Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Διαβάζοντας μόνο τον νόμο στο άρθρο 21, αγνωόντας τις εγκυκλίους και ΚΥΑ, στην παράγραφο 3 μιλάει για μηνιαίες δόσεις και στην παράγραφο 4 μιλάει για συνολικό ποσό του εξαμήνου, γενικώς και αορίστως. Δεν προσδιορίζει το τέλος του εξαμήνου ή τον αριθμό μηνών που περιέχει το εξάμηνο (κατά δήλωση). 

Αν θέλουμε να τηρήσουμε κατά γράμμα την παράγραφο 3 και να έχουμε μηνιάιες δόσεις και όχι 6-μηνη, 2 τινά μπορεί να ισχύουν:

1) το εξάμηνο να λήγει 6 μήνες μετά την κάθε υπαγωγή

2) το 1ο εξάμηνο να περιέχει μόνο τους υπολοιπόμενους μήνες μέχρι τον έλεγχο

 

Θεωρητικά δεν παρανομεί το ΤΕΕ, ορίζοντας τις λήξεις των δόσεων διαφορετικά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι τα εξάμηνα ισχύος του νόμου είναι συγκεκριμένα, α', β' και γ'. 

Για το καθένα από αυτά ισχύουν οι διαφορετικές δόσεις....

Το καθένα από αυτά έχει διαφορετική ημερομηνία έναρξης και διαφορετική ημερομηνία λήξης.

Σου λέει δηλαδή, μπες φίλε όποτε θέλεις, διάλεξε το εξάμηνο και ωφελήσου από ό,τι αυτό προσφέρει.

Όποτε και να διαλέξεις να ενταχθείς σε αυτό, οποιαδήποτε δηλαδή ημερομηνία, εντός της χρονικής διάρκειας αυτού, εμένα θα μου δώσεις τις 6 δόσεις κ.ο.κ.

 

Δεν λέει δηλαδή, ο νόμος ότι, φίλε έχεις περιθώριο από την ημερομηνία που θα μπεις και μετά κάθε μήνα να μου πληρώνεις μια δόση κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν είναι μηνιαίες οι δόσεις και ας τις βαφτίζει έτσι. Πρακτικά είναι όλες εξαμηνιαίες, με τη διαφορά ότι στην τράπεζα πληκτρολογούν περισσότερη ώρα.

 

Απλά θεωρούσα ότι εφόσον ο νόμος είναι γραμμένος στα ελληνικά έχει την υποχρέωση ο νομοθέτης να διατηρεί τις ένοιες των λέξεων. Από την άλλη έχουμε θίξει τόσες φορές στο φόρουμ ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε λάθος μου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σημασία! Απλώς ..."χορεύουμε στο ρυθμό που παίζουν τα όργανα'!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγαπητοί συνάδελφοι. Θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε για τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να ενσωματώσω την προσαύξηση του 1% σε δόσεις δήλωσης αυθαιρέτων του Ν.4178/2013 του 1ου εξαμήνου, οι οποίες έληξαν στις 10/02/2014. Η παρούσα εντολή πληρωμής δε γίνεται αποδεκτή από την τράπεζα και μου ζητήθηκε νέα εντολή πληρωμής που να συμπεριλαμβάνει την προσαύξηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος στο σύστημα των δηλώσεων που να μπορώ να το κάνω αυτό;

 

Ευχαριστώ.

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος, και ενδεχομένως να αργήσει να φανεί κάτι, αφού ο νόμος λέει για 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Άρα από 10/3/14.

 

Σοβαρά τώρα, υπάρχει τράπεζα που ξέρει για την προθεσμία και δεν δέχεται την εντολή;;; Ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι ή μπλόκαραν από το ΤΕΕ τους κωδικούς;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ας πάει σε άλλη τράπεζα και αν του πουν το ίδιο το ξανασυζητάμε. Το πιο πιθανό να έπεσε σε περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική υποβολή στον Ν.4178, πρίν την 6η-2-2014. Πληρωμή παραβόλου κλπ πριν την 10η-2-2014.
Πληρωμή των 6 συγκεντρωμένω δόσεων έως την 6η-2-2014.
Γίνεται υπολογισμός των προηγούμενων καταβολών με βάση τον Ν.3843, εντάσσονται στο σύστημα για να μειθεί αντίστοιχα το αρχικό πρόστιμο, λόγω των καταβληθέντων με τον Ν.3843.
Οπότε, γίνεται επανυπολογισμός των δόσεων (στην περίπτωσή μου απο 161 ευρώ σε 130 ευρώ) και ΘΑΥΜΑ :
με υποχρεώνει να πληρώσω ΞΑΝΑ 6 ΝΕΕΣ συγκεντρωμένες δόσεις, για την ΙΔΙΑ περίοδο έως 6-2-2014 !!!
Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει, συνολικά 12 δόσεις, δηλ. τις 6 που πλήρωσε, τις 6 ΝΕΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ, πέραν των παραβόλων κλπ.
Αυτό το θεωρώ ΛΑΘΟΣ του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.
Εστειλα στο ΤΕΕ email αλλά...χωρίς απάντηση ως σήμερα... Κι ούτε ελπίζω, αφού μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχω πάρει καποια απάντηση. Και γι' αυτό θέτω το ερώτημα εδω, δημόσια.
Παρακαλώ για την εμπειρεία σας για το θέμα αυτό και προκαταβολικά ευχαριστώ σας.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.