Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συναδελφοι διαβασα; αρκετα ποστς αλλα δεν κατεληξα καπου με σαφηνεια . η περιπτωση μου αφορα χωρο με χρηση καφενειου από το 1970 ο οποίος πριν 10 χρονια αλλαξε χρηση σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων. Ο ε.οπ.π.πε.π ζηταει βεβαίωση Κ.Χ. Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρεπόταν αυτη η αλλαγη χρήσης  η αν ειναι αυθαιρετη. Μπορει καποιος να βοηθησει? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Ο.Α. τι αναφέρει τον συγκεκριμένο χώρο ας ξεκινήσουμε απο εκεί.Και μετά δες τον ΝΟΚ για τις αλλαγές χρήσεις που χρείαζεται άδεια και που όχι (Δυσμενέστερα φορτία κτλ κτλ). 

 

Υ.Γ. Και όταν λές άλλαξε χρήση εννοείς χωρίς κάποια άδεια έτσι?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται η νέα χρήση στο σημείο; επιτρέπεται από τον κανονισμό πολυκατοικίας ή / και ή τη σύσταση; 

έγιναν εργασίες για την αλλαγή χρήσης; (προφανώς ναι)

δες το λίγο πιο λεπτομερώς (άδειες, μελέτες, ενδεχόμενη δήλωση 1337 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

180

Τι διαδικασίες απαιτούνται

προκειμένου να επανέλθει η αρχική βοηθητική χρήση

σε χώρους οι οποίοι έχουν τακτοποιηθεί (με ολοκληρωμένη υπαγωγή)

ως χώροι κυρίας χρήσης;

Η τακτοποίηση έχει γίνει από άλλον μηχανικό.

 

Φαντάζομαι η διαδικασία αλλαγής χρήσης από κύρια σε βοηθητική θα πρέπει να γίνει μέσω έκδοσης οικ. αδείας

και άρα θα πρέπει να εξασφαλίζεται η τήρηση του ΓΟΚ (αφορά υπόγειους χώρους, άρα καθαρό ύψος < 3,00 και υπερύψωση οροφής < 1,50 μ από διαμορφωμένο έδαφος)

Μάλλον θα χρειαστώ και πρόσβαση στα αρχεία που έχουν γίνει upload στο σύστημα του ΤΕΕ.

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου για έκδοση οικ. αδείας;

Υπάρχει άλλος τρόπος; (π.χ. να ανοίξει η δήλωση από τον μηχανικό που την έχει υποβάλει και να την αναιρέσει χωρίς τρέξιμο σε πολεοδομία; )

Πρόστιμα επιστρέφονται; (φαντάζομαι πως όχι)

Η πρόσβαση στα αρχεία που έχουν γίνει upload στο σύστημα πως γίνεται;

203
Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

 

180

Τι διαδικασίες απαιτούνται

προκειμένου να επανέλθει η αρχική βοηθητική χρήση

σε χώρους οι οποίοι έχουν τακτοποιηθεί (με ολοκληρωμένη υπαγωγή)

ως χώροι κυρίας χρήσης;

Η τακτοποίηση έχει γίνει από άλλον μηχανικό.

 

Φαντάζομαι η διαδικασία αλλαγής χρήσης από κύρια σε βοηθητική θα πρέπει να γίνει μέσω έκδοσης οικ. αδείας 

γιατί να γίνει αλλαγή;

και άρα θα πρέπει να εξασφαλίζεται η τήρηση του ΓΟΚ (αφορά υπόγειους χώρους, άρα καθαρό ύψος < 3,00 και υπερύψωση οροφής < 1,50 μ από διαμορφωμένο έδαφος)

Μάλλον θα χρειαστώ και πρόσβαση στα αρχεία που έχουν γίνει upload στο σύστημα του ΤΕΕ.

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου για έκδοση οικ. αδείας;

Υπάρχει άλλος τρόπος; (π.χ. να ανοίξει η δήλωση από τον μηχανικό που την έχει υποβάλει και να την αναιρέσει χωρίς τρέξιμο σε πολεοδομία; )

δεν θα είναι και πολύ ωραίο να αναιρεθεί η δήλωση. αφορούσε και άλλα πράγματα ή μόνο την αλ.χρ. ΒΧ>ΚΧ

Πρόστιμα επιστρέφονται; (φαντάζομαι πως όχι)

σίγουρα όχι

Η πρόσβαση στα αρχεία που έχουν γίνει upload στο σύστημα πως γίνεται;

νομίζω από τον μηχανικό που έκανε τη δήλωση. δεν έχει αντίγραφα ο ιδιοκτήτης; 

203

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ανοίγεις ξανά την δήλωση να κάνεις ότι είναι να κάνεις με αλλαγή μηχανικού πλέον(εσύ σαν νέος μηχανικός)?Κρίμα τα λεφτά είναι 

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή της δήλωσης 

πράγματι ο δηλωθέν χώρος είχε κύρια χρήση.

Αυτήν την στιγμή επιθυμία είναι ο υπόγειος χώρος αυτός να αποκτήσει βοηθητική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι διαβασα; αρκετα ποστς αλλα δεν κατεληξα καπου με σαφηνεια . η περιπτωση μου αφορα χωρο με χρηση καφενειου από το 1970 ο οποίος πριν 10 χρονια αλλαξε χρηση σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων. Ο ε.οπ.π.πε.π ζηταει βεβαίωση Κ.Χ. Δεν είμαι σίγουρος αν επιτρεπόταν αυτη η αλλαγη χρήσης  η αν ειναι αυθαιρετη. Μπορει καποιος να βοηθησει? Ευχαριστω.

 

Που ζητάει ο ΕΟΠΠΕΠ βεβαίωση Κύριας Χρήσης ? Μιλάμε για φροντιστήριο κάτω των 75 ατόμων ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους καλό μήνα και καλα κουράγια σε όλους!

Αν μπορείτε να με διαφωτισετε στο εξής : Ισόγεια αποθήκη με οικοδομική άδεια εχει μετατραπεί σε συνεργείο αυτοκινήτων 164,50 τετραγωνικά . Εχω αλλαγή χρήσης απο κυρία χρήση σε κυρία χρήση. Ο τρόπος υπολογισμού θα ειναι να βάλω τα 164,50 στην Υ.Δ κυρίας χρήσης χωρίς υπέρβαση δομησης αλλα με τικαρισμενη την αλλαγή χρήσης ; Αν ναι βγαίνει ενα πρόστιμο περίπου 22000 ευρώ που μου φαίνεται υπερβολικό (τιμή ζώνης 1050 ευρώ),μήπως δεν εχω κανει κατι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.