Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΕ ΙΣΟΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΡΟΥΣΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ.

 

ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΑΠΛΩΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΣΕ Ο ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΣ ΤΟΙΧΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΟΛΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ. 

 

ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ.

 

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΧΩ 500 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

ΣΩΣΤΑ?

 

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 4014 ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ,ΟΠΟΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 4014 Η ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντίστοιχη περίπτωση mysteriozos έχω κι εγώ (φωταγωγός που μετρούσε στη δόμηση και ενσωματώθηκε στο διαμέρισμα), αλλά με προβληματίζει το αν μπορώ να πάω με αναλυτικό.

 

Ο λόγος η παρ. 5β του αρθρου 18 που αναφέρει αλλάγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική και από κύρια σε κύρια.

Εμείς έχουμε από βοηθητική σε κύρια χωρίς όμως υπέρβαση δόμησης.

 

Βασιζόμενη και στην απάντηση της ερώτησης 69 του ΤΕΕ της Πελοποννήσου (νομίζω) θεωρώ πως πρέπει να περιμένουμε.

 

Κάποια άλλη άποψη από συνάδελφο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης, εντος εγκεκριμενου ογκου και διχως να επιφερει υπερβαση δόμησης,  από ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (εμπορικη χρηση)  σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ  = Αναλυτικος???  (αρθ.18,παρ5α + αρθ.19)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης, εντος εγκεκριμενου ογκου και διχως να επιφερει υπερβαση δόμησης,  από ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (εμπορικη χρηση)  σε ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ  = Αναλυτικος???  (αρθ.18,παρ5α + αρθ.19)

νομίζω πως ναι. Εγώ έτσι το έκανα

Link to comment
Share on other sites

όμως η χρήση "υγειονομικού ενδιαφέροντος" δεν αποτελεί διακριτή χρήση, ώστε να υφίσταται αλλαγή χρήσης.Δηλαδή, αν σήμερα στεγάζεται ένα κρεοπωλείο (κατάστημα Υ.Ε) δε σημαίνει ότι θα έπρεπε να έχει άδεια για να αλλάξει χρήση ή ότι η υφιστάμενη χρήση είναι αυθαίρετη.

Η εγκεκριμένη χρήση καλύπτει τη χρήση του παραδείγματος.

Αν θεωρηθεί ότι υπάρχει Κ.Υ.Ε συνάθροισης κοινού (πχ εστιατόριο, καφετέρια, μπάρ, ταβέρνα κλπ) τότε υπάρχει αυθαίρετη (διακριτή με βάση τον κανονισμό) νέα χρήση και τακτοποιείται με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 2012, που μας ήρθε ο ΝΟΚ, μια χαρά δέχονταν όλες οι πολεοδομίες την λειτουργία καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος σε χώρους χαρακτηρισμένους "κατάστημα". Σε "καταστήματα" έδιναν βεβαιώσεις χώρων κύριας χρήσης για την λειτουργία καφέ, εστιατορίων και λοιπών χρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος ελέγχοντας μόνο αν πρόκειται για συνάθροιση κοινού οπότε μας έστελναν για αλλαγή χρήσης... 

Με τον ΝΟΚ μάθαμε ότι πρόκειται για διαφορετικές χρήσεις άρα πρέπει να κάνουμε και αλλαγή...

Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα θα πρέπει να τακτοποιηθεί μια χρήση που εγκαταστάθηκε πρίν τον Ιούλιο του 2011 άρα πρίν τον ΝΟΚ!?

Δηλαδή όλοι "υγειονομικού ενδιαφέροντος" που πήραν άδεια λειτουργίας με το παλιό σύστημα σε "καταστήματα" πρέπει να τακτοποιήσουν την αλλαγή χρήσης που δεν απαιτούνταν όταν έβγαζαν την άδεια λειτουργίας τους?

Link to comment
Share on other sites

ίσως λέμε το ίδιο με άλλα λόγια. 

Η άποψή μου είναι ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης. Η εγκεκριμένη χρήση του χώρου είναι κατάστημα και με βάση τον κτιριοδομικό η χρήση υπάγεται στη κατηγορία Η (Εμπόριο). Δεν υπάρχει χρήση "ΚΥΕ". Υπάρχει όμως χρήση χώρου συνάθροισης κοινού (κατηγορία Γ κτιριοδομικού). Στη κατηγορία χρήσης Γ ανήκουν πχ τα εστιατόρια.

Συνεπώς, αν ο χώρος καταστήματος φιλοξενεί μια χρήση, καταχρηστικά ονομαζόμενη ως υγειονομικού ενδιαφέροντος, αλλά όχι συνάθροισης κοινού, θεωρώ ότι δεν υφίσταται αλλαγή χρήσης και η υφιστάμενη χρήση δεν είναι αυθαίρετη, διότι απλά δεν είναι "νέα χρήση".

 

Με το έγγραφο: 38283/17-9-2013 με θέμα "έκδοση άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης"

μας επισημαίνουν από την ΔΟΚΚ ότι ¨

 

" Η  απαίτηση  η  μη  της  έκδοσης  άδειας  δόμησης για  την  αλλαγή  χρήσπο  κτιρίου  ή  t u q u q t o c  

αυτού,   καθορίζεται   από  τις  διατάξεις  του   ν.   4067/12   «Νέος  Οικοδομικός   Κανονισμός»   και 
ειδικότερα:
1)  Με την  παρ.  1  του  άρθρου  4,  όπως αυτό  αντικαταστάθηκε  με το  άρθρο  48  του  ν.4178/13, 
προβλέπεται ότι απαιτείται άδεια δόμησης για την εκτέλεση οποιοσδήποτε εργασίας δόμησης,  όπως:
«ε.  Αλλαγή  χρήσης (θα έπρεπε να συμπληρωθει σε νέα διακριτή χρήση με βάση τον κτιριοδομικό)
σε  περίπτωση  που  επέρχεται  αλλαγή  προς το  δυσμενέστερο,  στα  στοιχεία του   διαγράμματος   δόμησης  
ή   στα   φορτία   σχεδιασμού   της   στατικής   μελέτης   ή   αλλαγή 
μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή  κοινόχρηστους.
στ.  Κατασκευή  και  προσθήκη  οποιοσδήποτε  μορφής  εγκατάστασης  που  δεν  ορίζεται  με  τις 
παραγράφους 2 και 3.»
2)  Με την παρ. 2 του άρθρου  5 όπου  προβλέπεται επίσης :
«  Χώροι  για  τους  οποίους  έχει  χορηγηθεί  άδεια  δόμησης  με  συγκεκριμένη  χρήση,  μπορούν  να 
μεταβάλουν  τη  χρήση  τους,  εφόσον  η  νέα  χρήση  προβλέπεται  από  τις  ισχύουσες  πολεοδομικές 
διατάξεις  και  οι  προϋποθέσεις  για  τη  νέα  χρήση  καλύπτονται  από  τις  προϋποθέσεις  επί  μέρους 
μελετών  που   πληροί  η   υφιστάμενη  χρήση.  Στην  περίπτωση  αυτή  απαιτείται  ενημέρωση  της 
Ταυτότητας Κτιρίου  και δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.»
3)Επίσης  στο  Τεύχος  Τεχνικών  Οδηγιών  Εφαρμογής  του  Νέου  Οικοδομικού  Κανονισμού,  που 
εγκρίθηκε με την υπ' αριθ.  63234/19-12-12 Υπουργική Απόφαση διευκρινίζεται  επιπλέον:-   Στην αντίστοιχη παρ.  2 του άρθρου 4 ότι  :
-<Μέχρι  την  εφαρμογή  της  Ταυτότητας  κτιρίου,  απαιτείται  απλή  ενημέρωση  του  φακέλου  της 
οικοδομικής  άδειας  ή  άδειας  δόμησης  για  τυχόν  τροποποιούμενες  επί  μέρους  μελέτες,  με  την 
επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 4 παρ.  1 ,ε και 1 .στ».
Από  τα  ανωτέρω  συνάγεται  ότι  η  διαφοροποίηση  της χρήσης  σε  ένα  κτίριο  ή  τμήμα  αυτού, 
δεν  αποτελεί  πάντα  λόγο  έκδοσης  άδειας  αλλαγής  χρήσης  και  επομένως  ο ιδιώτης  μηχανικός  ο 
οποίος  βάσει  της  παρ.  14  του  άρθρου  25  του  ν.4178/13  χορηγεί  πλέον  σε  κάθε  περίπτωση  τη 
βεβαίωση  χώρου  κύριας  θα  πρέπει  προτού  προβεί  στην  έκδοση  της  βεβαίωσης,  λαμβάνοντας" 
υπόψη τον φάκελο της άδειας δόμησης,  να  εξετάζει  με βάση τα ανωτέρω εάν με τη  νέπ χρήση  που
εγκαθίσταται  στο  ακίνητο  απαιτείται  ενημέρωση  της  άδειας  δόμησης  ή  έκδοση  άυειας  αΛΛαγης
Τέλος  θα  θέλαμε  να  επισημάνουμε  ότι  η  βεβαίωση  του  μηχανικού  δεν  μπορεί  να  είναι 
τυποποιημένη,  λόγω  του  ότι  θα  λαμβάνει  υπόψη  διαφορετικά  στοιχεία  σε  κάθε  περίπτωση  (π.χ. 
άδεια  δόυησης,  δπΛωσπ  αυθαιρέτου,  εξαίρεση  από  κατεδάφιση,  ενημέρωση  φακέλου,  βεβαίωση 
παλαιότπτας κτλΊ. τα οποία και θα πρέπει να αναφέρονται σε αυτή.
χρήσης.

 

όταν

Link to comment
Share on other sites

Η περιπτωση η δικη μου είναι η εξης:

 

- Στην οικοδομικη αδεια  = ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

- Στην πραγματικοτητα (2006) = Κ.Υ.Ε.  (εστιατοριο)

 

- Αλλαζει ενοικιαστης και ο καινούργιος θελει να βγαλει καινουργια αδεια λειτουργιας ΠΑΛΙ για ΚΥΕ.

- Κανει αυτοψια η πολεοδομια και λεει ότι ειτε βγαζετε αδεια αλλαγης χρησης (η οποια όμως δεν εβγαινε γιατι κολλαγε σε μη δυνατοτητα εξαγορας θεσεων παρκινγκ!!!), ειτε το βαζετε στον 4014 και λετε ότι το κανατε ΚΥΕ από το 2006 (η πραγματικοτητα δηλαδή).....

 

Μπηκε στον 4014 με ένα υπερογκο ποσο, το οποιο τωρα, συμφωνά με τον 4178, γινεται 500ευρω........(αν διαβαζουμε σωστα τα αρθ.18 και 19...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

ίσως λέμε το ίδιο με άλλα λόγια. 

 

 

το ίδιο λέμε, :)

όταν έγραφα το ποστ δεν είχα διαβάσει το δικό σου... 

απευθυνόμουν στα δύο προηγούμενα ποστ των  Clemenza και apier

Link to comment
Share on other sites

 

.............ειτε το βαζετε στον 4014 και λετε ότι το κανατε ΚΥΕ από το 2006 (η πραγματικοτητα δηλαδή).....

 

 

και πως θα βεβαιώσεις ότι πληρεί τους όρους και τις προυποθέσεις λειτουργίας αν δεν έχεις τις θέσεις στάθμευσης που απαιτεί ο κανονισμος?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.