Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα να ρωτησω κατι εχω μια περιπτωση που ειχε ενταχθει στον ν.4178/13 με εκθεση αυτοψιας εκει εγραφε αποθηκη κ εγω το αφησα ετσι μετα απο καιρο ηρθε ο ιδιοκτητης κ ζηταει να το κανω αλλαγη χρησης που οντως εχει μετατρεψει αν ζητησω να ανοιξουν την δηλωση κ βαλω αλλαγη χρησης τι θα πληρωσει ο ιδιοκτητης?? οτι βγαλει ?? παραβολο θα ξαναπληρωσει?? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Έκανες μια δήλωση στον 4178. Η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή; Έχει δοθεί βεβαίωση;

Η αλλαγή χρήσης πότε έγινε;

Αν έγινε τώρα πως θα την περάσεις στον 4178;

Αν έγινε τότε γιατί περάστηκε λάθος χρήση στον 4178;

Link to comment
Share on other sites

Θα το ρωτήσω αλλιώς, αν έχω την δήλωση σε οριστική κ κάνω αίτηση για μεταφορά στην υπαγωγή για να  αλλάξω τετραγωνικά τι θα πληρώσω ?? ότι βγει ή πληρώνω και παράβολο ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
στη σπάνια περίπτωση που έχουμε αλλαγή χρήσης κύριας χρήσης σε βοηθητική (τμήμα καταστήματος ενσωματώνεται και αυξάνει το χώρο του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου) πως γίνεται ο υπολογισμός του προστίμου? Σύμφωνα με το νόμο δεν εμπίπτει στην χρήση του αναλυτικού (άρθρο 18). Θα γίνει ως καταγραφή των τετραγωνικών χωρίς υπέρβαση δόμησης?
έκανα μια μικρή αναζήτηση αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εξετάζεις διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία της οποίας το εμβαδό μειώθηκε υπέρ του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου δεν υπάρχει αυθαιρεσία για την ιδιοκτησία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση danaikaterina. Πρόκειται για κλιμακοστάσιο στην στάθμη του ισόγειου και Α' ορόφου σε πολυκατοικία στην οποία υπάρχει σύσταση ορίζόντιας ιδιοκτησίας. Οπότε δε χρειάζεται να υπολογιστούν ούτε οι εργασίες που έγιναν με αναλυτικό προυπολογισμό?

 

Υπάρχει κάτι τέτοιο γραμμένο στο νόμο?Θα με βοηθούσε πολύ να έβλεπα.

Για ανεξάρτητη ιδιοκτησία? π.χ. εάν ήταν μονοκατοικία?

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το "η μη υλοποίηση δεν αποτελεί αυθαιρεσία". Δηλαδή αν είχες ενα κτίριο με άδεια 10x5 και γινόταν 9,50x5 "υπερ του κοινόχρηστου ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου" δεν θα υπολόγιζες το μισό μέτρο που δεν έγινε ως αυθαιρεσία.

Κατ αντιστοιχία έχεις ενα διαμέρισμα που έγινε λιγο μικρότερο υπέρ του κοινόχρηστου χώρου του κλιμακοστασίου.Η ιδιοκτησία που εξετάζεις δεν έχει καμία υπέρβαση, αντιθέτως έγινε μικρότερη. Γι αυτό κατά τη γνώμη μου δεν μιλάμε για αυθαιρεσία.

Αν ήταν μονοκατοικία δηλαδή μια ιδιοκτησία, πάλι θεωρώ ότι δεν θα υπήρχε αυθαιρεσία διότι σε εκείνη την περίπτωση δεν θα μιλούσαμε για κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο αλλά για εσωτερική σκάλα οπότε οποιαδήποτε τροποποίηση των τοίχων μεταξύ των χώρων είναι εσωτερική διαρρύθμιση η οποία σύμφωνα με τον 4178 δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

 

Εννοείται ότι αν προχωρήσεις σε τακτοποίηση θα το αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση και στα σχέδιά σου θα το δείξεις σωστά. Αλλά αν η διαφορά σου είναι μόνον αυτό κατά τη γνώμη μου δε χρήζει τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.