Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

καλημέρα! εχω μία περίπτωση όπου αδιαμόρφωτο ισόγειο το οποίο έχει μετρήσει στη δόμηση έχει μετατραπεί σε κατοικία, κατα τη γνώμη σας θα έχω υπέρβαση κύριου χώρου ή επειδή έχει μετρήσει στη δόμηση θα πάει με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας!

 

Οι αγροτικές αποθήκες (χορταποθήκες) πάνε με 0,4?? Δηλαδή στην κατηγορία "Μεταποίηση πρωτογενούς τομέα"??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Οι αγροτικές αποθήκες (χορταποθήκες) πάνε με 0,4?? Δηλαδή στην κατηγορία "Μεταποίηση πρωτογενούς τομέα"??

 

Ευχαριστώ!

ναι

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εχω μία περίπτωση όπου αδιαμόρφωτο ισόγειο το οποίο έχει μετρήσει στη δόμηση έχει μετατραπεί σε κατοικία, κατα τη γνώμη σας θα έχω υπέρβαση κύριου χώρου ή επειδή έχει μετρήσει στη δόμηση θα πάει με αναλυτικό;

 

Εφόσον δεν υπάρχει περαιτέρω Υπέρβαση Δόμησης πάει με αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει μετρήσει στη δόμηση, τότε μάλλον πάει με αναλυτικό.

Και αν πχ. δύο ισόγεια καταστήματα με άδεια προσθήκης του 1978, από τα 100μ2 που προέβλεπε η άδεια έγιναν ισόγεια κατοικία (για την οποία υπάρχει και συμβόλαιο σύστασης του 2002) που την περιγράφει ως κατοικία  103μ2 - με εντοπισμένη τη θέση της υπέρβασης των 3μ2, πάνε τα 100μ2 με αναλυτικό και για τα 2μ2 ΥΔΚΧ (και τυχόν έλεγχος για Δ)??

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά να τσεκάρεις αν υπάρχει ΥΔ λόγω αλλαγής χρήσης, αν υπάρχει δηλαδή διαφοροποίηση του συντελεστή στην περίπτωση κατασκευής κατοικίας και καταστήματος. 

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά να τσεκάρεις αν υπάρχει ΥΔ λόγω αλλαγής χρήσης, αν υπάρχει δηλαδή διαφοροποίηση του συντελεστή στην περίπτωση κατασκευής κατοικίας και καταστήματος. 

Η οικοδομή (ισόγειο και όροφος) είναι εντός σχεδίου. Η αρχική άδεια (1968) ήταν όλη για κατοικία. Η προσθήκη (1978) κατ' επέκταση ήταν για ισόγεια καταστήματα ύψους 4.00μ. και για κατοικία στον όροφο. Σημερινή επιτρεπόμενη χρήση "γενική κατοικία" και μείωση συντελεστή δόμησης λόγω ΜΣΔ( ΓΠΣ) . Τα ισόγεια καταστήματα που ήδη πριν το 2003 (πιστοποιείται από συμβόλαιο σύστασης) ενοποιήθηκαν και έγιναν μία κατοικία έχουν ύψος 4.00μ.. Θεωρείτε ότι υπάρχει πρόβλημα ως προς το ύψος???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.