Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου η οικοδομική σου αδεια ειναι για 1000τ.μ., πως κατέληξες με 600 νόμιμα; 

συγνώμη έκανα λάθος. διορθώθηκε παραπάνω.... 1000τ.μ. είναι η πραγματική κατάσταση με αυθαίρετα

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν κατάλαβα καλα:

-Είχες οικοδομική άδεια για 600τμ καταστήματα

-Έγινε αλλαγή χρήσης σε αυτά τα 600τμ σε ξενοδοχείο

-Χτίστηκαν άλλα 400τμ αυθαίρετα με χρήση ξενοδοχείο

-Σήμερα υπάρχουν συνολικά 1000τμ όλα με χρήση ξενοδοχείο

-Η χρήση επιτρέπεται σήμερα στην περιοχή και η επιτρεπόμενη δόμηση για χρήση ξενοδοχείου είναι 1300τμ

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω κατά τη γνώμη μου πουθενά δεν θα τσεκάρεις το κουτάκι αλλαγής χρήσης

Εφόσον δεν ξεπερνάς την επιτρεπόμενη δόμηση στην περιοχή για την υφιστάμενη χρήση σου έχεις 600τμ αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χωρίς υπέρβαση δόμησης -> με αναλυτικό προϋπολογισμό

και 400τμ υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ, άρα αποτύπωση όλων των εργασιών που έγιναν και αναλυτικός προυπολογισμός...ουσιαστικά το κτήριο άλλαξε εντελώς από ενιαίο χώρο καταστημάτων-γραφείων σε δωμάτια κοινόχρηστοι χώροι, νέα δάπεδα, κτλ ξενοδοχείου....υπολογίζω ότι μετά την καταγραφή θα έχω ένα κόστος που μπορεί να φτάνει και τα 800€/τ.μ. , δηλαδή 800 * 600 = 480.000€/15.000 = 32 λοιπές παραβάσεις μόνο για το νόμιμο περίγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται κτίσμα κατασκευασμένο σύμφωνα με την οικοδομική του άδεια.

 

Το κτίσμα διαθέτει οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Σε μία οριζόντια ιδιοκτησία έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε σχέση με την οικοδομική άδεια.

 

Το οικόπεδο έχει υποστεί κατάτμηση η οποία μάλιστα "τεμαχίζει" το κτίριο στη μέση με τέτοιο τρόπο που δεν επηρεάζονται οι οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Στο τροποποιημένο τεχνικό παράρτημα Α αναφέρεται για τις περιπτώσεις που έχουμε κατάτμηση οικοπέδου ότι "Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ' υπέρβαση της δόμησης, του ύψους, της κάλυψης και της θέσης των προβλεπόμενων να κατασκευαστούν στην οικοδομική άδεια"

 

Εγώ θέλω σε μια οριζόντια ιδιοκτησία του κτιρίου να τακτοποιήσω αλλαγή χρήσης από Β.Χ. (Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗ και συνεπώς δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης) σε Κ.Χ..

 

Θα το αντιμετωπίζαται:

 

α)με αναλυτικό προϋπολογισμό έχοντας δηλαδή οικοδομική άδεια καθώς στο τεχνικό παράρτημα δεν αναφέρεται ότι οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσης (οι οποίες δεν επιφέρουν αύξηση στη δόμηση) πρέπει να αντιμετωπιστούν με ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια

ή

β)θα βάζατε ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια και θα αντιμετωπίζατε την ιδιοκτησία σαν εξολοκλήρου αυθαίρετη.

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση ισόγειας εμπορικής αποθήκης με οικ.άδεια του 1973 (ΓΟΚ.1973) η οποία άλαξε χρήση το 2005 και ως σήμερα λειτουργεί σαν κ.υ.ε.Μπορώ να ισχυριστώ ότι λόγο του ότι στον ΓΟΚ του 73 δεν υπήρχε ακόμη ο συντελεστής δόμησης ,άρα τότε η αποθήκη θεωρούνταν χώρος ΚΧ. ώστε να πάω με το άρθρο 18 παρ.β, δηλαδή αλλαγή χρήσης από ΚΧ. σε  ΚΧ. πληρώνοντας ένα 500αρικο;Και αν ναι πάει κατηγορία 4 η 5;

 

Από μεταφορά

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε συντελεστής δόμησης στον ΓΟΚ73 και ορίζονταν ως εξής: 

άρθρο 5: 6. Συντελεστής δομήσεως οικοπέδου (ΣΔΟ) καλείται ο λόγος του αθροίσματος των επιφανειών του ισογείου και των υπέρ αυτό ορόφων των δυναμένων να κατασκευασθούν βάσει των κειμένων διατάξεων προς την όλην επιφάνειαν του οικοπέδου. 

Κατά την γνωμη μου, κατηγορία 4 και αναλυτικός προυπολογισμός.

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ισόγειας εμπορικής αποθήκης με οικ. άδεια του 1973 (ΓΟΚ.1973) η οποία άλλαξε χρήση το 2005 και ως σήμερα λειτουργεί σαν κ.υ.ε. Μπορώ να ισχυριστώ ότι λόγο του ότι στον ΓΟΚ του 73 δεν υπήρχε ακόμη ο συντελεστής δόμησης ,άρα τότε η αποθήκη θεωρούνταν χώρος ΚΧ. ώστε να πάω με το άρθρο 18 παρ.β, δηλαδή αλλαγή χρήσης από ΚΧ. σε  ΚΧ. πληρώνοντας ένα 500 αρικο; Και αν ναι πάει κατηγορία 4 η 5;

 

 

Όπως ορθά αναφέρει η συνάδελφος και βάσει του ΓΟΚ 73 υπήρχε συντελεστής δόμησης αλλά όχι ως αριθμός. Η δόμηση προέκυπτε διαφορετικά. Συμφωνώ ότι η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης θα υπολογιστεί με αναλυτικό από χώρο Κ.Χ σε Κ.Χ.

Η τρέχουσα χρήση είναι χώρος συνάθροισης (π.χ εστιατόριο) που εμπίπτει στις διατάξεις της υγειονομικής νομοθεσίας;

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος έιναι κρεοπωλείο.Μπορώ να το νομιμοποιήσω με 500 ευρω όπως προβλέπεται στην εγκυκλ.4 σημείο 35 εμηνεία αρθρου 18 παραγ.5β ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.