Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

ΚΑΝΑ (Σαν λύση βλέπω να κάνεις διόρθωση της δήλωσης 4178 από χρήση ΕΟΤ σε κατοικία με δεδομένο ότι ποτέ δεν λειτούργησε ως Ξενώνας αλλά στην ουσία ως κατοικία)

ΚΑΝΑ αυτο θα κανω αλλα σου λεω πως μου ζητανε απο τον ΕΟΤ αλλαγη χρησης και των νομιμων σε κατοικια, κατι που δεν δινει η πολεοδομια!

tzeno

με τον ΕΟΤ τι δουλεία έχεις;;

 

το νομ/είς στο Ν 4178 ως κατοικία και το ενοικιάζεις όπως νοικιάζω π.χ ο οποιοσδήποτε  τα 5 διαμερίσματα και τις 4 γκαρσονιέρες

 

(Συγνώμη αλλά ίσως δεν κατάλαβες

ότι ο ΕΟΤ έχει ως κατηγορίες

τα ενοικιαζόμενα δωμάτια ή διαμερίσματα (μετά από έγκριση σχεδίων από τον ίδιο)

που πολεοδομικά μπορούν να ανεγερθούν με τους όρους δόμησης κατοικίας

δηλ στα 4  στρ   5Διμεχ40 τ.μ=200 τ.μ

στα 6 στρ   6Διμχ40 τ.μ=220 τ.μ

 

Όσα θα έκτιζες αν έκανες κατοικία

 

η Άλλη κατηγορία είναι ξεν/χείο ή πανδοχείο κλπ με ενοικιαζόμενα και πάλι δωμάτια ή διαμερίσματα 

εκεί πάς πολ/κά με τους όρους δόμησης ξεν/χείων

 

(τώρα ήρθε ο εγγονός μου..)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

 

σε ημιυπόγειο πολυκατοικίας του 76 υπάρχουν 3 αποθήκες (κάθε μία ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία του ίδιου ιδιοκτήτη)

και ένας χώρος λεβητοστασίου χ διαστάσεων...

 

το 86 γκρέμισαν τις 3 αποθήκες και πήραν το χ/2 του λεβητοστασίου φτιάχνοντας ένα χώρο (90τμ) που το νοικιάζουν για γραφεία ραδιοταξί...

 

ή ερώτηση μου είναι απλή....

 

Υπέρβαση Δόμηση βοηθητικών χώρων μπορεί να γίνει ή επειδή ουσιαστικά έχει αλλάξει η σύσταση δεν γίνεται??

με το μισό λεβητοστάσιο???είναι ουσιαστικά κοινόχρηστό???

 

η πολυκατοικία ανήκει σε έναν (αυτόν που έχει τις οριζόντιες δλδ) ο οποίος και νοικιάζει τα διαμερίσματα και τον ημιυπόγειο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμιση της υπέρβασης ως έχει, με μία δήλωση αφού είναι ένας ιδιοκτήτης, και μετά τροποποίηση της σύστασης. Προσοχή στο κλιμακοστάσιο (αν δεν είχε μετρήσει)

Link to comment
Share on other sites

όσο για τα ενοικιαζόμενα, δεν μπορούν να νοικιαστουν σαν σπίτια για τη διάρκεια που θέλεις. Όπως και τα δωμάτια των ξενοδοχείων δεν μπορούν να νοικιαστουν για περισσότερο από 1 μήνα νομίζω. Για νόμιμη λειτουργία απαιτείται σήμα. Να πούμε εδώ ότι τα ενοικιαζόμενα δωμάτια είναι με ΠΔ43, ενώ οι ενοικιαζόμενες"επαύλεις" με κατοικία. Είναι διαφορετικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα

 

Σε χώρο γραφείου στον οποίο έχει προστεθεί και ο παρακείμενος ημιυπαίθριος, αν τον νομιμοποιήσω με τον 4178 θα μπορώ στο συνολικό χώρο που θα προκύψει να κάνω αλλαγή χρήσης από γραφείο σε διαγνωστικό εργαστήριο-μικροβιολογικό ? (Με την υπάλληλο της πολεοδομίας που μίλησα μου είπε μάλλον όχι, αν και δεν είναι και σίγουρη...)

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

 

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ωραια κανε τοτε ερσυ κατάστημα....σε όροφο...

σίγουρα θα υπάρχει κάποια εξαίρεση....

Link to comment
Share on other sites

Ν4178/13, Αρθρο 25 παρ 12:

12. Στις παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων

10 και 11 του παρόντος άρθρου επιτρέπεται η αλλαγή

χρήσης εφόσον η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από

ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο

ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου. Από την αρμόδια

Υ.ΔΟΜ. βεβαιώνεται ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται

από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκε−

κριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου

 

Βάσει του παραπάνω, θεωρώ ότι μπορείς. 

Σε παρόμοια περίπτωση (μικροβιολογικό εργ.) μου ζήτησαν ωφέλιμο φορτίο 5KN/m2, οπότε έκανα και αποτίμηση του ΦΟ.

Συνεννοήσου με ΥΔΟΜ προτού προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.