Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

γιατί να μπει πρόστιμο

αφού και οι δυο χρήσεις είναι πρωτογενούς τομέα

δηλ και οι δύο χρήσεις είναι γεωργοκτηνοτροφικές! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Σε εκτός σχεδίου περιοχή σύμφωνα με την οικοδομική άδεια έχω βιομηχανικό κτίριο εμβαδού 600τ.μ και ισόγειο κτιριο αποθήκης 250τ.μ με υπόγειο 250τ.μ.

Στην πραγματικότητα το κτίριο αποθήκης έχει μετατραπεί σε κατοικία, όπως επίσης και το υπόγειο.

Απο αυτά που έχω καταλάβει, θα πάρω με αναλυτικό τα 200τ.μ.(ως επιτρεπόμενα εκτός σχεδίου) και τα υπολοιπα 50τ.μ.(ισόγειο) και 250τ.μ.(υπόγειο) ως υπέρβαση δόμησης

με συντελεστή αλλαγής χρήσης; ή στο υπόγειο δεν θα βάλω τον συντελεστή αλλαγής χρήσης;

επίσης κατι ακόμα που ίσως αφορά αλλό topic. H αποθήκη είχε παρέκκλιση από τα πλάγια όρια στα 6 μέτρα, κατι που δεν θα ίσχυε αν ηταν κατοικία.

Να υπολογίσω και συντελεστή παραβασης πλάγιας απόστασης;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίζουμε:

 

1) Στη κλασσική περίπτωση όπου σε οικόπεδο μεζονέτα που επιτρέπονται 200 τ.μ. δόμησης και χτίζει 100 τ.μ. στο ισόγειο, 100 στον όροφο και τα 100 τ.μ. στο υπόγειο αλλάζουν χρήση από αποθήκη σε κατοικία τι ισχύει?

 

Προσωπικά νομίζω ότι πάει όπως και στον 4014/11 με συντελεστή 0,50 και υπολογισμό προστίμου για επιφάνεια 100 τ.μ. Σωστά?

 

2) Σε όχι και τόσο κλασσική, όπου σε οικόπεδο μεζονέτα που επιτρέπονται 300 τ.μ. δόμησης και χτίζει 100 τ.μ. στο ισόγειο, 100 στον όροφο και τα 100 τ.μ. στο υπόγειο αλλάζουν χρήση από αποθήκη σε κατοικία τι ισχύει?

 

Μπορεί να τελειώσει με ένα παράβολο 500 ευρώ? Ας πούμε έκδοση οικοδομικής άδειας δεν είναι δυνατή καθώς υπάρχουν κι άλλες αυθαιρεσίες, π.χ. ξεμπάζωμα

 

τι εννοεις στο 2 ??

εαν δεν εχω τιποτα για να αποδειξω την παλαιοτητα ?/ α/φ ειναι αχρηστη..στο Ε9 δεν το εχει δηλωσει... μονο αν βρω τιμολογια κλπ ..αλλιως τι κανω  το βαζω 2004?

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα εχει κλείσει 5 τ.μ τμήμα κοινοχρηστου χώρου του κλιμ/σιου πολυκατοικίας.

Το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτκό βαση αρθρου 18 παρ.5β αφου δεν εχω υπέρβαση δόμησης παρα μόνο αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης δεν έχεις. Επέκταση του διαμερίσματος επί κοινοχρήστου χώρο, με χρήση κατοικίας. Υπολογίζεται ως Υ.Δ Κ.Χ (λόγω αυθαίρετης επέκτασης εκτός "εγκεκριμένου περιγράμματος διαμερισμάτος) μετά την απαραίτητη συναίνεση, εκτός και αν η υφιστάμενη κατάσταση έχει αποτυπωθεί στα σχέδια της σύστασης, όποτε δεν απαιτείται συναίνεση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται συναίνεση αφου στη σύσταση δεν έχει αποτυπωθεί η υφιστάμενη κατάσταση.

Μου φαίνεται περίεργο πάντως να πρέπει να βάλω τα τ.μ που κλείστηκαν ως ΥΔ Κ.X εφόσον στην άδεια έχουν μετρήσει στη δόμηση του όρόφου ως κοινοχρηστος

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η αποψη ότι είναι διαμερισματωση και αλλη ότι ειναι αναλυτικός , ως υπευθυνος/η μηχανικός διαλέγεις και παίρνεις την ευθύνη...η αληθεια ειναι οτι για ενα τόσο κοινο/συχνο προβλημα θα επρεπε να υπαρχει μια σαφη διατυπωση απο τους νομοθετες...η προσωπικη μου αποψη ειναι με ΥΔΚΧ για να μπορεις να δικαιολογησεις και την αυξηση των τετραγωνικων του διαμερισματος αφου στη συσταση δεν φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που η διαμερισμάτωση αφορά τις διαφορετικές επιφάνειες μεταξύ διαμερισμάτων, ενώ ο προσδιορισμός προστίμου με αναλυτικό, δεν αφορά σε καμία περίπτωση αυθαίρετες κατασκευές κλειστού χώρου με εξαίρεση όσες αναφέρονται στο άρθρο 18 (π.χ Η.Χ ).

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ!

εγώ ελεγα για αναλυτικό λόγω αρθρου 18 παρ 5β αν το έβαζα σαν αλλαγη χρήσης

"καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν πραγματοποιηθεί

χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση

δόμησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.