Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το 1980 εκδόθηκε Ο.Α με τίτλο: "Μετατροπή Α' ορόφου" και αφορούσε στην διαφοροποίηση των εσωτ. χώρων του Α' ορόφου που είχε γίνει τότε με αφορμή την αλλαγή χρήσης του από χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος (κλινική) σε κατοικία. Η άδεια δεν αναφέρει πουθενά για "αλλαγή χρήσης", μήπως επειδή ήταν πριν τον ΓΟΚ του 1985 και δεν υπήρχε τότε η έννοια της αλλαγής χρήσης? Δεν έχει γίνει καμία μεταβολή στην δόμηση και τώρα ένα διαμέρισμα του Α' ορόφου πάει για μεταβίβαση, θα χρειαστεί να γίνει κάποια τακτοποίηση ?   

Αν έχει κανείς άποψη επί του ανωτέρω θέματος είναι καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν στις κατόψεις λέει "Υ/Δ", καθιστικό, κουζίνα κλπ κλπ χώρους κατοικίας, σε συνδυασμό με αυτό που λες για προ 85,

νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί νομίμως υφιστάμενο (δεδομένου ότι δεν έχει διαφορές φαντάζομαι)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, περιγράφονται οι χώροι κατοικίας. Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι, ότι είναι νομίμως υφιστάμενο (θα επιβεβαιώσω ότι όλα τα άλλα είναι ο.κ... Κάτι μεσοχωρίσματα έχουν αλλάξει αλλά αυτό από ό,τι λέμε δεν συνιστά παράβαση). 

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας  μέρα,

σε αλλαγή χρήσης υπογείου χώρου εντός νομίμου περιγραμματος του κτιρίου από βοηθητική χρήση κατοικίας σε κύρια χρήση κατοικίας μπορώ να αφαιρέσω την επιφάνεια των χώρων του υπογείου που παραμένουν βοηθητικοί; Ενδεικτικά τους χώρους υγιεινής, τους διαδρόμους και το κλιμακοστάσιο που σύμφωνα με τον ΝΟΚ είναι χώροι βοηθητικής χρήσης.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν οι χώροι αυτοί εξυπηρετούν χώρους κύριας χρήσης κανονικά δεν πρέπει να αφαιρεθούν (πχ ο διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα). Αν κάποια δωμάτια χρησιμοποιούνται όντως ως αποθήκες και δεν έχουν μέσα τζάκι, λουτρό, θέρμανση κτλ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να τα αφαιρέσω.

 

Μία ερώτηση κι από εμένα:

Μεζεδοπωλείο που θα ανοίξει σε χώρο με άδεια απλού καταστήματος μπορεί να αλλάξει χρήση σε ΚΥΕ μέσω 4178 με αναλυτικό προϋπολογισμό (αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια) ή θεωρείται αυθαίρετη εγκατάσταση χρήσης μετά τον Ιούνιο του 2011? Μπορώ κατά κάποιο τρόπο να θεωρήσω ότι λειτουργεί ήδη αυθαίρετα με παλαιότητα μετά το 2004 εφόσον δεν υπάρχει αποδεικτικό? Στην Πολεοδομία μου λένε να το προχωρήσω έτσι για να ξεμπερδεύω πιο εύκολα, την ευθύνη όμως δεν θα την πάρουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι χώροι αυτοί εξυπηρετούν χώρους κύριας χρήσης κανονικά δεν πρέπει να αφαιρεθούν (πχ ο διάδρομος που οδηγεί στην κουζίνα). Αν κάποια δωμάτια χρησιμοποιούνται όντως ως αποθήκες και δεν έχουν μέσα τζάκι, λουτρό, θέρμανση κτλ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να τα αφαιρέσω.

 

οι χώροι αυτοί που θα αφαιρεθούν (δωμάτια που παραμένουν αποθήκες) θα πρέπει να έχουν και άλλη είσοδο.

Αν η πρόσβαση είναι μόνο από τους κύριους χώρους, κατά τη γνώμη μου δεν αφαιρούνται. (όπως δεν αφαιρούνταν τα αποθηκάκια στα πιο παλιά διαμερίσματα)

 

Μία ερώτηση κι από εμένα:

Μεζεδοπωλείο που θα ανοίξει σε χώρο με άδεια απλού καταστήματος μπορεί να αλλάξει χρήση σε ΚΥΕ μέσω 4178 με αναλυτικό προϋπολογισμό (αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια) ή θεωρείται αυθαίρετη εγκατάσταση χρήσης μετά τον Ιούνιο του 2011? Μπορώ κατά κάποιο τρόπο να θεωρήσω ότι λειτουργεί ήδη αυθαίρετα με παλαιότητα μετά το 2004 εφόσον δεν υπάρχει αποδεικτικό? Στην Πολεοδομία μου λένε να το προχωρήσω έτσι για να ξεμπερδεύω πιο εύκολα, την ευθύνη όμως δεν θα την πάρουν αυτοί.

 

έχετε δίκιο και οι δύο.

αν πας για άδεια δόμησης όπως απαιτείται, θες 2.000 - 3.000 και ένα μήνα ελάχιστο.

αν πας με 4178 (με Υ.Δ. ιδιοκτήτη για την παλαιότητα) ξεμπερδεύεις σε μία εβδομάδα πολύ φθηνότερα.

προσοχή όμως: εσύ θα πρέπει να εμφανισθείς για πρώτη φορά με το μαγαζί τελειωμένο,

για να μπορείς να πεις ότι έτσι το βρήκες και που να ξέρεις πότε φτιάχτηκε.

Έτσι όμως, αυτός θα πληρώσει φόρο υπεραξίας για αέρα. 

είναι δίκοπο μαχαίρι

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χώρος ψητοπωλείου χαρακτηρισμένος ως αρτοποιείο στην οικοδομική άδεια 1979 πιστεύετε ότι απαιτείται αλλαγή χρήσης ως κατάστημα Υ.Ε.; ή υπερκαλύπτεται από την χρήση  αρτοποιείου:

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Χώρος ψητοπωλείου χαρακτηρισμένος ως αρτοποιείο στην οικοδομική άδεια 1979 πιστεύετε ότι απαιτείται αλλαγή χρήσης ως κατάστημα Υ.Ε.; ή υπερκαλύπτεται από την χρήση  αρτοποιείου:

ως προς τη χρήση καλύπτεται νομίζω, γιατί τότε όλα τα καταστήματα ήταν "καταστήματα" (χωρίς κατηγοριοποιήσεις)

το βρίσκω απίθανο όμως να καλύπτεται και ως προς την κάτοψη και τις μελέτες πυροπροστασίας και Η/Μ

Link to comment
Share on other sites

apier ευχαριστώ για την απάντηση στο #1296. Αν μπορείς δύο διευκρινήσεις:

1) Γιατί χρειάζομαι υπεύθυνη δήλωση για την παλαιότητα αφού αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν έχει κάποια αξία? Δεν μπορώ να το δηλώσω μετά το 2004 χωρίς αυτήν?

2) Σχετικά με το φόρο υπεραξίας έχεις καμία ιδέα σχετικά με το πότε πληρώνεται και που περίπου κυμαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

apier ευχαριστώ για την απάντηση στο #1296. Αν μπορείς δύο διευκρινήσεις:

1) Γιατί χρειάζομαι υπεύθυνη δήλωση για την παλαιότητα αφού αν δεν κάνω λάθος πλέον δεν έχει κάποια αξία? Δεν μπορώ να το δηλώσω μετά το 2004 χωρίς αυτήν?

2) Σχετικά με το φόρο υπεραξίας έχεις καμία ιδέα σχετικά με το πότε πληρώνεται και που περίπου κυμαίνεται?

η παλαιότητα χρειάζεται για να μπορεί η νέα χρήση (ψητοπωλείου) να εμπίπτει στις παλιές διατάξεις

και κατά συνέπεια να θεωρείται νομίμως υφιστάμενη.

Αλλιώς, όπως πολύ καλά λες, μπορεί να πάει 2004 - 2011, και να ρυθμιστεί με 4178 η αυθαίρετη αλλαγή,

δεδομένου ότι επιτρέπονταν όταν έγινε ή επιτρέπεται τώρα (και το 2011 φαντάζομαι) η νέα χρήση.

(και βέβαια θα πρέπει να ρυθμιστούν και οι εργασίες / αλλαγές μελετών και σχεδίων)

 

Ο φόρος υπεραξίας δεν ξέρω καθόλου πόσο είναι, 

αλλά θα πληρωθεί μετά την προέγκριση και πριν την έναρξη στην ΔΟΥ (σχετίζεται με την αυτοψία). 

Για λοιπές λεπτομέρειες θα πρέπει να απευθυνθείς σε λογιστή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.