Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σωστά,ίσως τότε για να είμαι καλυμμένος το εντάξω απλά στο κομμάτι των λοιπών παραβάσεων που ήδη έχω σε άλλο Φ.Κ. για τη μετακίνηση της τοιχοποίας κλπ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

 

υπάρχει κάτι νεότερο σε σχέση με τα τεράστια πρόστιμα αποθηκών με πολύ λίγα χιλιοστά που αλλάζουν χρήση απο ΒΧ σε ΚΧ?

Συγκεκριμένα έχω υπόγεια αποθήκη 30μ2 που τα 20 αλλάξανε χρήση σε ΚΧ. (τα άλλα ήταν wc κλπ)

Τα χιλιοστά της αποθήκης βάσει συμβολαίων είναι 12,8/1000, ενώ η επ. δόμηση είναι 700μ2.

 

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι η υπέρβαση δόμησης βγαίνει 20/ (0,01280x700)= 2,23 ή 223% που εκτινάσσει το πρόστιμο και βγάζει και κατηγορία 5.

 

Η αποθήκη συνδέεται μέσω σκάλας με ισόγεια οριζόντια ιδιοκτησία του ίδιου ιδιοκτήτη.

Λειτουργικά δηλαδή έχω μια ιδιοκτησία (ισόγειο & υπόγειο), ενώ συμβολαιογραφικά έχω δύο.

Θα μπορούσα να υπολογίσω τα χιλιοστά αθροιστικά εκμεταλλευόμενος το ισόγειο το οποίο δεν έχει αυθαιρεσία?

 

Κάποια γνώμη σχετικά με αυτό?Ευχαριστώ!

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας θα διαιρούσα τα 20 τμ δια της πραγματικής επιφάνειας της αποθήκης (30 τμ) για να εξαχθεί ο συντελεστής επιβάρυνσης, δυνάμει της ερμηνείας που προσπάθησε να δώσει η εγκύκλιος 4 για ανάλογες περιπτώσεις, αναγράφοντας την τεκμηρίωση στην τεχνική έκθεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

σε οριζόντια ιδιοκτησία στο υπόγειο, από αποθήκη που έγραφε η οικοδομική άδεια έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία (τα τ.μ.είναι 78).

Η αλλαγή χρήσης έγινε το 1979 όταν βγήκε και η οικοδομική άδεια.

Για την απόδειξη της αλλαγής χρήσης έχω το Ε9.

Οπότε βάζω κατηγορία 2, υπέρβαση δόμησης χώρων μειωτικού συντ. 78 τ.μ., είδος χρήσης άλλη κατοικία και μου βγάζει πρόστιμο περίπου 264ευρώ.

Κάνοντας υποβολή της δήλωσης με πάει στο παράβολο των 1000ευρώ!!

μπορώ να κάνω κάτι για να μειωθεί το παράβολο στα 500ευρώ?

είχα διαβάσει κάτι παλιότερα πως υπάρχει η δυνατότητα να βάλω πρώτα τα 50 τ.μ. να πληρώσω το παράβολο των 500ευρώ και μετά να βάλω τα πραγματικά τ.μ., ισχύει ή θα μπλέξω χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς στον 4178 να κάνεις κάτι για το παράβολο!

Αν μπορείς να περιμένεις τον καινούργιο νόμο και να υποβάλλεις τότε τη δήλωση, το παράβολο θα είναι μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Διώροφη κατοικία επί pilotis με Ο.Α. χωρίς σύσταση.

Στο ισόγειο διαπιστώθηκαν τα εξής:

α)η πιλωτή  από Β.Χ. "κλείστηκε",  άρα δημιουργία κλειστού χώρου (είναι ημιτελές χωρίς χρήση).

β)Συγχρόνως ο χώρος αυτός επεκτάθηκε πέραν της προβλεπόμενης επιφάνειας του ισογείου με

 μελλοντική χρήση γκαράζ.  Η αυθαίρετη επέκταση του ισογείου βρίσκεται κάτω από προβλεπόμενη

 από την Ο.Α. πέργκολα.

Επισήμανση: Μεταξύ της πιλωτής που κλείστηκε και της αυθαίρετης επέκτασης του ισογείου δεν υπάρχει

μεσοτοιχεία, είναι ενιαίος χώρος.

γ)Κάτω από το κλιμακοστάσιο κατασκευάστηκε λουτρό

Υπολογίζω το πρόστιμο ως εξής:

α)Αλλαγή χρήσης από Β.Χ. σε Κ.Χ.: μόνον ΥΔ χωρίς αλλαγή χρήσης

β)Για την αυθαίρετη επέκταση του ισογείου κάτω από την πέργκολα και μελλοντική χρήση

γκαράζ: ΥΔ, ΥΚ σε Κ.Χ. ή Β.Χ.;

γ)Ως προς το αυθαίρετο λουτρό υπό του κλιμακοστασίου: ΥΔ

Κάτοψη ισογείου-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι γειά σας

 

Γνωρίζει κανείς να μου πεί .

 

  Διώροφη μονοκατοικία με κλειστή στεγασμένη θέση στάθμευσης στό ισόγειο εμβαδού 40 τ.μ. ενσωματώθηκε παράνομα στήν κατοικία καί μετατράπηκε σε  σαλόνι.

ΕΡΩΤΗΣΗ . Βάζω μόνο  ΥΔ 40 τ.μ. ή μήπως θά πρέπει νά βάλω καί " αλλαγή χρησης" αν καί ο χώρος αυτός εξυπηρετεί τήν κατοικία η οποία δέν αλλάζει τήν χρήση της

Link to comment
Share on other sites

Η  θέση στο δ. κάλυψης είχε προσμετρήσει στην κάλυψη και δεν προσμέτρησε στη δόμηση. Αν ισχύει αυτό, μόνο υπέρβαση δόμησης θα βάλεις, χωρίς να κλικάρεις την αλλαγή χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

Παύλε σε ευχαριστώ . Οντως έτσι είναι . Μέτρησε στήν κάλυψη αλλά όχι στόν ΣΔ άρα δέν πρόκειται για  αλλαγή χρήσης αλλά βάζω υπέρβαση δόμησης τά 40 τ.μ. 

καί πάλι σε ευχαριστώ γιά τήν άμεση απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

έχω οικοδομική άδεια για 600τ.μ. κατάστημα-γραφεία.

έχω αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε όλα τα μέτρα σε ξενοδοχείο και συνολική επιφάνεια 1000τ.μ.

η επιτρεπόμενη δόμηση ως εκτός σχεδίου με σ.δ. 0,2 είναι 1300τ.μ.

επιτρέπεται η χρήση ξενοδοχείου.

 

θα δηλώσω μόνο τα 1000-600 = 400τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης (με κλικ  ή χωρίς κλικ στο κουτάκι της αλλαγής χρήσης?) λόγω του ότι η επιτρεπόμενη δόμηση για καταστ.-γραφεία είναι 600τ.μ. και η αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια μπορεί να πάει με αναλυτικό ή με φύλλο καταγραφής υπέρβαση δόμησης με κλικ στο κουτάκι της αλλαγής χρήσης? 

 

ΥΓ έτος οικ. άδειας 2000

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.