Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α21] Πρόστιμα (τρόποι καταβολής και ημερομηνίες)


Recommended Posts

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, μήπως κάποιος το ξέρει γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω τρόπο :

 

σε δήλωση 4178, ο ιδιοκτήτης επέλεξε τρόπο πληρωμής προκατ. 30% (με έκπτωση 10%) και μηνιαίες δόσεις.

 

πληρώθηκε το 30%, και μάλιστα την έστειλα την δήλωση σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ, καθότι ο ιδιοκτήτης βρήκε αγοραστή για μεταβίβαση, και εγώ έπρεπε να δώσω βεβαίωση μηχανικού με το 30% της εξόφλησης για την αγοροπωλησία.

 

Μέχρι εδώ καλά. Έλα μου, όμως που ο αγοραστής μετάνιωσε και ζήτησε να είναι εξοφλημένο όλο το πρόστιμο. Ο πωλητής τελικά συμφώνησε (τα βρήκαν μεταξύ τους - αυτό δεν μας νοιάζει) και ζητάνε από εμένα αν εξοφληθεί όλο το πρόστιμο.

 

Για να μην τους στείλω στην τράπεζα να πληρώσουν 96 φορές την εντολή πληρωμής την ίδια μέρα, αποφάσισα να ζητήσω από το ΤΕΕ να αλλάξει τον τρόπο εξόφλησης. Έστειλα mail, τελικά μου επέστρεψαν την δήλωση σε κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗ , αλλά και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω τον τρόπο εξόφλησης. Από προχθές το ΤΕΕ δεν απαντάει καθόλου σε mail μου, και είπα μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος και δεν μπορώ να αλλάξω τον τρόπο πληρωμής της δήλωσης όταν είναι σε κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗΣ. Γι' αυτό και ρωτώ, μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά  κάτι γρήγορο :

 

Σε πρόστιμο 800 ευρώ , με παράβολο 500 ευρώ , υφίσταται ο τρόπος εξόφλησης με 30% προκαταβολή (για να πάρει την έκπτωση του 10%) ? 

 

ή δεν έχει νόημα από τη στιγμή που πρέπει να πληρωθεί το παράβολο για να γίνει η υπαγωγή στο νόμο , οπότε τα υπόλοιπα 300 ευρώ μπαίνουν είτε σε 6 μηνιαίες είτε σε μία εξαμηνιαία χωρίς καμία έκπτωση στο αρχικό ποσό ?

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση με 37000 ευρώ πρόστιμο και 2000 ευρώ παράβολο. Από παλαιότερες αυθαιρεσίες αλλά όχι από ν.4014 έχει δώσει 25000 ευρώ.

 

Θέλω να βάλω τα καταβεβλημένα αλλά βλέπω ότι θα πρέπει να προωθηθεί η δήλωση και μετά να προχωρήσω σε αυτό γιατί δεν με αφήνει... Ο λόγος βέβαια είναι άγνωστος και ακατανόητος.

 

Το ζήτημα είναι πώς θα πληρώσει οπότε πείτε μου αν τα λέω σωστά...

 

Αρα αν θέλει να πληρώσει εφάπαξ, είναι 37000*80% = 29600€ - 2000 = 27600 € => υπόλοιπο 27600-25000=2600 € για τον άλλο μήνα, σωστά;\

 

Δηλαδή θα συμψηφιστούν τα πρόστιμα και θα έχει απλώς το υπόλοιπο για τον άλλο μήνα...

 

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να μου πεί το ΟΚ θα το εκτιμήσω... αν και δεν βρίσκω γιατί δεν θα ισχύει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

¨Ετσι όπως το λες είναι, όχι όμως για τον άλλο μήνα, αλλά έως 10.2.2014 να τα εξοφλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν θέλει να πληρώσει εφάπαξ, είναι 37000*80% = 29600€ - 2000 = 27600 € => υπόλοιπο 27600-25000=2600 € για τον άλλο μήνα, σωστά;\

Έτσι τουλάχιστον ήταν στον 4014...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ να μου πεί το ΟΚ θα το εκτιμήσω... αν και δεν βρίσκω γιατί δεν θα ισχύει...

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό, ίσως σε βοηθήσει ή επιβεβαιώσεις κάποια στοιχεία.

Νομίζω πάντως ότι σωστά τα λες..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

θα ήθελα βοήθεια στο εξής:

 

σε δήλωση 4178, ο ιδιοκτήτης επέλεξε τρόπο πληρωμής προκατ. 30% (με έκπτωση 10%) και μηνιαίες δόσεις.

 

πληρώθηκε το 30%, και η δήλωση πέρασε σε οριστική υπαγωγή για να γίνει η μεταβίβαση. Τώρα ο παλαιός ιδιοκτήτης που είχε αναλάβει την πληρωμή του προστίμου άλλαξε γνώμη και θέλει να εξοφλήσει το ποσό εφάπαξ. (δεν έχει πληρωσει κάποια δόση πέραν του 30%). Μπορεί να γίνει επιστροφή της δήλωσης σε κατάσταση Υπαγωγής και να αλλάξει τρόπο πληρωμής σε εφάπαξ, διεκδικώντας και το υπόλοιπο 10% της έκπτωσης? (από το συνολικό 20% που θα ίσχυε αν είχε πληρώσει εφάπαξ εξαρχής)?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Πως πήγε σε οριστική υπαγωγή αφού δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο;;;;

 

Υποθέτω ότι, θα μπορείς να το κάνεις με "αίτηση" μέσω e-mail στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προώθησα τη δήλωση που αναφέρω στο πιο πάνω Post και είναι όλα ΟΚ, ανοίγει η δυνατότητα εισαγωγής προστίμου και πληρώνει το παράβολο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν κατά την μεταφορά από 4014 σε 4178, πληρωμή με δόσεις, εκτός του χαρατσίου υπέρ ΤΕΕ, θα πρέπει να πληρωθούν οι εξι πρώτες "νέες" δόσεις του 4178 (υπόλοιπο ποσό) μέχρι 10/2/2014? Ή αυτό ισχύει μόνο για τις καινούριες δηλώσεις?

 

Υ.Γ. Καλά, τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν να πληρώνονται οι δόσεις ανά μήνα σύμφωνα με την ημερομηνία πληρωμής του χαρατσίου (όπως λίγο πολύ γινόταν με τον 4014), αντί να σκεφτούν το λογιστικό "τρικ" με την πληρωμή των έξι πρώτων δόσεων στο τέλος κάθε εξαμήνου? Εκτός αν το ΥΠΕΚΑ θεωρεί απολύτως φυσιολογικό να πληρώνεται το παράβολο στις 7/2/14, το χαράτσι στις 8/2/14, και στις 10/2/14 ΕΞΙ δόσεις.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.