Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αλλαγη χρησης απο ΚΥΡΙΑ σε ΚΥΡΙΑ, εντος νομιμου περιγραμματος και διχως να επερχεται υπερβαση δομησης ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (παρ.5β, αρθ,18)

Ταυτοχρονα ειμαι στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 γιατι εχει αλλαξει το περιγραμμα της οριζοντιας ιδιοκτησιας εντος των οριων που θετει η κατηγορια 3  (5% διαστασεις+2% εμβαδον), οποτε τα μ2 της οριζοντιας ιδιοκτησιας αυξανονται.

 

Βασιζομενος σε αυτο που εχω κανει "bold", δεν πρεπει να βαλω ΚΑΙ υπερβαση δομησης, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια υπόγεια αποθήκη σε βιοτεχνικό κτίριο. θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο χώρο και να βγάλω άδεια λειτουργιας βιοτεχνίας. Αν τακτοποιηθεί με τον Ν. 4178 θα μπορέσω να βγάλω άδεια λειτουργίας ή θα κολήσσει κάπου που δεν μπορώ να σκεφτώ; (Η χρήση της βιοτεχνίας μου επιτρέπεται σε υπόγειο. Σαν αποδεικτικό της αλλαγής χρήσης έχω το Ε9 του ιδιοκτήτη που δηλώνει το χώρο σαν υποκατάστημα της βιοτεχνίας του.)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης απο ΚΥΡΙΑ σε ΚΥΡΙΑ, εντος νομιμου περιγραμματος και διχως να επερχεται υπερβαση δομησης ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (παρ.5β, αρθ,18)

Ταυτοχρονα ειμαι στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 γιατι εχει αλλαξει το περιγραμμα της οριζοντιας ιδιοκτησιας εντος των οριων που θετει η κατηγορια 3  (5% διαστασεις+2% εμβαδον), οποτε τα μ2 της οριζοντιας ιδιοκτησιας αυξανονται.

 

Βασιζομενος σε αυτο που εχω κανει "bold", δεν πρεπει να βαλω ΚΑΙ υπερβαση δομησης, σωστα?

 

Η παρ. 5β του άρθρου 18 δεν αναφέρεται σε υπέρβαση δόμησης από κύρια σε κύρια, αλλά σε αύξηση του συντελεστή δόμησης, εφόσον η άδεια ήταν για χρήση με ΣΔ μεγαλύτερο από ότι η πραγματική χρήση τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η παρ. 5β του άρθρου 18 δεν αναφέρεται σε υπέρβαση δόμησης από κύρια σε κύρια, αλλά σε αύξηση του συντελεστή δόμησης, εφόσον η άδεια ήταν για χρήση με ΣΔ μεγαλύτερο από ότι η πραγματική χρήση τώρα.

 

Ας υποθεσουμε οτι βασει αδειας ειχα 100μ2 με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ 1

Στην πραγματικοτητα εχω 105μ2 με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ 2. 

Τα 5 αυτα επιπλεον μ2 εχουν προκυψει απο αλλαγη περιγραμματος οριζ. ιδιοκτησιας, εντος νομιμου περιγραμμ. κλπ.

 

Εγω εκανα 2 φυλλα καταγραφης:

1) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 = αλλαγη περιγραμματος

2) ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ (αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια, αρθ.18, παρ.5β)

 

Ειμαι σωστος?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αρχικά ο συντελεστής δόμησης είτε έκανες τη μία χρήση είτε έκανες την άλλη χρήση ήταν ο ίδιος, τότε ναι είσαι πιστεύω είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι βασει αδειας ειχα 100μ2 με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ 1

Στην πραγματικοτητα εχω 105μ2 με ΚΥΡΙΑ ΧΡΗΣΗ 2. 

Τα 5 αυτα επιπλεον μ2 εχουν προκυψει απο αλλαγη περιγραμματος οριζ. ιδιοκτησιας, εντος νομιμου περιγραμμ. κλπ.

 

Εγω εκανα 2 φυλλα καταγραφης:

1) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 = αλλαγη περιγραμματος

2) ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ (αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια, αρθ.18, παρ.5β)

 

Ειμαι σωστος?

σωστά

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειναι σωστο αυτο που λες γιατι ειχα δωσει μικρη σημασια στο τελος της φρασης του αρθ.18, παρ.5β που παραπεμπει στο αρθ.19, απλα "φοβαμαι" μην μου πουν οτι αυτα τα 5μ2 παραπανω, εστω και αν ειναι μεσα στα ορια που οριζει η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3, επρεπε να να μπουν κι'αυτα στην ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ και επειδη εχουν προκαλεσει Υ.Δ, πρεπει να πανε με ξεχωριστο φυλλο καταγραφης...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις ένα ακίνητο με κατηγορία 3 για περίγραμμα εντός αποκλίσεων και με αναλυτικό για αλλαγή χρήσης.

 

Βεβαίωση θα έδινες;

 

Πάρτο έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.