Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι αν θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. Έχω μια αλλαγή χρήσης από χώρο κουζίνας σε χώρο λεβητοστασίου. Μπορώ να το τακτοποιήσω με τον 4178/2013 και σε ποια κατηγορία εμπίπτει; Σας ευχαριστώ πολύ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στα περιεχόμενα της γενικής κατοικίας βλέπω ότι επιτρέπεται και η στάθμευση.

Αυτό άραγε περιλαμβάνει και τη στάθμευση σκαφών; (εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε)

Μπορώ να δηλώσω λοιπόν parking σκαφών σε γενική κατοικία; (από σχέδιο πόλεως και όχι ΓΠΣ, ΖΟΕ)

Link to comment
Share on other sites

και δεύτερο θέμα:

έχω ένα κατάστημα, το οποίο θα κάνει 4178 εντός ρυμοτομούμενου, 

δεδομένου ότι δεν έχει γίνει ακόμα η απαλλοτρίωση και το ακίνητο προϋφίσταται του διατάγματος.

Έλα όμως που μετά θέλω αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ!

Αυτό θα μου το δώσει η πολεοδομία Αθηνών, εντός ρυμοτομούμενου;

Κι αν όχι, αυτό υπονοεί ότι μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης του λοιπού τμήματος αλλά όχι του ρυμοτομούμενου;

(θα έχει πλάκα να περνάς μέσα από ένα τμήμα του χώρου χωρίς άδεια λειτουργίας και καθίσματα για να φτάσεις στο ΚΥΕ)

Link to comment
Share on other sites

 για ρυμοτομούμενο δεν επιτρέπεται η αλλαγή σε ΚΥΕ  ...  θα πάρεις κανονικά για το υπόλοιπο μαγαζί και όντως θα περνάς όπως τα λες..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τη γνωμοδότηση 212/2008 του ΝΣΚ περί αποδοχής αλλαγής χρήσης σε ρυμοτομούμενα δεν την δέχονται στις ΥΔΟΜ?

 

το Pdf που επισυνάπτω. αναφέρει ξεκάθαρα ότι επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε ρυμοτομούμενα κτίρια.

GNWMODOTHSH NSK 212-2008 (ALLAGH XRHSHS SE RYMOTOMOYMENA).pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τη γνωμοδότηση 212/2008 του ΝΣΚ περί αποδοχής αλλαγής χρήσης σε ρυμοτομούμενα δεν την δέχονται στις ΥΔΟΜ?

 

το Pdf που επισυνάπτω. αναφέρει ξεκάθαρα ότι επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης σε ρυμοτομούμενα κτίρια.

πόσο πιο μεγάλος μπορούσες να είσαι; μπορούσες;

Να δούμε τι θα πει και η πολεοδομία πριν αρχίσουμε τα πανηγύρια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος. Έχω μια αλλαγή χρήσης από κουζίνα σε λεβητοστάσιο το οποίο δεν υπήρχε πριν σα χρήση, αυτό τακτοποιείται με τον 4178 και σε ποια κατηγορία εντάσσεται;

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

και δεύτερο θέμα:

έχω ένα κατάστημα, το οποίο θα κάνει 4178 εντός ρυμοτομούμενου, 

δεδομένου ότι δεν έχει γίνει ακόμα η απαλλοτρίωση και το ακίνητο προϋφίσταται του διατάγματος.

Έλα όμως που μετά θέλω αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ!

Αυτό θα μου το δώσει η πολεοδομία Αθηνών, εντός ρυμοτομούμενου;

Κι αν όχι, αυτό υπονοεί ότι μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης του λοιπού τμήματος αλλά όχι του ρυμοτομούμενου;

(θα έχει πλάκα να περνάς μέσα από ένα τμήμα του χώρου χωρίς άδεια λειτουργίας και καθίσματα για να φτάσεις στο ΚΥΕ)

άρθρο 25

15. (Δες και άρθρο 24 παρ 3;;;) Σε κάθε περίπτωση η απαιτούμενη βεβαίωση κύριας χρήσης χορηγείται από ιδιώτη μηχανικό. Εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων, επιτρέπεται κατόπιν έκδοσης άδειας δόμησης η αλλαγή χρήσης κατά τις κείμενες διατάξεις επί ρυμοτομούμενων ακινήτων εφόσον έχει παρέλθει δεκαετία από την κήρυξη και εφόσον δεν έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση. Με υπουργική απόφαση του αρμόδιου Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου, καθώς και οι περιπτώσεις εξαιρέσεων εφαρμογής του πρώτου εδαφίου για τις οποίες η σχετική βεβαίωση εκδίδεται από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ..

Εγκ 3 Παρ. 15 : Αφορά σε αλλαγή χρήσης ρυμοτομουμένων ακινήτων, δηλ. αυτά που βρίσκονται εντός εγκεκριμένων κοινοχρήστων χώρων της πόλης (δρόμους, πλατείες, χώρους πρασίνου). Οι επιτρεπόμενες εργασίες σε αυτά θα καθοριστούν με την έκδοση της αναφερόμενης απόφασης Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.