Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια δήλωση αυθαιρέτου για ακίνητο που έχει πρωτόκολλο αυθαιρέτου του 2006. Η ιδιοκτήτρια μου έδωσε ένα διπλότυπο της εφορίας, όπου είχε πληρώσει 4.470 ευρώ το 2010 για Πρόστιμο αυθαιρέτου-Οικονομικό έτος 2009. Μου έδωσε όμως μετά κι ένα άλλο διπλότυπο, με το οποίο έχουν πληρωθεί 1.670 ευρώ ευρώ το 2004, για Πρόστιμο Πολεοδομίας-Οικονομικό έτος 2001 από τη μητέρα της, στο όνομα της οποίας είχε βγει η άδεια του ακινήτου. Η δεύτερη πληρωμή δηλαδή είναι προγενέστερη του πρωτοκόλλου αυθαιρέτου, για την άρση του οποίου κάνουμε τη δήλωση στον 4178, αν και αφορά το ίδιο ακίνητο. Μπορώ να το βάλω στις παλαιότερες πληρωμές; Τείνω προς το όχι, εφόσον μάλλον δεν αφορά τις αυθαιρεσίες που αναφέρονται στο πρωτόκολλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν κανεις συμψηφισμο, εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις το παραβολο ανεξαρτητα αν το παλιοτερο ποσο πληρωμης ειναι μεγαλυτερο και το περιλαμβανει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει στην περίπτωσή μου έκθεση αυτοψίας της πολεοδομίας για αυθαίρετο από το 1992. Ο ιδιοκτήτης από το 93 νομίζω πληρώνει πρόστιμο. Η ρύθμιση βγάζει 500 ευρώ. Τι γίνεται με αυτά που πλήρωνε τόσα χρόνια; Τα 500 που είναι και το παράβολο δεν τα γλιτώνει, όπως αναφέρεται, τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχει συμψηφίσει κάποιος παράβολο του 4014 ; Έχω μια δήλωση από μεταφορά όπου είχε πληρωθεί μόνο παράβολο και επειδή δεν δέχονται να μου μετατρέψουν την δήλωση σε εξόφληση 30% και έκτπτωση σκέφτομαι να κάνω καινούρια και να συμψηφίσω το παράβολο. Έχει κάνει κανέις κάτι τέτοιο; Το είχα ψάξει παλιότερα αλλά δεν είχα καταλήξει κάπου..

Link to comment
Share on other sites

Σε πελάτη μου ήρθε απο τη πολεοδομία πρόστιμο διατήρησης αυθαιρέτου.

(η καταγγελία πρέπει να έγινε πριν τις νομοθεσίες αυθαιρέτων)

 

Δεν το έχω δεί το πρόστιμο, αλλά ήδη ρυθμίζω τη συγκεκριμένη αυθαιρεσία με τον 4178.

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;

Πηγαίνω πολεοδομία με την υπαγωγή στο χέρι και ακυρώνω οτι παλία

πρόστιμα υπάρχουν ή πρέπει να τα πληρώσει και τα συμψηφίζω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

συμψηφιζεις ο,τι εχει πληρωθει εως τωρα

Καταθετεις στην πολεοδομια την ολοκληρωμενη υπαγωγη για να σταματησει το προστιμο.

κανε και ενα τηλεφωνημα με τον υπευθυνο της πολεοδομιας για να σου πει αν χρειαζεται και κατι αλλο

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστώ Largy έτσι είναι.

 

Μόλις μίλησα και με πολεδομία, πληρώνει το 30% για να βγει βεβαίωση και χρειάζονται σχέδια και

κάποια γνήσια υπογραφών/βεβαιώσεις.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση δεν είναι απαραίτητη κανονικά....

πιθανότατα σου είπαν να έχει πληρωθεί το 30%  για να φαίνεται στο πολυσέλιδο

 

πας δήλωση η σε οριστική υπαγωγή η σε πληρωμή ΗΔΗ του 30%  , σφραγισμένη όλη

τα αντίστοιχα σχέδια που την συνοδευουν σφραγισμένα.....

συμπλήρωσε από λοιπές παρατηρήσεις αν χρειάζεται κάτι βάση αυτοψίας (σε μια περίπτωση δικιά μου είχαν καταγράψει και μεταλλική δεξαμενή νερού, την έχωσα στις λοιπες στην έκθεση)

πέρνεις αριθμό πρωτ και γράφεις και τηλ -οδό επικοιν

 

προσωπικά μέχρι φεβ 2015 δεν κλειδώνω καμία δήλωση εκτός από αυτές για συμβόλαια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.