Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

οχι. δεν εβαλα τμ.με αναλυτικο το υπολογιζω.το προστιμο του 3843 το αφαιρω απολο το προστιμο του 4178(με τις υπερβασεις δομησης?)

..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι, απαιτείται και συναίνεση συνιδιοκτητών για τη ρύθμιση των αυθαιρεσιών αυτών;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΙΑΣΟΝΑ το γνωριζω.ευτυχως ολη η οικοδομη ανηκει σε ενα ιδιοκτητη και τωρα θα κανει συσταση για να μοιρασει τα παιδια του.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σχεδόν ολοκλήρωσα μια υπαγωγή στον 4178/13 και αντιμετωπίζω το εξής:

 

Μου έδωσαν οι ιδιοκτήτες πρόστιμα πληρωμένα με τον 3843/10 για συμψηφισμό και δυο παράβολα 250 και 350 ευρώ, τα οποία θα συνυπολογίσω.

Μαζί με αυτά αναρωτιούνται αν θα μπορούσαμε να συμψηφίσουμε και το παράβολο 500 ευρώ + 15 ευρώ για δήλωση ένταξης στον 4178/13 του ίδιου ακινήτου που η δήλωση εγκαταλείφθηκε και ακυρώθηκε. Σημειώνω ότι υπήρχε διαδικασία με επιτροπή του άρθρου 12 (παραδοσιακός οικισμός) και στην φάση αυτή ο προηγούμενος μηχανικός εγκατέλειψε αφήνοντας να παρέλθει το εξάμηνο που είχε προθεσμία να καταθέσει φάκελο στην πολεοδομία. 

Θεωρώ προσωπικά ότι μπορώ να τα συνυπολογίσω, αλλά δεν το έχω ξανααντιμετωπίσει ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου με σαφήνεια ότι, μπορείς να τα συνυπολογίσεις!!!!

Εγώ δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Μου λες δηλαδή ότι, π.χ. μπορώ να κάνω δύο δηλώσεις 4178 για δύο ΟΙ ιδίου ιδιοκτήτη σε ένα οικόπεδο, να πληρώσω παράβολο και ανταποδοτικό και για τις δύο και στη συνέχεια, να "σταματήσω - αδιαφορήσω" για τη μια από αυτές και αφού συμπεριλάβω στα στοιχεία της μίας δήλωσης τα στοιχεία και της άλλης ΟΙ, στη συνέχεια να συμψηφίσω σε αυτή τα ήδη καταβληθέντα παράβολο και ανταποδοτικό...... Κι αυτό αφού δεν αναφέρεται κάπου ρητώς είναι νόμιμο...... Δηλαδή, έτσι ερμηνεύεται το "πνεύμα του νομοθέτη".... Καλώς.....

 

Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα αυτή την ευθύνη πάνω μου για να το κάνω......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να προβλέπεται.

 

Στην περίπτωσή μου μηχανικός έκανε σε ακίνητο ενός ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση 5 δηλώσεις 4014! Περίπου αυθαιρεσία και δήλωση δηλαδή. Και με βάση αυτές πληρώθηκαν και εξακολουθούν να πληρώνονται πρόστιμα. Θέλαμε λοιπόν να το διορθώσουμε ως εξής: Να μεταφερθεί η μία δήλωση η να γίνει μια καινούρια όπου θα δηλωθούν σωστά όλες οι αυθαιρεσίες του ακινήτου. Στις παλαιές δηλώσεις να γραφεί στον τίτλο "άκυρη δήλωση - συγχωνεύτηκε με την τάδε", να το περιγράψουμε πολύ αναλυτικά και στην τεχνική έκθεση και να αφαιρεθούν τα πρόστιμα που έχουν ήδη πληρωθεί που δεν ήταν καθόλου λίγα. Και να έχουμε πλέον μια σωστή δήλωση.

 

Η απάντηση του ΤΕΕ ήταν ότι α)δεν προβλέπεται ακύρωση δήλωσης και β) Ο συμψηφισμός προστίμων του 4014 και 4178 απαγορεύεται βάση του άρθρου 4, παρ. 9 της υπουργικής απόφασης 2254, 5/11/13.

 

Βέβαια αν διαβάσει κανείς την εν λόγω απόφαση είναι αυτονόητο ότι θέλει να αποφύγει το συμψηφισμό του προστίμου της ίδιας δήλωσης κατά τη μεταφορά από 4014 σε 4178.

 

Εν πάσει περιπτώσει η θέση τους για το συγκεκριμένο ήταν να συνεχίσουμε όλες τις δηλώσεις όπως ξεκίνησαν!

 

Όταν επέμεινα λέγοντας τους πως είναι δυνατόν να μου συστήνουν να συνεχίσω ενα λάθος μου είπαν ότι εφόσον η διαδικασία δεν προβλέπεται δεν είναι σωστό να προσπαθήσω να διορθώσω ένα λάθος κάνοντας ένα άλλο λάθος. Ωστόσο μου είπαν ότι κάποιοι μηχανικοί το έχουν κάνει αυτό ακριβώς με τον τρόπο που το περιέγραψα, κυρίως γιατί για κάποιο λόγο το ζήτησε κάποια ΥΔΟΜ και ότι απο κει και πέρα είμαστε μηχανικοί και ο καθένας αποφασίζει βάσει της ιδιότητας και της λογικής του και παίρνει την ευθύνη για τις αποφάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σχεδόν ολοκλήρωσα μια υπαγωγή στον 4178/13 και αντιμετωπίζω το εξής:

 

Μου έδωσαν οι ιδιοκτήτες πρόστιμα πληρωμένα με τον 3843/10 για συμψηφισμό και δυο παράβολα 250 και 350 ευρώ, τα οποία θα συνυπολογίσω.

Μαζί με αυτά αναρωτιούνται αν θα μπορούσαμε να συμψηφίσουμε και το παράβολο 500 ευρώ + 15 ευρώ για δήλωση ένταξης στον 4178/13 του ίδιου ακινήτου που η δήλωση εγκαταλείφθηκε και ακυρώθηκε. Σημειώνω ότι υπήρχε διαδικασία με επιτροπή του άρθρου 12 (παραδοσιακός οικισμός) και στην φάση αυτή ο προηγούμενος μηχανικός εγκατέλειψε αφήνοντας να παρέλθει το εξάμηνο που είχε προθεσμία να καταθέσει φάκελο στην πολεοδομία.

Θεωρώ προσωπικά ότι μπορώ να τα συνυπολογίσω, αλλά δεν το έχω ξανααντιμετωπίσει ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ.

Ηρακλαρα μου όχι.

Κάπου αναφέρει κάτι αλλά δεν το έχω πρόχειρο.

Θα το ψαξω αύριο.

 

edit

Δες το manual οδηγιών σελιδα 17 την τελευταία πρόταση.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.