτη, κατά τη γνώμη μου, οι λογισμοί θα γίνουν με το ποσοστό που του αντιστοιχεί ήτοι 50%.  

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε υπόγειο χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων 100μ2 εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου , ο οποίος έχει μετατραπεί σε αποθήκες. Αυτό υπολογίζεται σαν΄ΥΔ ΒΧ με την επιφάνεια και την τιμή ζώνης ή με την παρ. 5β του άρθρου 18 (αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε βοηθητικό) με αναλυτική και Παράρτημα Β?

 

Καλημέρα συνάδελφοι, στην ίδια ακριβώς περίπτωση δλδ απο ΒΧ σε ΒΧ στο υπόγειο, αν έχουμε και υπέρβαση ύψους περίπου 1μ. μπορεί να πάει με αναλυτικό η αλλαγή και ξεχωριστό φύλλο μόνο η υπέρβαση ύψους?

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω ενα ημιυπογειο που στην αδεια φαινοταν ως :
ενα μερος αυτου σαν γκαραζ (και ετσι παρεμεινε)

ενα αλλο μερος σαν αποθηκη + γκαραζ το οποιο αλλαηε χρηση και ειναι πλεον  ημιυπογεια κατοικια...

δεδομενου οτι ο ΣΔ αυξηθηκε και δεν υπαρχει προβλημα καλυψης δομησης υχους κτλ
πως θα το δηλωσω για να βγαλω το παραβλο+προστιμο:
α) για ρυθμιση;
β( εκδοση οικοδομικης αδειας;

ευχαριστω πολυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τετραώροφη πολυκατοικία, με pilotis,υπόγειο και δώμα (επιτρεπόμενη δόμηση 450 τ.μ.).

Κλειστή θέση στάθμευσης στην pilotis 30 τ.μ. (με χιλιοστά επί του οικοπέδου - 3 τοις χιλίοις).

Άλλαξε χρήση σε κατοικία (διαμέρισμα ισογείου πιά).

Το πρόστιμο προφανώς υπολογίζεται ως ΥΔΚΧ.

Ερώτημα:

Tι βάζουμε στο πεδίο "συντελεστής δόμησης" (π.χ. <50%, μεταξύ 50% και 100%, μεταξύ 100% και 200%, >200%);;;;;;

 

Μήπως "χωρίς υπέρβαση δόμησης" με "αλλαγή χρήσης" (1,4). Τότε το πρόστιμο βγαίνει όσο το 1/3 της προηγούμενης γκαρσονιέρας......

 

Δυστυχώς, ο νόμος είναι σαφής και δεν αφήνει απολύτως κανένα περιθώριο γι' αυτή την εναλλακτική επιλογή τρόπου υπολογισμού του προστίμου!!!

 

Και επεκτείνοντας το "θέμα - πρόβλημα" αυτό, με δεδομένο ότι σχεδόν σε όλα τα ακίνητα, στα οποία υπάρχει σύσταση, σχεδόν όλοι οι βοηθητικοί χώροι που έχουν χιλιοστά (είναι δηλαδή αυτόνομες και ανεξάρτητες ιδιοκτησίες - τρομάρα τους) κι έχουν αλλάξει χρήση (π.χ. σε κατοικία), τότε τα πρόστιμα ρύθμισης με τον 4178 .....πάνε στο Θεό, απλώς διότι συνηθίζεται να παίρνουν μεν χιλιοστά αλλά πάρα πολύ μικρά (1τοις χιλίοις, 2 τις χιλίοις κ.λπ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, διάφορες ερωτήσουλες (κάποιες ίσως είναι λίγο χαζές) , όποιος έχει όρεξη απαντά

 

1) Σε πολυκατοικία, κοινόχρηστος χώρος έφαγε (μάλλον εκ' κατασκευής) από όριζ. ιδιοκτησία - κατοικία κάποια τ.μ. (απίστευτο ε?).

Αυτό τώρα τι είναι διαμερισμάτωση του διαμερίσματος ή αλλαγή χρήσης χωρις υ.δ. με αναλυτικό?

 

2) Επίσης, για τη διαμερισμάτωση χρειάζεται δήλωση παλαιότητας στην υ.δ. και απόδειξη παλαιότητας?

 

3) Αν είναι αλλαγή χρήσης χωρις υ.δ. αλλά βάλω παλαιότητα 1/1/04 (αφού δεν αποδεικνύεται), ενώ στην υ.δ. ο ιδιοκτήτης δηλώνει 1969 μπορώ να βάλω κατ. 1 ή 2? Ή πρέπει να πάω στη 4 ή 5? Ή τελικά βάζω παλαιότητα προ '75, κατ 1 ή 2 και γίνεται αυτόματα από το σύστημα  η αναπροσαρμογή των προστίμων αφού δεν θα βάλω αποδεικτικό παλαιότητας?

 

4) Επίσης αν είναι αλλαγή χρήσης, τα κοινόχρηστα του ορόφου (κλιμακοστάσιο και λιφτ) που 'τρώνε' από το διαμέρισμα θεωρούνται Β.Χ ή Κ.Χ.?

 

5) Ο νόμος θεωρεί αλλαγές χρήσης μόνο όσες παίρνουν τον συντ. 1.4? Σε αλλαγές χρήσης χώρων που πάνε μόνο με υ.δ. ή αναλυτικό δεν ισχύει το 1/1/2004 αλλά πρέπει να το αποδείξεις ντε και καλά ακόμα και αν δηλώνεται το 2010 η μετατροπή του χώρου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος.

Σε Ενα υπόγειο καταστήματος έγινε αλλαγή χρήσης με τον 4014 πληρώθηκε και το αντίστοιχο πρόστιμο και πλέον η χρήση του είναι κύρια. Θέλω να ρωτήσω είναι δυνατόν να ξαναγίνει αλλαγή χρήσης και να μετατραπεί ξανά σε βοηθητικό προκειμένου να αποφευχθεί η πληρωμή φόρου μεταβίβασης και ένα δεχόμενος να ειναι μειωμένο και το χαράτσι ? Προσωπικά πιστεύω πως με 500€ μπορεί να γίνει !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποδεδειγμένα μετά τις 28/7/2011 !!!

Δεν γίνεται.

 

Στην πολεοδομία για Ο.Α

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστός...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.