Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι οι τιμές ζώνης για τα εντός σχεδίου και τα εντός οικισμού ορίζονται από τους πίνακας του υπουργείου οικονομικών που μπορούμε να βρούμε στο gsis. Οι τιμές ζώνεις για τα εκτός σχεδίου που ορίζονται? υπάρχει κάποιο ΦΕΚ? αν και ξέρω ας πούμε ότι για νομό Ηρακλείου που με ενδιαφέρει ειναι 550€ που μπορώ να το βρώ αυτό αναρτημένο?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

εδω

 

http://www.taktopoihsh.gr/%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82.html

 

και να διαβασεις  το αρθρο 22

όπως τροποποιηθηκε...

 

και οπως εχουν ηδη αναφερθει σε αυτο ο σουανης και ο θοδορης..

 

τι γινεται με τους πλουσιους δημους που εχουν "προικα" καποιους φτωχους... δημους...οι καημενοι...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι οι τιμές ζώνης για τα εντός σχεδίου και τα εντός οικισμού ορίζονται από τους πίνακας του υπουργείου οικονομικών που μπορούμε να βρούμε στο gsis. Οι τιμές ζώνεις για τα εκτός σχεδίου που ορίζονται? υπάρχει κάποιο ΦΕΚ? αν και ξέρω ας πούμε ότι για νομό Ηρακλείου που με ενδιαφέρει ειναι 550€ που μπορώ να το βρώ αυτό αναρτημένο?

 

 

εδω

 

http://www.taktopoihsh.gr/%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82.html

 

και να διαβασεις  το αρθρο 22

όπως τροποποιηθηκε...

 

και οπως εχουν ηδη αναφερθει σε αυτο ο σουανης και ο θοδορης..

 

τι γινεται με τους πλουσιους δημους που εχουν "προικα" καποιους φτωχους... δημους...οι καημενοι...

Το συγκεκριμένο url το έχω υπόψη μου. Ο πίνακας όμως αυτός από που προκύπτει ? Επίσης όλοι οι συνάδελφοι στα εκτός σχεδίου μπαίνουν στην διαδικασία να εκδώσουν διαπιστωτική πράξη?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενα...το "αλλο"δεν κατεβαινει  δξ γιατι...

 

κατα τα λοιπα την διαπιστωτικη την εκδιδει  ο Δημος και ειναι ευκολο να βρεθει..

 

και.....

καλου κακου...κανεις  και μια ερωτηση στο φορουμ... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

(...)Επίσης όλοι οι συνάδελφοι στα εκτός σχεδίου μπαίνουν στην διαδικασία να εκδώσουν διαπιστωτική πράξη?

εγκύκλιος 3 άρθρο 22 σελ. 12 περίπτωση 59

 
59)   Παρ.  1  :  α)  Η  διαπιστωτική  πράξη  του  οικείου  ∆ήµου  δεν  απαιτείται  εάν  στην 
Περιφερειακή Ενότητα δεν έχει καθοριστεί τιµή ζώνης μεγαλύτερη των 2.200 ευρώ. 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας στο παρακάτω...

Το σπίτι μου έχει πρόσοψη σε ένα δρόμο από τον οποίο περνάνε τα όρια δύο κυκλικών ζωνών Α (1000 ευρώ) & Β (1500 ευρώ).

Η φυσική θέση του σπιτιού μου (τα θεμέλια όπως λέω εγώ) είναι στην κυκλική ζώνη Α.

Ρώτησα την εφορία και μου λέει ότι η τιμή ζώνης για το σπίτι μου είναι η Β η οποία είναι και η πιο ακριβή (επειδή λένε έχει πρόσοψη στον δρόμο αυτόν).

Στη ΔΕΗ αναφέρεται η τιμή ζώνης Α.

Ποια τιμή ζώνης θα πρέπει να μπει στη ρύθμιση αυθαιρέτου...?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Β (1500 Ε) και αιτιολογείται από το παρακάτω:

 

ΠΟΛ.1149/9.6.1994 άρθρο 2 παρ. 3

3. Αν το ακίνητο του οποίου πρέπει να προσδιορίσουμε τη φορολογητέα αξία έχει πρόσοψη σε δρόμο, ή σε δρόμους από τον άξονα των οποίων διέρχεται το όριο δύο ή περισσοτέρων κυκλικών ζωνών, ανεξάρτητα αν οι δρόμοι αυτοί αποτελούν όριο δήμων ή κοινοτήτων ή οικισμών, λαμβάνεται η μεγαλύτερη από τις τιμές των ζωνών. Αν έχει πρόσοψη σε γραμμική ζώνη λαμβάνεται η τιμή της γραμμικής αυτής ζώνης. Σε περίπτωση που έχει προσόψεις σε δύο γραμμικές ζώνες λαμβάνεται η μεγαλύτερη από τις τιμές των ζωνών τούτων. Αν έχει προσόψεις σε γραμμική και κυκλική ζώνη λαμβάνεται η μεγαλύτερη τιμή. Την τιμή της γραμμικής ζώνης λαμβάνουν μόνο τα ακίνητα που έχουν πρόσοψη (άνοιγμα-πόρτα, παράθυρο ή προθήκη) στο δρόμο στον οποίο αναπτύσσεται η γραμμική ζώνη.
Τα ακίνητα που έχουν πρόσοψη αποκλειστικά στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, σε αίθριο, σε στοά ή βρίσκονται σε υπόγειο χώρο χωρίς άνοιγμα στο δρόμο, δεν ανήκουν στη γραμμική ζώνη.
Ως προσόψεις ενός ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές του που έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα, ή προθήκη) σε δρόμο, στοά ή στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Προκειμένου για οικόπεδο, ως προσόψεις θεωρούνται οι πλευρές του που συνορεύουν με κοινόχρηστους χώρους

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι πληρώνεις λιγότερα σε Δ.Φ, Δ.Τ και ΤΑΠ, ως φόροι που σχετίζονται με την τιμή ζώνης. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το λόγο που στο λογαριασμό της δεη έχει καταχωρηθεί αυτή η τιμή ζώνης. Ίσως όταν έγινε το συμβόλαιο ή μεταγενέστερα να ίσχυαν χαμηλότερες τιμές ή να μην υπήρχαν δυο κυκλικές ζώνες.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς την Τιμή Ζώνης για το ΟΤ 1356 (Oδός Νέστορος) στη Λούτσα Αττικής;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.