Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Θα υπολόγιζα με το δυσμενές σενάριο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Δεν νομίζω να είναι τόσο τρομερή η διαφορά για τόσο λίγα μέτρα εξωτερικών τοίχων.

 

Απο την άλλη εσύ ξέρεις, εσύ αποφασίζεις.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοούσα να βάλω τα μέτρα των εξωτερικών τοίχων που δεν συμπεριλαμβάνονταν στον 3843, αλλά αν χρειάζεται να βάλω όλα τα μέτρα του σπιτιού δηλ. αυτά που τακτοποιήθηκαν με το 3843 και τα επιπλέον που εντόπισα. Γιατί π.χ.

 5/(ΣΔ x εμβ. x χιλ.ιδιοκτησίας) <50% ενώ (45+5)/(ΣΔ x εμβ. x χιλ.ιδιοκτησίας)>100%. Καταλάβατε?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ξεμπαζώθηκε υπάρχει ΥΔ των μέτρων της εξωτερικής τοιχοποιίας.

 

Εάν δεν ήταν ξεμπαζωμένο θα σε κάλυπτε ο 3843 (αλλαγή χρήσης του καθαρού και μόνο εμβαδού- έτσι έλεγε ο νόμος) και δεν θα χρειάζοταν να δηλώσεις τα επιπλέον μέτρα της εξωτερικής τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο για την ΚΥΑ σχετικα με την ενεργειακη αναβαθμιση?

εχω πελατη που θελει να τακτοποιησει στον 4178 + ενεργειακη αναβαθμιση

και τον βαζω στον παγο απ΄οτι καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χαίρετε.

Μου έτυχε μία περίπτωση πολυκατοικίας (χωρίς σύσταση), όπου έχει περαιωθεί η διαδικασία του Ν.3843 σε κατάστημα της pilotis, αλλά θα δηλωθεί πάλι στον Ν.4178 μαζί με άλλες αυθαιρεσίες. Το πρόστιμο ήταν για 8 δόσεις, ο ιδιοκτήτης πλήρωσε 10, πήρε και περαίωση.

Να κάνει τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων (http://www.prasinotameio.gr/index.php/el/anakoinoseis/nea-prasinou-tameiou/72-epistrofi-hmiypaithrioi-afthaireta) από την τράπεζα και να υπολογίσω ότι έχει πληρώσει 8 δόσεις?

Να ζητήσω διόρθωση/βεβαίωση ή ο,τιδήποτε από την πολεοδομία, ή βεβαίωση καταβολής από το ΔΙΑΣ?

Υποθέτω ότι το κάνει ο ιδιοκτήτης, αφού είναι στο όνομά του.

Επίσης, ισχύει ότι ο συμψηφισμός γίνεται σε όλο το ποσό και καταμερίζονται οι δόσεις ή ξεκινά από τις τελευταίες δόσεις? Το έχει κάνει κανείς?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει υπαχθεί Η/Χ στον 3843 και έχει πληρωθεί εφάπαξ 2000ευρώ.

Αυτος ο χώρος και άλλες μικρές αυθαιρεσίες δόμησης μπηκαν στον 4014 με παράβολο 500ευρω και στη συνέχεια μεταφέρθηκαν στον 4178, με σκοπό να συμψηφιστούν τα παλαιά πρόστιμα και να πληρωθεί μικρή διαφορά.

Σήμερα ανακαλύπτω υπέρβαση ύψους του ορόφου σε σχέση με την άδεια και ζητώ τη ρύθμιση των αυθαιρεσιών υπέρβασης δόμησης και τη νομιμοποίηση με έκδοση άδειας της υπέρβασης ύψους.

Όμως το παράβολο που βγαίνει πλέον, λόγω των τετραγωνικών της υπέρβασης ύψους, είναι 2000ευρώ.

Υπάρχει καμία ελπίδα να συμψηφιστούν τα παλαιά πληρωμένα πρόστιμα με το παράβολο ή θα βγεί εντολή για πληρωμή του υπόλοιπου παραβόλου  (2000-500=) 1500ευρώ? και ο συμψηφισμός θα γίνει μόνο στο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος αν από το πρόστιμο του 4178 μπορεί να αφαιρεθεί πρόστιμο στον ΕΟΤ για λειτουργική τακτοποίηση χώρων τουριστικού καταλύματος???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.