Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Σύμφωνα με το προηγούμενο post, στην περίπτωσή μου που έχω υπόγειο χαρακτηρισμένο στην Ο.Α. ως "Αποθήκη" και σήμερα έχει χρήση ως χώρου στάθμευσης με καμία άλλη παράβαση σύμφωνα με την Ο.Α., το αντιμετωπίζω με αναλυτικό για ό,τι εργασίες έχουν γίνει εντός και εκτός (πρόσβαση, ράμπα κλπ) ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Β.Χ. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καληερα συναδελφοι

ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια που ηταν χωρος σταθμευσης στην Ο.Α (συμβολαιογραφικα δεσμευμενος). μετατραπηκε σε κατοικια,στο τετραγωνιδιο <<ειδος χρησης>> βαζω αλλη κατοικια η υπηρεσιες?

Επικρατουσα χρηση ειναι <<αλλη κατοικια>> μιας κ οι οροφοι ειναι κατοικιες.Οποτε αν βαλω στο <<ειδοςχρησης>>=υπηρεσιες,δεν προχωραει η δηλωση

Και τελος θα βαλω μειωτικο?διοτι απο 2 μεριες ειναι ολοκληρο κατω απο την σταθμη των εφαπτομενων δρομων ,ενω  απο τις αλλες2 πλευρες,το φυσικο κ διαμορφωμενο εδαφος ,ειναι στο επιπεδο του δαπεδου (η Ο.Α.δεν αναφερει αν ειναι υπογειο)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

καληερα συναδελφοι

ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια που ηταν χωρος σταθμευσης στην Ο.Α (συμβολαιογραφικα δεσμευμενος). μετατραπηκε σε κατοικια,στο τετραγωνιδιο <<ειδος χρησης>> βαζω αλλη κατοικια η υπηρεσιες?

Επικρατουσα χρηση ειναι <<αλλη κατοικια>> μιας κ οι οροφοι ειναι κατοικιες.Οποτε αν βαλω στο <<ειδοςχρησης>>=υπηρεσιες,δεν προχωραει η δηλωση

Και τελος θα βαλω μειωτικο?διοτι απο 2 μεριες ειναι ολοκληρο κατω απο την σταθμη των εφαπτομενων δρομων ,ενω  απο τις αλλες2 πλευρες,το φυσικο κ διαμορφωμενο εδαφος ,ειναι στο επιπεδο του δαπεδου (η Ο.Α.δεν αναφερει αν ειναι υπογειο)

αν στην άδεια έχει εξαιρεθεί από συντελεστή, εικάζω ότι θεωρείται υπόγειο, άρα παίρνει μειωτικό.

(ο υπόλοιπος όροφος τι είναι; )

Αν έχεις λόγο να πιστεύεις το αντίθετο, δες αν πληρεί (σήμερα) τις προδιαγραφές υπογείου ΣΥΝΟΛΙΚΑ ή ΑΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ.

(ΟΧΙ με θεωρητικές γραμμές που δεν αντιστοιχούν σε πραγματικά / φυσικά / κατασκευασμένα χωρίσματα)

Όσα δωμάτια πληρούν προδιαγραφές παίρνουν μειωτικό.

 

Για το είδος χρήσης δεν βλέπω κανένα λόγο να βάλεις υπηρεσίες. 

Είναι μία κατοικία σε κτίριο κατοικιών. Πως υπεισέρχονται οι υπηρεσίες; 

Link to comment
Share on other sites

αν στην άδεια έχει εξαιρεθεί από συντελεστή, εικάζω ότι θεωρείται υπόγειο, άρα παίρνει μειωτικό.

(ο υπόλοιπος όροφος τι είναι; )

Αν έχεις λόγο να πιστεύεις το αντίθετο, δες αν πληρεί (σήμερα) τις προδιαγραφές υπογείου ΣΥΝΟΛΙΚΑ ή ΑΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ.

(ΟΧΙ με θεωρητικές γραμμές που δεν αντιστοιχούν σε πραγματικά / φυσικά / κατασκευασμένα χωρίσματα)

Όσα δωμάτια πληρούν προδιαγραφές παίρνουν μειωτικό.

 

Για το είδος χρήσης δεν βλέπω κανένα λόγο να βάλεις υπηρεσίες. 

Είναι μία κατοικία σε κτίριο κατοικιών. Πως υπεισέρχονται οι υπηρεσίες; 

apier ,καταρχας ευχαριστω για την απαντηση

1.εξαιρεθηκε-δεσμευτηκε συμβολαιογραφικα ,για να μη μπει στο ΣΔ

2.υπηρεσιες ειναι σημερα (γκαραζ)

Link to comment
Share on other sites

σόρυ αλλά δεν καταλαβαίνω.

στο αρχικό λες ότι ήταν στάθμευση στην άδεια και έγινε κατοικία.

και σήμερα ξανα-έγινε γκαράζ;

 

ο υπόλοιπος όροφος είναι επίσης αποθήκες ή / και γκαράζ; ή έχει και "χρεωμένους" χώρους (ΚΧ)

ο υπόλοιπος όροφος έχει επίσης εξαιρεθεί από συντελεστή; 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε απο την αρχη

στην  αδεια φαινοταν ενιαιο γκαραζ (υπηρεσιες) ,ολος ο οροφος ,αλλα αποτελουσε 2 χωριστες οριζοντιες ιδιοκτησιες. Τωρα εγινε μεσοτοιχος κ η μια Ο.Ι. εγινε κατοικια.

Ολοκληρος ο  χωρος ειχε εξαιρεθει απο τον σδ ,δεσμευοντας τον συμβολαιογραφικα για 2 γκαραζ (οχι σαν υπογειο,)...δεν εκανε τοτε καν το κοπο ο συναδελφος να ανεφερει αν ηταν υπογειο στα σχεδια μιας κ το εξαιρουσε σα χωρο σταθμευσης.

Επισης ολος ο οροφος ειναι κατω απο το εδαφος απο 2 πλευρες κ απο τις αλλες 2 ισογειος.

Αρα λεω υπηρεσιες γιατι προβλεποταν στη συγκεκριμενη ΟΙ σα γκαραζ.

Υπογεια ισως παραμενουν με τις σημερινες καποια δωματια οπως αναφερεις κ εσυ.(μπορει απο μονα τους καποια δωματια κατοικιας να αποτελουν υπογεια ?)Οι σταθμες της ΟΑ εφαρμοστηκαν.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω και εγω όταν λες γκαραζ εννοείς σταθμο αυτοκινήτων για εμπορική επιχείριση; αν ειναι γκαραζ σε κτηριο κατοικιων και οι θεσεις σταθμευσης προοριζονται για τις κατοικιες τοτε η χρηση ειναι κατοικια

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το προηγούμενο post, στην περίπτωσή μου που έχω υπόγειο χαρακτηρισμένο στην Ο.Α. ως "Αποθήκη" και σήμερα έχει χρήση ως χώρου στάθμευσης με καμία άλλη παράβαση σύμφωνα με την Ο.Α., το αντιμετωπίζω με αναλυτικό για ό,τι εργασίες έχουν γίνει εντός και εκτός (πρόσβαση, ράμπα κλπ) ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Β.Χ. Σωστά;

 

Κάποιος συνάδελφος μπορεί να μου επιβεβαιώσει την ορθότητα (ή μη) του παραπάνω συλλογισμού;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το προηγούμενο post, στην περίπτωσή μου που έχω υπόγειο χαρακτηρισμένο στην Ο.Α. ως "Αποθήκη" και σήμερα έχει χρήση ως χώρου στάθμευσης με καμία άλλη παράβαση σύμφωνα με την Ο.Α., το αντιμετωπίζω με αναλυτικό για ό,τι εργασίες έχουν γίνει εντός και εκτός (πρόσβαση, ράμπα κλπ) ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Β.Χ. Σωστά;

Κάποιος συνάδελφος μπορεί να μου επιβεβαιώσει την ορθότητα (ή μη) του παραπάνω συλλογισμού;

Σωστά και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.